Bankasız Para Gönderme Nasıl Yapılır? 5 Farklı Yöntem

Bankasız para gönderme, banka kullanmak istemeyen veya bankalarda hesabı olmayan kişiler tarafından sıkça tercih edilen yöntemlerin başında geliyor. Sizde bir banka hesabı olsa bile, para transferi yapacağınız kişilerde banka hesabının olmaması durumunda bu yöntemleri tercih etmeniz mantıklı olacaktır. Elbette herkesin aklında bazı soru işaretleri de oluşacak. En güvenilir kuruluşlar olarak kabul ettiğimiz bankalar haricinde para transferi yapmak güvenilir midir? Bu yazımız ile çok yaygın olarak kullanılan banka olmadan para gönderme yöntemlerini inceleyeceğiz.

Bankasız Para Gönderme Nasıl Yapılır?

İlk önce neden bankadan para göndermek istemediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Eğer karşı tarafın banka hesabı olmadığı için bu yöntemlere başvuruyorsanız, buna gerek yok. Çünkü karşı tarafın banka hesabı olmasa bile, yine siz kendi hesabınızdan bu kişiye para gönderebiliyorsunuz. Bunun için de bankaların geliştirmiş olduğu cebe havale sistemlerinden faydalanabilirsiniz.

Cebe havale yapmak için de bir üstte vermiş olduğumuz bağlantıyı kullanabilirsiniz. Bir kişinin banka hesabı olmadığında, bu sistemi kullanarak ona rahatlıkla para gönderebiliyorsunuz. Bu işlemi de cep telefonu üzerinden yapıyor, karşı tarafın da ATM’lerden çekmesini sağlıyorsunuz. Bu işlem için uygulanan komisyon ücretleri de oldukça makul.

Yine de farklı yöntem arayışında iseniz, altta listeleyeceğimiz farklı para transferi yöntemlerinden faydalanabiliyorsunuz. Bunlardan bazıları da şunlardır;

Bankasız Para Transferi Yapabileceğiniz Yerler

Banka olmadan para transferi yapılır mı sorusunun en net cevabı PTT’ler olacaktır. Parayı çekmek için de kişinin bir PTT şubesine gitmesi gerekecek. Aynı zamanda mobil uygulama ile hesabı olmayan bir kişiye para gönderemeyeceğiniz için, sizin de PTT şubelerine gitmeniz gerekecek. PTT dahil olmak üzere kullanabileceğiniz bazı sistemler şunlar;

 • PTT
 • Gönder Al
 • MoneyGram
 • Western Union
 • E Cüzdan
 • Para Transfer Merkezleri

PTT ile İsime Para Gönderme Nasıl Yapılır?

PTT şubeleri ve ATM’lerini kullanarak hesabınız olmasa bile karşı tarafa para transferi yapabiliyorsunuz. Bu para transferini ister hesaba, ister isme, isterseniz de kredi kartına gönderebiliyorsunuz. Gönderim yapacağınız paranın cinsi ise TL olmalı. PTT para transferi nasıl yapılır diyorsanız;

 • PTT şubelerinde bulunan form doldurulur ve gerekli bilgiler girilir.
 • Kimlik kartınız ile birlikte doldurmuş olduğunuz form, PTT gişe sorumlusuna teslim edilir.
 • PTT gişe çalışanının gerçekleştirdiği işlemlerin tamamı tarafınıza SMS olarak iletilir.

Eğer bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, PTT para gönderme isimli makalemize göz atabilir ve tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Migros Gönder Al ile Para Transferi

Gönder Al bankasız para gönderme

Migros marketlerini kullanıyorsanız, tabelalarında veya camlarında asılı olan Gönder Al tabelasına denk gelmişsinizdir. Bu sistem, Türkiyedeki tüm Migros şubelerinden, diğer Migros şubelerine para gönderebileceğiniz bir sistemdir. Sizin yapacağınız para transferi işlemi, daha sonra bir başka ildeki Migros kasalarından nakit olarak çekilebiliyor.

Bankasız para gönderme konusunda oldukça başarılı olan, bir çok ödeme noktası ile hizmet veren Gönder Al ile sadece Migroslardan değil, tüm Gönder Al acentelerinden işlem yapabiliyorsunuz.

Bu sistem elbette bazı komisyon oranlarını da beraberinde getiriyor. Migros şubelerinden yapacağınız para transferleri için, gönderim yapacağınız tutar karşılığında bazı komisyon oranları uygulanıyor. 2020 yılında güncel komisyon oranları alttaki gibi belirlenmiştir.

Alt Gönderim Limiti Üst Gönderim Limiti İşlem Ücreti
0,00 TL 100,00 TL 8,00 TL
101,00 TL 250,00 TL 16,00 TL
251,00 TL 500,00 TL 17,00 TL
501,00 TL 1000,00 TL 24,00 TL
1.001,00 TL 5.000,00 TL 30,00 TL
5.001,00 TL 7.000,00 TL 40,00 TL

Gönder Al sistemi tüm Türkiyede kullanılabilir olup, oldukça güvenlidir. Para transferi yaptığınızda, alıcının cep telefonuna bir referans kodu iletiliyor ve para sadece bu referans kodu ile çekilebiliyor. Yani bir diğer adıyla şifre olarak anabileceğimiz bu kod, güvenli bir şekilde para gönderip alabiliyorsunuz.

Bankasız Para Gönderme E-Cüzdan Nedir?

Yine internet üzerinden oluşturabileceğiniz e-cüzdan hesapları ile de para transferi yapabiliyorsunuz. Ecopayz ve Jeton gibi sistemleri kullanarak, karşı tarafın hesabına para göndermeniz mümkün oluyor. E-cüzdan hesaplarının tercih edilmesindeki en büyük sebep de hızlı ve güvenli olarak kullanılıyor olmasıdır. Bankalar da bu işlemlerden herhangi bir ek ücret talep etmiyor.

E-Cüzdan Para Gönderme Nasıl Yapılır?

 • Jeton, Ecopayz veya benzeri cüzdan hesaplarını kullanarak internetten kendinize bir hesap açın.
 • Cüzdan hesabınıza, kendi banka hesabınızı kullanarak para transferi yapın.
 • Başka bir e-cüzdan hesabına para transferi yapmak için mobil uygulamadan para transferleri bölümüne ilerleyin.
 • Para göndereceğiniz hesap sahibinin bilgilerini eksiksiz olarak yazın, tutar bilgisi yazarak devam edin.
 • İşlem tamamlandıktan sonra gereken tüm bilgiler SMS olarak iletilecektir.

Para Transfer Merkezleri ile Para Yollama

Fatura ödemeleri yaptığımız, adı fatura ödeme merkezi olan işletmeler aslında para transferi yapabileceğiniz kurumlardan. Fatura merkezlerinin yanı sıra, bankaların anlaşmalı olduğu bir çok işletme de bulunuyor. Bunlardan bazıları Western Union, MoneyGram, Swift, Ecopays ve Jeton olarak karşımıza çıkıyor.

Western Union ve Moneygram işletmeleri Türkiyede bankalar ve bir çok ilave acente ile hizmet veriyor. Bu iki sistem daha çok yurt dışına para transferi yapmanız konusunda yardımcı oluyor. Eğer yurt dışına para transferi yapmak istiyorsanız üstteki bağlantıları kullanarak detayları öğrenebilirsiniz.

İlave olarak para transfer merkezleri bankasız para gönderme konusunda oldukça aktif olarak kullanılıyor. Yapılacak işleme göre ve daha çok gönderilecek tutara göre bazı komisyon oranları talep edebiliyorlar. Bu komisyonlar da %10 ile %15 arasında değişiklik gösterebiliyor. Yani 100 TL için 10 TL işlem ücreti ödeyeceğinizi söylemek doğru olacaktır.

Bir önceki yazımız olan MoneyGram Hangi Bankalarda Var? (Anlaşmalı Bankalar) isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder