EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? EFT Ne Zaman Gelir?

EFT ne zaman hesaba geçer diyorsanız, bunu öğrenebilmek için EFT yaptığınız saat ve gün oldukça önemlidir. Neden diyecek olursanız, EFT yapabilmek için belirlenen saatler ve günler olduğundan, bu zaman diliminin dışında kalan EFT işlemleri havuzda bekletiliyor ve ilk mesai başlangıcında tamamlanıyor. Durum böyle olunca da, acilen yapmamız gereken para transferleri sekteye uğrayabiliyor, eğer karşı tarafa söz verdiyseniz de sözünüzde duramamış oluyorsunuz. Bunun önüne geçmek için yapmanız gereken tek şey bankanızın uygulamış olduğu EFT saatlerine dikkat etmek ve bu zaman dilimi içinde EFT yapmak. İleri tarihli bir EFT tanımlamak istiyorsanız da bunu istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken nokta, EFT yapmak istediğiniz günün tatil günü olmamasıdır. Aynı zamanda tüm bankaların uygulamış olduğu EFT saatleri birbirinden farklı olduğu için, işlem öncesinde bir kez daha kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT ve havale, bankacılık sektöründe en çok kullanılan, hayat kolaylaştıran uygulamalardandır. Havale aynı bankalar arasında yapılan para transferi işlemidir. Farklı bankalar arasında para transferi yapılmak istenirse EFT işlemi yapılmalıdır. EFT işlemi sadece mesai saatleri içerisinde yapıldığı için EFT ne zaman hesaba düşer sorusu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. 

EFT Ne Zaman Hesaba Düşer?

Havale işlemi aynı bankalar arasında yapılan bir işlem olduğu için para transferi yapıldığı anda işlem gerçekleşir ve para karşı tarafın hesabına yatırılır. Ancak EFT işlemi farklı bankalar arasında yapıldığı için mesai saatleri içinde para transferi işlemi gerçekleşir. Mesai saati dışında gerçekleşen işlemler beklemeye alınır ve işlem saati başladığında para karşı tarafın hesabına aktarılır.

Bankaların mesai saatleri hafta içi sabah 09.00 ile 17.00 arasındadır. Bu saatler arasında yapılan EFT’ler 5-10 dakika içerisinde karşı tarafın hesabına aktarılır. Mesai saatleri dışında yapılan EFT’ler, ertesi gün mesai saati başladığı andan itibaren aktarılmaya başlanır. İşlemlerdeki yoğunluğa bağlı olarak paranın hesaba geçme süresi değişiklik gösterebilir. Gece yapılan EFT ne zaman hesaba geçer sorusunun cevabı makalenin devamında detaylı şekilde anlatılmıştır.

Gece Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Düşer?

Gece yapılan EFT’ler mesai saatinde yapıldığı için hemen hesaba düşmez. Para transferinin gerçekleşmesi için mesai saatinin tekrar başlaması gerekir. Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe geceleri yapılan EFT’ler, ertesi gün mesai saati başladığında karşı tarafın hesabına aktarılmaya başlanır. Eğer para gitmiyorsa da bankanız ile iletişim kurmanız gerekebilir.

Peki, gece yapılan EFT ne zaman hesaba geçer? Yapılan EFT’lerin yoğunluğuna göre sabah 09.00 ile 17.00 arasında EFT aktarılmış olacaktır. Eğer mesai saati başlayıp bittiği halde para aktarılma işlemi gerçekleşmediyse IBAN, hesap numarası veya isim soy isim gibi bilgilerin doğruluğu kontrol edilmelidir.

EFT Hafta Sonu Ne Zaman Hesaba Geçer?

Cuma günü saat 17.00’dan Pazartesi saat 09.00’a kadar yapılan tüm EFT’ler Pazartesi mesai saatine kadar hesaba aktarılmaz. EFT, hızlı bir işlem olmasına rağmen farklı bankalar arasında para transferi yapıldığı için mesai saatleri ve mesai günleri içerisinde yapılmalıdır. Bu sebeple, EFT hafta sonu ne zaman hesaba geçer sorusunun cevabı, Pazartesi mesai saatleri içerisinde şeklinde olacaktır.

Hafta sonu yapılan EFT işlemleri gerçekleşmeyeceği için bir havuzda bekletilir, bu sebeple bekleyen işlem sayısında artış gözlemlenmektedir. İşlem sayısı fazla olduğu için Pazartesi mesai saati başlasa bile para transfer işlemi hemen gerçekleşmeyebilir. Gün içerisinde paranın hesaba geçmesi için beklenmeli, gün içerisinde para transfer işlemi tamamlanmazsa EFT gönderiminde girilen bilgilerin doğruluğu sorgulanmalıdır.

Müşteri Hizmetlerinde EFT Sorgulama

Mesai saati gelmesine rağmen aktarılmayan EFT’ler, gönderen kişinin veya alıcının bankasına ait müşteri hizmetlerinden sorgulanabilir. Müşteri hizmetlerini arayarak EFT sorgulamak için, EFT sorgu numarası gerekir. Bu numara, EFT’nin gönderildiğine dair banka tarafından verilen makbuzda yer almaktadır. Bu makbuz, internet bankacılığından da edinilebilir.

EFT İşleminde Bilgilerin Yanlış Girilmesi

EFT ne zaman hesaba düşer sorusunun dışında en çok merak edilen konulardan biri de EFT bilgilerinin yanlış girilmesidir. EFT işleminde para transferi yapılacak kişinin isim soy isim bilgisi, IBAN veya hesap numarası istenmektedir. IBAN veya hesap numarasının eksik veya yanlış girilmesi durumunda para transferi gerçekleşmez. 24 saatin sonunda işlem kendiliğinden iptal olur ve herhangi bir para kesintisi yapılmaz. İsim bilgilerinin yanlış girilmesinde de aynı işlemler uygulanır, 24 saatin sonunda işlem kendiliğinden iptal olur.

Ancak isim bilgilerinin eksik girilmesi durumunda, yani para transferi yapılacak kişinin birden fazla isminin bulunduğu, ancak EFT gönderimi esnasında 2 isminin girilmediği durumlarda, bankanın sisteminde göre EFT işlemi gerçekleşebilir. Bunu öğrenmek için 1 iş günü beklemek gerekmektedir. 1 iş gününün sonunda para aktarımı gerçekleşmemiş ise banka ile irtibata geçilerek bilgi alınabilir.

EFT Nedir, Ne İşe Yarar?

Elektronik Fon Transferi yani kısa adı ile EFT, aynı olmayan bankalar arasında para transferi işlemi yapılmasıdır. EFT işlemi, para gönderilmek istenen kişinin IBAN veya hesap numarası ve isim, soy isim bilgileri ile kolaylıkla yapılmaktadır. EFT işlemi, bankaların şubelerinden, ATM’lerden, internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden yapılabilir.

Para gönderilecek olan bankanın EFT ile ilgili herhangi bir düzenlemesi bulunmuyorsa EFT işleminden ücret alınmaktadır. Her bankanın EFT ücreti farklılık gösterir. Bazı bankalar EFT işlemlerinden ücret talep etmez. Siz de bu bankalardan hesap açarak EFT masraflarından kurtulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan PTT Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır? isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder