Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

Babamın mal varlığını nasıl öğrenebilirim diyorsanız, bu yazımız tam size göre! Vatandaşlarımız, babaları vefat ettikten sonra üzerinde hangi malların olup olmadığını öğrenmek istiyor. Özellikle de bilinmeyen ve unutulan bir mal, taşınmaz, banka hesabı veya birikmiş parasının olup olmadığı ciddi merak konusu oluyor. Vefat eden kişinin üzerindeki mal varlığı nasıl öğrenilir gibi soruları merak ediyorsanız, yazımızdaki talimatları yerine getirebilirsiniz. Mal varlığı sorgulama işleminin bir diğer adı da aslında Veraset İlamı olarak karşımıza çıkıyor. Vefat eden kişinin birinci dereceden yakınları, kişi vefat ettikten bir süre sonra veraset ilamı çıkartarak üzerindeki mal varlığını ve birikmiş parayı öğrenebiliyorlar. Şimdi veraset ilamı nasıl çıkarılır ve vefat eden kişinin mal varlığını sorgulama yöntemlerinden söz edeceğiz.

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

Yazımızın giriş bölümünde de söylediğimiz gibi, vefat eden babanızın veya aile bireyinizin mal varlığını sorgulamak için ihtiyacınız olan belgenin adı veraset ilamıdır. Veraset ilamı, kişinin vefat ettiği ildeki noter ve adliyelerden çıkartılabiliyor. Noterlerden bu belge aynı gün çıkartılırken, adliyelerdeki sulh mahkemelerinden bu evrağı almak 1 haftayı bile bulabiliyor. İşlem yoğunluğuna göre biraz daha uzaması da mümkün. Yani babamın mal varlığını nasıl öğrenebilirim diyorsanız, ilk yapmanız gereken bir noter veya adliyeye giderek veraset ilamı çıkartmak olacaktır.

Veraset İlamı Nedir?

Veraset, miras üzerinde hak sahibi olduğunuzu söyleyen bir kelimedir. Veraset ilami ise bir mirasta hak sahibi olduğunuzu söyleyen resmi bir belgedir. Vefat eden bir kişinin yakınları, noter veya adliyelerden sulh mahkemelerine başvurarak rahatlıkla veraset ilamı çıkartabilir. Bu evrak ile kişinin mirası üzerinde hak sahibi olduğunuzu belgelemiş olursunuz.

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

Vefat eden yakınımın mal varlığını öğrenemek istiyorum diyorsanız, bu da aynı şeydir. Vefat eden kişinin birinci derece akrabaları (yani asıl mirasçıları) veraset ilamı çıkararak kişinin mal varlığını öğrenebilir. Zaten daha sonrasında da bu malvarlığı mirasçılara eşit olarak dağıtılır. Kişinin vasiyeti bulunuyorsa, dikkate alınır.

Veraset ilamı adliye ve noterlerden çıkartılabilir.

Veraset ilamını hızlı bir şekilde çıkartmak istiyorsanız, ilk başvurmanız gereken yer noterler olmalıdır. Adliyedeki sulh mahkemelerine nazaran, noterler aynı gün veraset ilamı çıkarabiliyor. Sulh mahkemelerinde ise bu süre oldukça uzuyor ve 1 haftayı bile bulabiliyor. Aceleniz varsa veya vaktiniz yoksa mutlaka noterlerden işlem yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Noterlerden alacağınız bu belge üzerinde mirasçı olarak adınızın geçtiğini görebilir, aynı zamanda vefat eden kişinin de tüm mal varlığını liste halinde görebilirsiniz. Bu malvarlığı bilinen, kaydı yapılmış malvarlığı olup herhangi bir ekstra sorgulama yöntemi bulunmuyor. İsterseniz e-devlet üzerinden de veraset ilamı sorgulaması yapabiliyorsunuz.

Veraset İlamı Ücretli Midir?

Veraset ilamı, noterler tarafından ücretli olarak verilen bir evraktır. Güncel olarak veraset ilamı çıkartma ücreti 136 TL olarak belirlenmiştir. Eğer 2 tane aynı evraktan çıkartmak istiyorsanız bunun için de ek ücret ödemeniz gerekiyor.

Veraset İlamı Ücreti 2020: 136 TL

Bir önceki yazımız olan Peşinatsız Senetle Araba Satan Galeriler (Anında Teslim!) isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yap (2)

  1. Kutlu Uğur Şub 18, 2020
    • Sadece Kredi Şub 18, 2020

Yorum Gönder