Arabanın Tamamına Kredi Veren Bankalar (Anında Onay)

Arabanın tamamına kredi veren bankalar var mıdır diyorsanız, tam yerindesiniz! Hemen hemen tüm bankalar, farklı isimler altında olsa da taşıt kredisi kullanma imkanı sunar. Kimi banka taşıt kredisi, kimi banka taşıt finansmanı, kimi banka da araba finansmanı adı altında bu kredileri sunar. Siz de arabanın tamamına kredi çekmek istiyorsanız dilediğiniz herhangi bir bankadan başvuru yapabilirsiniz. Daha önce çalıştığınız ve müşterisi olduğunuz bankaları tercih ederek şansınızı çok daha arttırabilirsiniz. Taşıt kredileri, normal kredilerin dışında farklı farklı kriterleri bulunan bir kredi türüdür. İşte bu sebeple ilk olarak bu kriterlerden bahsedeceğiz.

Arabanın Tamamına Kredi Çekmek Mümkün Müdür?

Yasal olarak, arabanın tamamına kredi çekmek mümkün değildir. Bir araba satın almak istediğinizde eğer bunu banka kredisiyle ödemek istiyorsanız, bir araba için çekebileceğiniz maksimum kredi, o arabanın kasko değerinin %70’ini geçemez. Elbette 5 ile 10 yaş arasındaki araçlar için geçerli bir durum. Çoğu bankanın da 5 yaşın üzerindeki arabalar için kredi vermediğini söylemek mümkün. Yani araba satın alırken mutlaka bir peşinat olması gerektiğini söylemek de yanlış olmaz.

Yine de araba satın alırken peşinat ödemek istemiyorsanız, bunun için de yapabileceğiniz bir çok işlem var. Örnek vermek gerekirse, taşıt kredisi kullandıktan hemen sonra bir de ihtiyaç kredisi kullanarak arabanın tamamına kredi çekmiş sayılabilirsiniz. Bunu yapabilmek için de aylık gelirinizin yeterli olması gerekiyor ve aynı zamanda kredi notunun da buna uygun bir seviyede olması gerekiyor. Eğer birden çok başvuru yapar ve olumsuz cevap alırsanız bunun da kredi notuna etki edeceğini unutmamalısınız.

Bir arabanın en fazla %70’ine kadar kredi çekilebilir.

Satın alınacak araba en fazla 5 yaşında olabilir.

Taşıt Kredisinde Tutar Nasıl Belirlenir?

Taşıt kredisi çekerken bankaların bir çok kritere dikkat ettiğini söylemiştik. Bu kriterlerin başında da arabanın yaşı geliyor. Eğer arabanın yaşı 5 yaşın üzerindeyse, bankalar bu araçlar için kredi vermiyor. Arabanın değeri de, satıcının belirlediği değer değil de kasko değeri üzerinden belirleniyor. Bankalar bu değeri kontrol etmek için kasko değerleme internet sitelerini kullanıyor. tsb.org.tr üzerinden sizler de marka ve model bilgisi girerek arabanın kasko bedelini öğrenebilirsiniz.

Araba Kasko Bedeli

Arabanın kasko bedelini öğrenmek için internet sitesine girdikten sonra üstteki gibi bir sorgulama yapabilirsiniz. Örnek sorgulamaya göre, Ford marka Fiesta model bir aracın kasko değeri 130.000 TL olarak belirlenmiş. Eğer siz bu aracı piyasada 120.000 TL’den bulursanız da, bankalar 130.000 TL’den hesaplayacaktır ve peşinat da aynı şekilde düşecektir.

Kasko bedeli 130.000 TL olan bir araç için çekilebilecek maksimum kredi tutarı

91.000 TL olacaktır.

Arabanın Tamamına Kredi Veren Bankalar

Yazımızın giriş bölümünde de belirttiğimiz gibi, bir arabanın tamamına taşıt kredisi çekmek mümkün değildir. %70’ine taşıt kredisi çektiğiniz bir araba için, yine aynı banka veya başka bir bankadan normal bir ihtiyaç kredisi çekerek peşinat ödemesi yapabilirsiniz. Bunun için de kredi notunuz yüksek, aylık geliriniz de yeterli olmalıdır. Eğer bankalar aynı iki krediyi aynı anda ödeyecek gücünüz olmadığına kanaat getirirse elbette kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır.

Arabanın tamamına kredi veren bankalar;

 • Garanti BBVA
 • Yapı Kredi
 • Türkiye İş Bankası
 • ING Bank
 • HSBC
 • Türkiye Finans
 • QNB Finansbank
 • Akbank
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Ziraat Bankası

Bu bankalar, yüksek oranlarla kredi çekebileceğiniz bankaların başında geliyor. Özellikle 5 yaşın üzerinde taşıt kredisi çekmek istiyorsanız bunun için alttaki bankaları tercih edebilirsiniz. Sürekli olmasa da belirli dönemler içinde yaptıkları kampanyalar sayesinde 5 yaşın üzerindeki arabalar için de taşıt kredisi çekebiliyorsunuz.

 • Garanti BBVA
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı Kredi

Kredi Kullandıran Galeriler Var Mıdır?

Aynı şekilde galerilerden de bankalar aracılığı ile kredi çekebilirsiniz. Galeriler, anlaşmalı olduğu bankaların ortak ekranlarını kullanarak bankaya gitmenize gerek kalmadan kredi başvurusu yapmanıza imkan tanıyor. Aynı zamanda büyük firmalar, bankalarla yaptıkları özel anlaşmalar sayesinde çok daha düşük faiz oranları ile kredi kullandırabiliyor. (Fiat, Opel, Ford) Bu markaları tercih ederek bankaların avantajlı kredi tekliflerinden faydalanabiliyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur? (İcra Takibi) isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder