ATMden Kartsız Para Gönderme (Kartsız İşlemler)

ATMden kartsız para gönderme, bir çok kişinin tercih ettiği uygulamaların başında geliyor. Bankalar, müşteri memnuniyetini üst seviyede tutmak için bir çok işlemi kolay hale getirmiş, dakikalar içinde halledebileceğimiz şekilde tasarlamıştır. ATM’lerin kartsız işlemler menüsü de bunlardan biri. Banka müşterisi olmasanız bile ATM’leri kullanarak para transferi yapabilir, kurum ve fatura ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz. ATM ile kartsız para transferi de bu işlemlerden birisi ve çok sık tercih ediliyor.

Kart olmadan para transferi yapmak için bankanın müşterisi olmanıza gerek yok. Elbette bu işlemi yapabilmek için de parayı göndereceğiniz kişinin hesap veya iban bilgilerini biliyor olmalısınız. Eğer bu bilgileri bilmiyorsanız, lütfen işlemlere başlamadan önce temin ediniz.

ATM’den Kartsız Para Transferi

ATM’ler, banka müşterilerinin işini kolaylaştırmak adına tasarlanmış ürünlerdir. ATM ile hem kartımız ile, hem de kartınız olmadan bir çok işlem yapabiliyorsunuz. Bu işlemlerin başında da ödemeler ve para transferleri geliyor. Kartınızın yanında olmadığı veya hiç banka müşterisi olmadığınızı düşünerek kartsız para gönderme nasıl yapılır hakkında bilgi vereceğiz.

Öncelikle karşı tarafa para gönderebilmek için kişinin hesap numarası, iban numarası ve TC kimlik numarasına ihtiyacımız olacak. TC kimlik numarası, her banka tarafından istenmiyor olsa da, bu bilgiyi almakta da fayda var. Eğer kişinin bilgilerini hazırladıysanız ilk olarak ATM’den kartsız işlemler tuşuna basalım, bu tuş yoksa giriş tuşuna basarak devam edelim.

Dikkat: Bankaların bazı ATM cihazlarında kartsız işlem izni bulunmuyor. Lütfen işlem yapmadan önce ATM’nin kartsız işlemlere izin verip vermediğini kontrol edin.

ATMden Kartsız Para Gönderme Nasıl Yapılır?

ATMden kartsız para gönderme işlemi yapmak için sizin de kimlik bilgilerinize ihtiyaç olacak. Eğer bankanın müşterisi değilseniz, banka transferi yapan kişiyi bilmek için sizin kimlik bilgilerinizi de isteyecektir. Aynı zamanda istenen telefon numarası bilgisini de doğru girmelisiniz. Böylece transferde herhangi bir sorun olduğunda çözmeniz daha kolay olacak.

ATM’den para transferi yapmak için;

 • Kartsız işlemler menüsüne giriş yapılır
 • Para gönderme veya para transferi tuşuna basılır
 • Hesap numarası, şube kodu veya iban girişi yapılır
 • Alıcı telefon numarası girilir
 • Gönderici TC kimlik numarası, telefon numarası girilir
 • Tutar girişi yapılır ve tüm bilgilerin doğruluğu kontrol edilir

ATMden kartsız para gönderme işlemi işte bu kadar kolay! Bu bilgileri eksiksiz ve doğru girmeniz durumunda transfer işlemi sorunsuz tamamlanacaktır. Aynı zamanda işlemler devam ederken, hesap numarası bilgisi girdiğinizde ad soyad bilgisi yıldızlı bir şekilde görünecek. (Ad**** Soy****) Bu bilgilerin doğru olduğunu kontrol ettikten sonra işlemi tamamlayabilirsiniz.

ATM Kartsız Para Yatırma

Para transferi yöntemleri, bankalarda en çok kullanılan işlemlerdir. Herkesin banka hesabı olmadığı için, doğal olarak internet bankacılığı kullanımı da mümkün olmuyor. Fakat bankalar, müşterisi olmasa bile tüm vatandaşların para transferi yapabilmesi için bir çok hizmet sunuyor. Hem ATM’lerden, hem de şubelerden rahatlıkla para transferi yapabiliyorsunuz. Bir bankanın müşterisi olmadan bile para yatırma yapabileceğiniz yerler şöyle;

 • ATM’ler
 • Şubeler

Aynı zamanda kişiler, daha sonra hesabına gelen parayı da kartsız olarak çekebiliyor. ATM ve şubelerden tc kimlik ile para çekme yöntemleri için hazırladığımız rehberimize gözatabilirsiniz.

Akbank ATM Kartsız Para Yatırma

Akbank ATM’leri de para transferi için yoğun olarak kullanılan bankalardan birisi. Eğer herhangi bir Akbank hesabına para transferi veya para yatırma işlemi yapacaksanız, hemen hemen tüm Akbank ATM’lerinde kartsız işlem özelliği bulunduğunu söyleyebiliriz.

 • ATM de kartsız işlemler veya Giriş tuşuna basılır
 • Kartsız işlemler menüsünden Hesaba Para Yatırma veya Para Gönderme menüsü seçilir
 • İlk olarak parayı yatıran kişi kendi bilgilerini ekranda girer. (Telefon Numarası)
 • Daha sonra hesap numarası, şube kodu sırasıyla girilir. (Yatırılacak hesap)
 • Daha sonra doğrulama ekranı gelir, eğer girilen bilgiler ve alıcı adı soyadı doğru ise onaylama tuşuna basılır
 • ATM’nin para yatırma bölümü açıldığında paralar örnekte gösterildiği gibi yatırılır
 • Paraları da yatırdıktan sonra işlem anında onaylanır, para anında hesaba düşer.

Ziraat Bankası Kartsız Para Gönderme

Ziraat Bankası, devlet bankası olması sebebiyle de bir çok kişinin öncelikli tercihi olarak karşımıza çıkıyor. Para transferi işlemlerinde de oldukça kolay yöntemler sayesinde gönderim işlemi yapabildiğimiz için, Ziraat Bankası ATMlerinin kullanım açısından da oldukça kolay olduğunu söylemek mümkün. ATM kartsız para yatırma işlemleri için;

 • ATM de kartsız işlemler veya Giriş tuşuna basılır
 • Kartsız işlemler menüsünden Hesaba Para Yatırma veya Para Yatırma menüsü seçilir
 • Para yatıracak/gönderecek kişi telefon numarası gibi istenen bilgileri eksiksiz girmelidir
 • Paranın yatırılacağı/gönderileceği hesap numarası, şube kodu veya Iban numarası eksiksiz girilir
 • Gelen onaylama ekranında bilgilerin doğru olduğundan emin olursanız işleme devam edebilirsiniz
 • Para yatırma bölümünden ekrandaki örneğe göre paraları yatırmalısınız
 • Paraları da yatırdıktan sonra işlem anında onaylanır, para anında hesaba düşer.

Bir önceki yazımız olan Cebe Havale Nedir, Nasıl Yapılır? Cepbank Para Gönderme isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder