Bankacı Nasıl Olunur? Hangi Bölümü Okumak Gerekiyor?

Bankacı nasıl olunur diyorsanız, bu rehber tam size göre! Bankalar, hayatımızın bir çok alanında sıkça tercih ettiğimiz kurumların başında geliyor. Kredi, kredi kartı gibi ürünlerinin yanı sıra, para transferi ve kasa hizmetleri ile bir çok vatandaşın uğrak noktalarından birisi. Aynı zamanda güvenilir olmaları sebebiyle de yaygın olarak kullandığımız kurumların başında geliyor diyebiliriz. Hiç bankalarla ilişkisi olmayan biri bile, maaşını bankalardan almak zorunda olduğu için mecburen çalışıyor. Bankalar, kariyer fırsatı olarak da bakıldığında oldukça iyi bir kariyer sahibi olabilmeniz için sizlere yardımcı oluyor. Bir bankada çalışmak, kariyerinizi geliştirmek istiyorsanız, nasıl bankacı olunur tüm detayları ile inceleyelim.

Bankacı Nasıl Olunur?

Bankacı olabilmek için okuduğunuz üniversite de önemlidir. Okuduğunuz üniversiteye göre bankalarda bir çok pozisyonda göre alabilirsiniz. Genelde bankacılık sektörde üst pozisyonlarda hizmet verebilmek için başarı basamaklarını tırmanmanız gerekiyor. İlk olarak müşteri ilişkileri danışmanı olarak işe başlayabilir, daha sonra sektörde yükselebilirsiniz.

Bankacılık sektöründe çalışabileceğiniz pozisyonlar;

 • Gişe görevlisi
 • Müşteri danışmanı
 • Satış danışmanı
 • Banka müfettişi
 • Banka müfettiş yardımcısı
 • Banka müdürü
 • Servis yetkilisi

Bankacılık sektöründe çalışabileceğiniz pozisyonlardan bazılarıdır. Bu pozisyonlar kendi içinde bazı mesleki yeterlilikler isteyebiliyor. Örneğin servis yetkilisi olmak için, o bölümde çalışabilecek bir üniversite mezuniyetinizin olması şarttır ve en çok aranan şartlardan biri de aslında üniversite durumunuzdur. Bankacı olmak istiyorum diyorsanız okumaya devam edin.

Bankacı Olmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Bankacı olmak istiyorsanız, İİBF bölümlerinden birinden mezun olmanız gerekiyor. İİBF, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi olarak karşımıza çıkıyor. Bankalar, bazı dönemlerde ilave pozisyonlar açarak bu bölümün dışında da çalışan ilanları oluşturabiliyor. Bu ilanları da bankaların kariyer sayfalarından takip edebiliyorunuz. Bankacı nasıl olunur sorusunun cevabı da aslında burada saklı. Eğitim şartı olarak bunu gösterebileceğimiz gibi, ilave olarak bankaların sınavlarına da girmeniz gerekiyor.

Bankaların En Çok Personel Alımı Yaptığı Pozisyonlar

Bankaların en çok ihtiyaç duyduğu ve sürekli olarak alım ilanı oluşturduğu bazı bölümler var. Siz de bu bölümlerden birini tercih ederek bankacılık kariyerinize hızlı bir giriş yapabilirsiniz. Ayrıca sürekli başvurular yaparak da şansınızı arttırabilirsiniz.

 • Bireysel Bankacılık,
 • Tarım Bankacılığı,
 • KOBİ Bankacılığı,
 • Özel Bankacılık,
 • Mali Kontrol ve Planlama,
 • Bilgi Teknolojileri,
 • İç Kontrol Merkezi,
 • Dış Ticaret ve Yatırım Bankacılığı.

Bankacı Olmak İçin Gerekli Şartlar Neler?

Bankacı olmak için eğitim şartının yanı sıra, bir çok şart da beraberinde geliyor. Her banka, personel alımı yaparken farklı kriter ve şart sunabiliyor. Aynı zamanda başvuru yaptığınız pozisyon da kendi içinde farklı farklı şartlar gerektiriyor olabilir. Bunun için başvurmak istediğiniz pozisyonun özel şartlarını da incelemelisiniz.

Eğer internet üzerinden bir başvuru yapıyorsanız, banka alım yapacağı pozisyon için gerekli şartlardan bahsedecektir. Aynı zamanda bu şartların yanı sıra, dil ihtiyacı da yine bankacılık sektörünün bazı alanlarında zorunlu tutulabiliyor.

Bankacılık Sektöründe Nasıl Yükselirim?

Bankacı nasıl olunur sorusunun cevabını verdikten sonra, en çok merak edilen konulardan bir diğeri de bankacılık sektöründe kariyer basamaklarının nasıl tırmanılacağı konusu geliyor. Bu konuya değinmeden önce zaten bankacılık sektöründe çalışabileceğiniz tüm departmanları bir üst kısımda bahsetmiştik. Bu basamakları nasıl tırmanacağınızı mı merak ediyorsunuz?

Bu sektörde yükseliş göstermek için sabırlı olmalısınız. En düşük basamaktan, yükseğe doğru terfi edilmeyli beklemelisiniz ki bunu da yapacağınız satışlar ile gösterebilirsiniz. Terfi edebilmek için hedeflerinizi tutturmalı, size verilen hedeflere ağırlık göstermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Provizyondaki İşlemler Nedir? Bekleyen Provizyon isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder