Bankaların POS Cihazı Komisyon Oranları Ne Kadar?

Bankaların POS komisyon oranları, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin çok merak ettiği durumlardan birisi. Kredi kartı kullanımı ve kredi kartı ile ödeme sistemlerinin oldukça gelişmiş bir durum almasıyla birlikte, artık kredi kartları ile yapacağınız işlemlerde ödediğiniz komisyon ve işlem ücretleri de bir o kadar önemli bir hal almış durumda. Bankaların POS cihazı komisyon oranları da aslında işletmeleri ilgilendiren, işletmelerin kazançlarına etki edecek durumlardan birisi. Özellikle düşük kâr marjı ile çalışan işletmeler, yüksek pos komisyon oranları karşısında sıkıntılı süreçlerin içine girebiliyor. Biz de bu yazımız ile bankaların sunmuş olduğu POS cihazı kampanyalarından söz ederek en uygun komisyon oranınına ulaşmanızı sağlayacağız.

POS Komisyon Oranları Nedir?

Bankaların POS komisyon oranları, aslında sürekli olarak güncellenen ve çeşitli kampanyalar karşısında da değişimlere uğrayan oranlar olarak karşımıza çıkıyor. Bankalar, müşteri potansiyelini arttırmak ve kredi kartı kullanımını yaygınlaştırmak adına bu tarz kampanyalara imza atabiliyor. Aynı zamanda sadece dönemsel kampanyalar değil, sektöre özel kampanyalar sayesinde de bir çok işlemin daha uygun komisyon oranları ile yapılmasına imkan sağlıyor.

Eğer bankalardan POS cihazı almak istiyorsanız, ilk olarak komisyon oranlarını karşılaştırmalı ve size en mantıklı geleni tercih etmelisiniz. Bankalar, sektöre özel teklif ve paketler sunacağından en çok işinize gelen paketi tercih etmek en doğru hareket olacaktır. Aynı zamanda bu paketlerin içeriği de oldukça önemli. Paketlerin de özelliklerinden bazıları şunlar;

 • Çekim tutarına göre maksimum limitli komisyonlu pos
 • Çekim tutarına göre minimum limitli komisyonlu pos
 • Sabit komisyonlu pos
 • Çekim tutarına göre değişken komisyonlu pos

Bu seçenekleri detaylandırmak için, daha çok sizin işletmenizin hacmi önemlidir. Bazı paketler, işletme cironuza göre kıyaslandığında maalesef yetersiz gelebiliyor ve aslında kâr edeyim derken de zarar etmiş oluyorsunuz. Şimdi gelelim bankalara göre komisyon oranlarının ne kadar olduğuna.

Yapı Kredi Bankası POS Komisyon Oranları

Yapı Kredi, POS cihazı konusunda çoğu zaman sektörün en uygun fiyatını veren banka olarak karşımıza çıkıyor. Yaptığı güncel kampanyalar ve müşterilerin ilgisini çekecek harcama önerileri sayesinde de aslında kullanım bakımından yaygın bir ağa sahip. Yapı Kredi 2020 güncel komisyon oranları ise şunlar;

 • Yapı Kredi World kartlardan yapılan çekimlerde: %1.05
 • Diğer banka kartlarından yapılan çekimlerde: %1.25
 • Aylık POS kullanım ücreti: 110 TL (Komisyon tutarından hariç)
 • Yapı Kredi POS Destek Hattı

Aylık POS kullanım ücreti adı altında ücret ödemek istemiyorsanız, bunun için de farklı paketler tercih edebilirsiniz. Bu komisyon tutarı ve kullanım ücretleri, seçtiğiniz paketlere göre değişiklik gösterebiliyor.

Akbank Komisyon Oranları

Akbank da POS cihazı olarak yoğun bir şekilde tercih edilen bankalar arasındaki yerini koruyor. Axess özellikli kredi kartı sayesinde bir çok kampanyadan da faydalanabiliyorsunuz.

Dilerseniz yazarkasa pos cihazı özellikli bir cihazınız yoksa, bankadan bunu da temin edebiliyorsunuz. Sadece Akbank değil, diğer bankalardan da aylık ödemeli şekillerde yazarkasa pos cihazı alabilirsiniz.

Garanti BBVA Pos Komisyon Oranı Ne Kadar?

Garanti BBVA da, yine Bonus özellikli kredi kartı sayesinde işletmelerin ilk terciği haline gelmiş durumda. Bir çok kampanyanın yanı sıra, aylık pos kullanım ücreti olarak da diğer bankalara göre biraz daha uygun fiyat veren Garanti BBVA’nın 2020 yılı güncel komisyon oranları şöyle;

Garanti EkoPOS Kampanyası

 • Ekopos kampanyası dahilinde tüm kartlardan: %1.25
 • Standart pos kampanyası dahilinde tüm kartlardan: %1.50
 • Aylık POS kullanım ücreti: 50 TL

Garanti BBVA pos cihazı almak istiyorsanız, yukarıdaki şartlar dahilinde hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Aynı zamanda güncel kampanyalarından biri olan yazarkasa pos cihazını da aylık ödemeli sistemde satın alabiliyorsunuz. Ingenico IDE 280 pos cihazının güncel fiyatı Garanti BBVA’da 1.500 TL olarak belirlenmiş durumda. Garanti kredi kartınız varsa 6 taksit ile de alabilirsiniz.

İş Bankası Pos Cihazı Komison Oranı

Türkiye İş Bankası, diğer bankalara göre uygun fiyatlar ile POS cihazı kullanımı sağlıyor. Diğer bankalar kendi kartları ve diğer banka kartları olarak iki farklı şekilde inceliyor olsa da, İş Bankası tüm kredi kartları ve tüm kart tipleri için tek komisyon oranı belirlemiş durumda. 2020 yılı için Türkiye İş Bankası’nın güncel komisyon oranları şöyle;

 • Tüm banka kredi kartlarından: %1.15
 • Aylık POS kullanımı ücreti: 55 TL

Verdiğimiz tutarlar haricinde ise herhangi bir ek ödeme yok.

QNB Finansbank Komisyon Oranları Ne Kadar?

QNB Finansbank, Katar’lı finans devi QNB ile anlaşma yaptıktan sonra bir çok konuda daha çeşitli hizmetler ile karşımıza çıkmaya başladı. Müşteri portföyünü de her geçen gün arttıran QNB Finansbank, Türkiye’de uzun yıllardır hizmet veriyor olması ile birlikte işletmelerin de POS cihazı kullanımı konusunda tercih ettiği köklü bankalardan biri. 2020 yılı için güncel olarak belirlenmiş komisyon oranları ise aşağıdaki gibidir. Bu oranlar tercih edeceğiniz paket ve içeriğine göre değişiklik gösterebiliyor.

 • Tüm kredi kartları için: %1.19
 • Aylık POS kullanım ücreti: 95 TL

Halkbank POS Komisyon Oranları

Halkbank, devlet bankası olması sebebiyle de bir çok kesim tarafından ilk tercih olarak belirlenmiş durumda. Halkbank ile POS cihazı açısından çalışmak istiyorsanız, güncel komisyon  oranlarının diğer bankalara nazaran biraz daha yüksek olduğunu hatırlatmakta fayda var. 2020 yılında Halkbank POS komisyon oranları şu şekildedir;

 • Tüm bankaların kartlarından: %1.50
 • Aylık POS kullanım ücreti: Yok

Komisyon oranı diğer bankalara nazaran yüksek olsa da, aylık pos kullanım ücreti almadığı için avantajlı sayılabiliyor. Eğer düşük cirolu bir işletme sahibi iseniz, yüksek pos kullanım ücreti ödemektense bu bankayı tercih ederek kazançlı çıkmanız mümkün.

Ziraat Bankası POS Cihazı Komisyon Oranı

Ziraat Bankası, şimdiye kadar yaptığımız incelemelere göre piyasada en düşük POS komisyon oranı ve kullanım ücretine sahip olan banka. Devlet bankası olması sebebiyle de komisyon oranları bakımından oldukça cömert davranan Ziraat Bankası’nı tercih ederek çok ciddi kâr elde edebilirsiniz. 2020 yılı için güncel oranları ise şöyle;

 • Tüm banka kartlarından: %0.97
 • Aylık POS kullanım ücreti: 35 TL

POS komisyon oranı ve aylık kullanım ücreti olarak en uygun bankadır.

En Düşük POS Komisyonu Hangi Bankada?

Gördüğünüz üzere en cazip POS cihazı kampanyalarını ve yazarkasa pos fiyatları konusunda detaylı bilgileri sizlerle paylaştık. Bu bilgiler ışığında, tercih yapmakta zorluk çekebileceğinizi de düşünerek en uygun komisyon oranı veren bankaları da listelemek istedik. Alttaki listeye göre kontrol ettikten sonra bankaların güncel kampanyaları ve POS cihazı kullanım ücretleri hakkında bilgi almak için yazımızın üst bölümündeki verileri kontrol edebilirsiniz.

En uygun POS komisyonu veren bankalar;

 • Ziraat Bankası: %0.97
 • Yapı Kredi: %1.05
 • Türkiye İş Bankası: %1.15
 • Akbank: %1.19
 • QNB Finansbank: %1.19

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Ne Zaman Ödeme Yapar? isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder