Cebe Havale Nedir, Nasıl Yapılır? Cepbank Para Gönderme

Cebe havale nedir, nasıl yapılır diyorsanız, sizler için bir rehber hazırladık. Bankalar, özellikle para transferleri ve ödemeler konusunda oldukça yoğun kullanılan finans kuruluşları arasında yer alıyor. İlave transfer kuruluşlarının da yaygınlaşmasına rağmen, bankalar hâlâ en çok tercih edilen kurumların başında geliyor. Bir çok kişinin banka hesabı olduğunu düşünürsek, en güvenilir yöntemlerin de başında geldiğini kabul edersek herkesin birinci tercihi olması gayet normal. Artık bankalar arasında da ciddi rekabet ortamının oluşması sebebiyle, müşteri memnuniyetini ön plana çıkaracak bir çok adım atılmış durumda. Bunlardan en önemlisi de Cebe Havale!

Cebe havale, bir diğer adıyla da CepBank olarak anılıyor. Cebe para gönderme işlemi, bir kişinin banka hesabının bile olmasına gerek kalmadan yapabileceğiniz işlemlerin başında geliyor. Para göndermek istediğiniz kişinin bir banka hesabı olmasa bile, sadece cep telefonu ve TC kimlik numarası ile para gönderebiliyorsunuz. Bu kişi de parayı 24 saat içinde aynı bankanın istediği herhangi bir ATM’sinden telefonuna giden şifre sayesinde çekebiliyor!

En Fazla Cebe Havale Tutarı 1.500 TL
Tek Seferde Maksimum Transfer Hakkı 1.000 TL

Cebe Havale Nedir?

Cebe havale, bir kişinin banka hesabına ihtiyaç olmadan, yalnızca TC kimlik ve cep telefonu numarası ile para transferi yapabileceğiniz çok kullanışlı bir para transferi işlemidir. Bu para transferi işleminde bazı limitler olsa da, anlık ihtiyaçlar ve acil para gönderme ihtiyaçlarında oldukça kullanışlı kabul ediliyor. Aynı zamanda EFT’de olduğu gibi herhangi bir saat ve zaman kısıtlaması olmadığı için, 7 gün 24 saat boyunca dilediğiniz zaman para transferi yapabiliyorsunuz.

Yapmış olduğunuz Cebe Havale işlemi, karşı tarafın 24 saat boyunca çekmesi gereken bir tutar olarak belirleniyor. Karşı taraf 24 saat içinde ATM’lerden bu parayı çekmezse, tutar hesabınıza iade ediliyor. Dilerseniz daha sonra yeni bir talimat oluşturabiliyorsunuz. Ayrıca yapmış olduğunuz işlemleri, karşı taraf parayı çekmeden, istediğiniz zaman iptal edebiliyorsunuz.

CepBank Olan Bankalar Hangileri?

Yazımızın giriş bölümünde de belirttiğimiz gibi, bir çok banka müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmak için bir çok yeniliğe imza atıyor. Bir bankanın çıkarmış olduğu bir özellik, diğer bankalar tarafından da hızlı bir şekilde uygulanıyor. CepBank sistemi de tam olarak bu şekilde bir işlem. Günümüzde, hemen hemen tüm bankalarda bu özelliği görmek mümkün.

 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı Kredi
 • Garanti BBVA
 • TEB (Cepteteb)
 • QNB Finansbank
 • Enpara.com
 • VakıfBank
 • Ziraat Bankası
 • Denizbank

Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Cebe havale nedir tam olarak anladıysak, şimdi bu işlemi nasıl yapacağımızdan bahsedelim. İlk olarak bankanızdaki hesabın internet bankacılığına açık olması gerekiyor. Bunun hakkında bir fikriniz yoksa, internet bankacılığı şifresi alma isimli yazımızdan yardım alabilirsiniz. İnternet bankacılığınızın olması durumunda işlemlerimize başlayabiliriz.

İnternet bankacılığında giriş yaptıktan sonra alttaki adımları sırasıyla uyguluyoruz.

 • Sol veya sağ üst menüden para transferleri menüsüne giriş yapıyoruz
 • Buradan cebe para gönderme, cebe havale veya cepbank butonuna tıklıyoruz
 • Hemen arkasından kişinin cep telefonu bilgisini giriyoruz
 • Eğer cep telefonu rehberde kayıtlı ise, rehberden seçim yapabilirsiniz
 • Hemen ardından TC kimlik bilgilerini giriyoruz
 • Tutar bilgisini girdikten sonra işlemi onaylıyoruz

Cebe havale işlemi tamamlandı! Bu aşamada, giriş yaptığınız cep telefonu numarasına bir SMS gidecek ve bu SMS içinde bir adet şifre bulunacak. Bu şifre, karşı tarafın parayı çekerken kullanacağı şifre olup kimseyle paylaşmaması gerekiyor. Kişiyi bu konuda uyarmanızı tavsiye ediyoruz.

Cebe Havale İşlem Limitleri Ne Kadardır?

Cebe havale nasıl yapılır sorusunun cevabını verdikten sonra, en merak edilen konulardan birisi de cebe havale işlem limitleri. Cepbank hizmeti sunan tüm bankalar, farklı farklı işlem limitleri ile hizmet vermeye devam ediyor. Bizler de en yaygın olarak kullanılan bankaların cepbank limitlerini aşağıda tablo olarak sunduk. (Ortalama olarak bankaların işlem limitleri birbirine yakın.)

 • Cebe havale işlemleri günlük, haftalık ve aylık olarak limitlendirilir
 • Cepbank işlemlerinde herhangi bir saat kısıtlaması yoktur
 • Tüm bankalardan saat kısıtlaması olmadan 7/24 transfer yapılabilir

Yapı Kredi Para Cepte İşlem Limitleri

Günlük İşlem Limiti 2 Adet 500 TL
Haftalık İşlem Limiti 4 Adet 1.000 TL
Aylık İşlem Limiti 6 Adet 1.500 TL

Garanti BBVA Cepbank Limitleri

Günlük İşlem Limiti 2 Adet 500 TL
Haftalık İşlem Limiti 4 Adet 1.000 TL
Aylık İşlem Limiti 6 Adet 1.500 TL

VakıfBank CepBank İşlem Limitleri

Günlük İşlem Limiti 2 Adet 500 TL
Haftalık İşlem Limiti 4 Adet 1.000 TL
Aylık İşlem Limiti 6 Adet 1.500 TL

Cepbank İptali Nasıl Yapılır?

Cebe havale işleminin ne kadar kolay bir işlem olduğunu tariflerimizden yola çıkarak anlamışsınızdır. Çok basit, anında para gönderebileceğiniz bir işlem olduğu gibi, hatalı bir işlem yapmanız durumunda bu işlemi de iptal etmek oldukça kolay. Alttaki adımları takip ederek iptal gerçekleştirebilirsiniz.

Cebe havale iptal etme

 • İnternet bankacılığı veya mobil bankacılığa giriş yapılır
 • Para transferleri, cebe para gönderme menüsüne girilir
 • Bu menüden cebe para transferleri adımı seçilir
 • Gönderdiğiniz tutarlardan iptal etmek istediğiniz seçilir
 • Paranız anında hesabınıza iade edilir

Eğer bu menülerden işlem iptali yaparken hata alıyor veya zorlanıyorsanız, ilgili bankanın müşteri hizmetlerinden de işlem iptali yapabilirsiniz.

Cebe Gelen Para ATM’den Nasıl Çekilir?

Cebe havale nedir konusunda oldukça kapsamlı bir rehber hazırladık. Bu içeriğimizde, cep telefonuna para göndermeniz için bir çok noktaya değindik. Eğer para gönderdiğiniz kişi, bankalar ile çalışmayan ve parayı nasıl çekeceğini bilmeyen birisiyse, ona bu yazıyı göndererek ATM başında nasıl çekeceği konusunda yardımcı olabilirsiniz. Cepbank ATM’den çekmek için;

 • ATM ekranından kartsız işlemler tuşuna basılır
 • Kartsız işlemler yoksa giriş tuşuna basılarak devam edilir
 • Hemen ardından para çekme, cebe gelen havale (cepbank) tuşuna basılır
 • Sonrasında TC kimlik numarası, gönderici telefon numarası, alıcı telefon numarası girilir
 • Tutar bilgisi girilir, arkasından cep telefonuna gelen şifre girilir ve para çekilir

Tüm işlemler bu kadar! Cep telefonuna gelen şifrenin ve para transferinin süresi 24 saattir. Eğer cebe gelen havaleyi 24 saat içinde ilgili bankanın ATMlerinden çekmezseniz, para gönderici kişinin hesabına iade edilir ve yeniden transfer yapması gerekebilir.

Aynı zamanda kartınız olmadan da ATM’lerden para çekmeniz konusunda yardımcı olacak olan içeriğimiz TC ile para çekme yöntemleri isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan TC Kimlik ile Bankadan Para Çekilir Mi? (ATM ve Şubeden) isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder