EFT İptali Nasıl Yapılır? EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT iptali, yanlış yapılan eft sonucunda sürekli olarak başvurduğumuz yöntemlerin başında geliyor. Aslında bankaları kullanmamızın da asıl amaçlarından biri olan para transferi işlemleri, yanlış yapıldığında istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor. İsim bilgisi, hesap veya IBAN numarasını yanlış yazmanız durumunda para karşı tarafa ulaşmıyor. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için de EFT’nin hızlı bir şekilde iptal edilmesi gerekiyor. EFT nasıl iptal edilir diyorsanız bunun bir çok yolu bulunuyor. Bunlardan bazılarına değinecek, hangi durumlarda iptal edemeyeceğinizden söz edeceğiz.

EFT İptal Edilir Mi?

Bankalarda en sık kullandığımız işlemlerin başında EFT, yani elektronik fon transferi geliyor. EFT, bir banka hesabından, başka bir bankanın hesabına yaptığımız para transferlerine verilen isim. Farklı iki banka arasında yapılan bir işlem olduğu için, iptali her ne kadar mümkün olsa da sandığınız kadar da kolay değil. Bir hesap numarasını yanlış yazmak, yanlış IBAN numarasına EFT yapmak sonucunda başınıza gelebilecek bir çok durum var.

Bunlardan bazıları, EFT işleminin tamamlanmış olması. Eğer EFT işlemi tamamlanır, para karşı tarafa ulaşırsa bankalar bu işleme yanlış gözüyle bakmıyor. İşlem sırasında defalarca bilgileri kontrol etmeniz için ekranda gösterdiğinden, yapılan yanlışın sizin sorumluluğunuzda olduğunu düşünüyor.

Elbette bir diğer seçenek de var. EFT işlemini yapmış, ancak karşı tarafa ulaşmamış olabilir. IBAN numarası ile isim bilgisi tutmamış, para askıda kalmış da olabilir. Bu gibi durumlarda müşteri hizmetlerini arayarak işlemin iptalini sağlayabilir, paranın aynı gün içinde hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Diğer EFT iptali nasıl yapılır seçeneklerine de birlikte göz atalım.

İnternet Bankacılığı ile EFT İptali

İnternet bankacılığı ile EFT iptali yapmak istiyorsanız bu mümkün değildir. Bankalar, internet üzerinden bir çok hizmet sunuyor olsa da EFT gibi işlemler Merkez Bankası onaylı olduğu için istediğiniz gibi iptal edilmiyor. Bunun için hatalı transfer yaptığınızı düşünüyorsanız diğer seçeneklere göz atabilirsiniz. Bu seçenekler;

  • Banka şubeleri
  • Müşteri hizmetleri

Müşteri Hizmetlerinden EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

EFT iptal etme işlemi, banka şubelerinden sonra sadece müşteri hizmetleri ile halledilebilir. Bu işlemler, Merkez Bankası onaylı olduğundan kullanıcılar istediği zaman iptal işlemi yapamıyor. Bir kişiye oluşturmuş olduğunuz EFT talimatı tamamlanmış ise, karşı tarafa ulaşan paranın iptali mümkün olmuyor. EFT nasıl iptal edilir diyen kişilerin en çok merak ettiği soru bu olsa da, maalesef karşıya ulaşan paranın iadesi parayı alan kişinin insiyatifindedir.

Eğer hatalı bir EFT işlemi yapıldığını düşünüyorsanız ve paranın askıda olup olmadığından emin değilseniz, EFT sorgulama yaparak da bunun önüne geçebilirsiniz. Müşteri hizmetleri ile yapacağınız görüşmede EFT sorgu no sorulacak ve bu numara ile işlem yapabileceksiniz.

EFT İptal Etmek İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

EFT iptal etmek istiyorum diyorsanız ilk olarak ihtiyacınız olan EFT sorgu no olacaktır. Bu numara ile EFT’nin tüm durumunu sorgulayabilirsiniz. Elbette bu sorgulama, sadece ilgili bankalar aracılığı ile yapılabilecektir. Bu bankaların haricinde sorgulama işlemi yapmanız mümkün değil. Onun için işlemin yapıldığı banka olmasına dikkat etmelisiniz.

Aynı zamanda bankaların EFT iptali için çeşitli uygulamaları bulunuyor. Örneğin bazı bankalar, isim soyisim bilgileri yazıldığında ufak yazım hataları tespit ettiğinde bunları düzeltebiliyor. (Ayşe yerine Ayse yazmak gibi) Bu yöntem de aslında EFT’nin yanlış talimat verilmesine engel oluyor.

Mobil Bankacılık ile EFT İptali Olur Mu?

Bankanın mobil uygulaması üzerinden de internet bankacılığına erişim yapabiliyorsunuz. Bu sayede bir çok bankacılık işlemini şubeye gitmeye gerek kalmadan halledebiliyor, hatta kredi ve kart başvurusu bile yapabiliyorsunuz. Yine de bankalar, EFT işlemlerinin iptali için internet ve mobil bankacılık üzerinden hizmet vermiyor. Bunun yerine bir üst adımda anlattığımız yöntemleri denemeli ve bu şekilde iptal etme yöntemlerini tercih etmelisiniz.

EFT işleminin iptali oldukça zor olarak kabul ediliyor. Özellikle karşı tarafa ulaştıktan sonra. Bunun yerine daha kolay kullanılabilir olan ve iptali de bir o kadar basit olan cepbank para gönderme yöntemini tercih edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan PTT Hesap Açma Nasıl Yapılır? (Posta Çeki Hesabı) isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder