E-Devlet Şifresi Başkasının Eline Geçerse Ne Olur? 

E-Devlet şifresi başkasının eline geçerse ne olur diyorsanız, şifrenizin güvenliği konusunda bazı problemler yaşıyor olabilirsiniz. Tüm bu kötü koşulların önüne geçmek için önünüzde bazı seçenekler bulunuyor. E-Devlet Kapısı, bir çok hizmeti bünyesinde bulunduran ve bazı şahsi bilgilerimizin de yer aldığı sistemlerden birisi. Yaygın olarak bir çok hizmeti online olarak internet üzerinden dakikalar içinde halledebildiğimiz için bir çok kişi tarafından kullanılıyor. E-Devlet şifresi güvenliğini sağlamak için ise, e-devlet girişi yaptıktan sonra şifre güvenliği bölümünden cep telefonu ve e-posta gibi bilgileri güncel tutmalısınız. Bu sayede, şifre başkasının eline geçse bile cep telefonunuz ile anında sıfırlayabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Başkasının Eline Geçerse Ne Olur?

Teknolojik gelişmeler sayesinde günlük yaşamlarınız da oldukça değişmeye ve şekillenmeye başladı. Artık hemen hemen tüm işlemlerimizi internetten halledebilir hale geldik. Öyle ki kamu kurumlarına başvurarak yapmamız gereken işlemler bile sadece bir tık uzağımızda. Eskiden uzun kuyruklar bekleyerek alabileceğiniz belgeleri şimdi e-devlet üzerinden kolayca alabiliyorsunuz.

Bir defaya mahsus olmak üzere PTT’den alabileceğiniz e-devlet şifresi, size özel hesabınıza giriş yapabiliyorsunuz. Hesabınızın güvenliği ve şifrenizin akılda kalması için ilk girişten sonra şifreyi değiştirmenizi öneririz. Peki, ola ki e-devlet şifresi başkasının eline geçerse ne olur? Hesabınız çalınabileceği gibi herhangi biri sizden şifrenizi de isteyebilir. Bu durumda sizi bekleyen risklere bakalım. Alabileceğiniz tedbirler ile de nasıl önüne geçilir birlikte inceleyelim.

E Devlet Şifresini Başkası Bilirse Ne Olur?

E-devlet üzerinden birçok vatandaşlık hizmeti kolaylıkla yapılabilmektedir. Hizmetlere ise her geçen gün bir yenisi eklenmektedir. 2019 yılında sunulmaya başlanan alt üst soy nüfus bilgisi hizmeti sayesinde artık 1800’lü yıllara uzanan akrabalık bağlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Bu uygulama ile e devlet kullanımı daha da popüler bir hale gelmiştir. Bunun dışında daha pek çok kişisel bilginizi aynı platformdan görüntüleyebilirsiniz. Dolayısıyla şifrenizi sadece sizin bilmeniz oldukça önemlidir.

E-devlet şifresinin çalınması sizi tedirgin edebilir. Şöyle ki bir banka hesabının giriş şifresinin ya da kredi kartı şifresinin çalınması gibi benzer bir durum söz konusu değildir. Yani hiç kimse üstünüze şirket kuramaz, sizin adınıza alışveriş yapamaz ya da hesabınızdaki parayı çekemez. Ancak size ait çok özel bilgileri kolaylıkla görüntüleyebilir. Bu, olmasını isteyeceğiniz bir şey değildir. Herhangi bir kişinin en özel bilgilerinize ulaşması rahatsızlık vericidir.

E-Devlet ile yapabileceğiniz bazı işlemler;

 • TC Kimlik öğrenme
 • Kimlik örneği
 • Vatandaşlık ve Nüfus işlemleri
 • Adli sicil kaydı
 • Dava sorgulama
 • İcra sorgulama
 • Belediye hizmetleri
 • Diğer bakanlık hizmetleri

İş Yeri E Devlet Şifremi İstiyor

Bazı iş yerleri çalışanlarından e devlet şifrelerini istemektedir. Siz vermek istediğinizde ise işinize son verilmekle tehdit edilebilirsiniz. Ancak hem e devlet şifreniz hem de hesabınız size özeldir. 3. şahıslar ile paylaşılması da, şifrenin çalınması da suçtur. Yani iş yerinin şifrenizi istemek ve sizin yerinize hesabınıza girmek gibi bir hakkı yoktur. Bu tarz bir durumda işten çıkarılamazsınız. Çıkarılmanız durumunda ise işe iade davası açarak hakkınızı geri alabilirsiniz.

Eğer e-devlet şifresini verme konusunda sakınca görmüyorsanız, işlemleri birlikte yapmayı da teklif edebilirsiniz. Böylece şifrenizi vermek zorunda kalmaz, işlemlerin tamamını kendi gözetiminiz altında yapılmasını sağlayabilirsiniz. İsterseniz yine de sonradan şifrenizi değiştirebilirsiniz.

E Devlet Şifrem Çalındı, Ne Olur?

E-devlet şifreniz aslında son derece önemli bir bilgidir. Belki hesabınızdan para çekilemez ama bu bilgi ile askerlik teciliniz bozulabilir. Adınıza faturalı telefon hattı varsa, cihaz satın alımı yapılabilir. Dahası bankalara başvurularak ön ödemeli kredi talebinde bulunulabilir. Adınıza doktor randevusu alınabilir ya da mevcut randevularınız iptal edilebilir.

Bunların yanı sıra e devlet şifresi çalınması durumunda kişisel birçok bilginiz de erişilebilir hale gelir. Şifrenizi çalan kişiler hesabınıza girip eğitim bilgilerinizi, SGK dökümlerinizi, sağlık geçmişinizi, sicil kaydınızı ve daha birçoğunu görüntüleyebilir. Kimseyle paylaşmak istemediğiniz özel bilgiler bir anda herkese açık hale gelebilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak adına güçlü bir e devlet şifresi seçmek önemlidir. E-Devlet şifresini değiştirmek için alttaki adımları inceleyebilirsiniz.

E-Devlet Şifremi Nasıl Değiştiririm?

Eğer e-devlet şifresini ilk kez kullanıyorsanız zaten ilk giriş yaptığınızda güvenlik sebebi ile şifre ekranına yönlendiriliyorsunuz. Bu ekranda eski şifrenizi giriyor, arkasından kullanmak istediğiniz şifreyi yazarak giriş bilgilerini tuşluyorsunuz. Böylece yeni şifrenizi belirlemiş oluyorsunuz. Şifrenizi daha sonra değiştirmek isterseniz, sağ üstte adınızın yazdığı menüden Şifre ve Güvenlik Ayarlarım isimli sayfaya girmelisiniz. Bu ekranda Şifre Değiştirme menüsü sizi karşılayacak.

 • Tavsiye: Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenirim?
 • E-Devlete giriş yapılır
 • Şifre bilinmiyorsa şifremi unuttum bağlantısına tıklanmalıdır
 • Giriş yaptıktan sonra üst menüden Güvenlik Ayarları seçilir
 • Güvenlik ekranında Şifre Değiştirme menüsü ile şifre değişimi yapılır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Temassız Özelliği Kapatma Nasıl Yapılır? isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder