CepBank Para Çekme Nasıl Yapılır? (Cebe Gelen Havale)

CepBank para çekme, ATM’den rahatlıkla yapabileceğiniz basit işlemlerin başında geliyor. ATM’den banka kartınız olmadan, hatta banka müşterisi olmanıza bile gerek kalmadan para çekebiliyorsunuz. Para transferi işlemlerinin başında bildiğiniz üzere EFT geliyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık çoğu bankanın internet bankacılığı veya mobil uygulamasını kullanarak, banka hesabı olmayan birinin cep telefonuna para gönderebiliyorsunuz. Alıcı taraf, daha sonra cep telefonuna gelen sms şifresi ile ATM’den gönderilen tutarı ücretsiz bir şekilde çekebiliyor. CepBank sistemi hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Cebe Havale Nedir? isimli makalemize göz atabilirsiniz.

CepBank Para Çekme Nasıl Yapılır?

CepBank, diğer bir adı ile cebe havale, banka hesabı bulunmayan bir kişiye para transferi yapılmasını sağlayan bir transfer çeşididir. Bu sistem üretilmeden önce, bir kişiye para gönderebilmek için kişinin bir bankada hesabı olması gerekirken, CepBank para çekme sayesinde hesabı bulunmayan birine cep telefonu sayesinde para gönderilebiliyor.

CepBank ile para göndermek için, internet bankacılığına veya mobil bankacılık uygulamasına giriş yapıldıktan sonra para transferleri seçeneğinden ‘CepBank’ ya da ‘Cebe Havale’ adımı seçilir. Para transferi yapılacak kişinin TC kimlik numarası ve cep telefonu numarası girilir. Gönderilecek tutar da yazıldıktan sonra onaylanarak para gönderme işlemi tamamlanır. Para transferi yapılan kişi, para gönderdiğiniz bankanın ATM’lerinden para çekme işlemini gerçekleştirebilir.

Cebe Gelen Havale ATM’den Para Çekme Nasıl Yapılır?

CepBank ile herhangi bir bankada hesabı bulunmayan bir kişiye internet bankacılığı veya mobil bankacılık yardımı ile rahatlıkla para gönderilebilir. Para transferi yapılacak kişinin cep telefonu numarasının ve TC kimlik numarasının bilinmesi, işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştirmek için yeterlidir. Karşı taraf daha sonra tarafına gönderilen tutarın tamamını ücretsiz bir şekilde, sms olarak gelen cep şifresi ile atm’lerden çekebilir.

CepBank ile gönderilen para, gönderen kişinin kullandığı bankanın ATM’lerinden çekilebilir. Yani cep bank para çekme işlemi için para gönderilen banka ile para çekilen banka ATM’si aynı olmak zorundadır. Başka bankaların ATM’lerinden CepBank ile gönderilen paranın çekim işlemi gerçekleştirilmez. Bu konuda karşı tarafı detaylı olarak bilgilendirmeniz faydalı olacaktır.

Cebe Gelen Para ATM’den Nasıl Çekilir?

Cebe havale ile para yatırılma işlemi başarılı ile tamamlandığında, para transferi yapılan bankanın ATM’lerinden para çekme işlemi gerçekleştirilebilir. Paranın gönderildiği cep telefonu numarasına doğrulama mesajı geleceği için telefon yanınızda olmalıdır. Cep bank para çekme işlemi için:

 • Kartsız işlem butonuna tıklanır, ekranda kartsız işlem butonu bulunmuyorsa ‘Giriş’ tuşuna basılır,
 • Para çekme seçeneğine basılır,
 • Cebe havale veya CepBank seçeneğine girilir,
 • Ekranda istenen bilgiler girilir (TC kimlik numarası, paranın gönderildiği telefon numarası, Ad-Soyad gibi)
 • Yazılan telefon numarasına gelen şifre ekrandaki boşluğa girilir,
 • Bilgilerin doğru olması halinde para çekme işlemi başarıyla gerçekleştirilir.

Siz parayı çektiğinizde, karşı taraf da parayı çektiğinize dair bilgi SMS’i alacaktır. Gönderilen tutar, ATM’lerden çekildikten sonra iptal edilmesi mümkün değildir. Eğer siz parayı çekmediyseniz, yapılan işlem 24 saat içinde gönderen kişiye iade edilecektir.

Akbank Cepbank Para Çekme Nasıl Yapılır?

Akbank, cebe havale diğer adıyla CepBank uygulamasının kullanılabildiği bankalardan biridir. İnternet bankacılığı, mobil uygulama ve müşteri hizmetleri aracılığı ile rahatlıkla yapılabilir. Bu işlemi en kolay şekilde internet bankacılığından yapabiliyorsunuz. Eğer Akbank aracılığı ile cep telefonunuza para geldiyse Akbank Cepbank para çekme işlemi şu şekilde gerçekleştirilir:

 • En yakın Akbank ATM’sine gidilir,
 • ‘Giriş’ tuşuna basılır,
 • TC kimlik numarası girilir,
 • ‘Kartsız İşlem’ seçeneği tıklanır,
 • ‘Referans No’ ve çekilecek ‘Tutar’ girilerek gönderilen para çekilir.

Garanti Cepbank Para Çekme Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası, CepBank ile para transferinin en çok yapıldığı bankalardan biridir. Hatta cebe havale işlemini ilk defa Türkiye’de uygulamaya başlayan bankalardan biri olma özelliğini de bünyesinde taşıyor. Türkiye’yi cepbank sistemi ile tanıştıran Garanti BBVA cebe gelen havale ATM’den çekme işlemi şu şekilde gerçekleştirilir:

 • En yakın Garanti Bankası ATM’sine gidilir,
 • Kart kullanmadan ‘Giriş’ tuşuna basılır,
 • Ana menüden ‘CepBank Para Çekme’ adımı seçilir,
 • Gönderenin cep telefon numarası, kendi cep telefon numaranız, gönderilen tutar (gönderen kişiden öğrenilebilir) girilir,
 • Kendi cep telefon numaranıza gelen şifre girilerek para çekme işlemi gerçekleştirilir.

CepBank İptali Nasıl Yapılır?

Bir kişi cebinize para gönderdiğinde eğer bunu ATM’den çekemiyorsanız, karşı taraf işlemi iptal etmiş olabilir. Parayı gönderen kişi, siz parayı çekmeden yine internet bankacılığını kullanarak yaptığı işlemi iptal edebiliyor. Eğer tarafınıza haber verilmemişse, ATM başında zorluk çekebilirsiniz. Parayı çekerken şifre hatası gibi uyarılar alıyorsanız, karşı tarafın işlemi iptal edip etmediğini sormalısınız.

Tüm bu çekim işlemlerini yaparken dikkat etmeniz gereken tek nokta işlemin 24 saatlik bir süresi olduğudur. Karşı taraf para gönderme işlemini gerçekleştirdiğinde, 24 saat içinde tutarın ATM’lerden çekilmesi gerekiyor. 24 saat dolduğunda halen para çekilmemişse, herhangi bir kesinti olmadan karşı tarafın hesabına iade işlemi gerçekleştiriliyor.

Buraya dikkat: Karşı taraf parayı çekmeden iptal etme şansınız bulunuyor. Eğer karşı taraf ATM’den para çekme işlemini gerçekleştirdiyse, bu işlemi iptal etme şansınız maalesef yok. Onun için girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olmadan işlem yapmamalısınız.

Bir önceki yazımız olan Akbank Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır? (Axess Kart İptali) isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder