En Kolay Silah Taşıma Ruhsatı Nasıl Alınır? (2020 Güncel)

En kolay silah taşıma ruhsatı nasıl alınır diyorsanız bunun pek çok detayı bulunduğu gibi, herkesin de alamayacağını söylemek pek mümkün olacaktır. Silah, taşıma ruhsatı olmadığında üzerinizde bulundurduğunuz zaman ciddi anlamda problemler ile karşılaşabileceğiniz durumların başında geliyor. Bu gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyor ve en önemlisi de ceza almak istemiyorsanız, üzerinizde taşıdığınız ateşli silahların mutlaka ruhsatlı olması gerekiyor. Elbette bu kendi içinde taşıma veya bulundurma ruhsatı olarak gruplara ayrılıyor. Şimdi biz de bu yazımızda silah ruhsatını kimlerin alabileceğini, kimlere silah ruhsatı verileceğine bakalım. Taşıma ruhsatı almanın en kolay yolları;

En Kolay Silah Taşıma Ruhsatı Nasıl Alınır?

Polis, asker ya da bu meslek gruplarından emekli kişiler için silah taşıma ruhsatı alma kolaydır. Ancak bunun dışında ruhsat almak istediğinizde çeşitli zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Ruhsatsız tabanca bulundurmak da bir seçenektir. Ancak bu tabancayı ikamet ettiğiniz yerin dışına çıkaramazsınız. Ayrıca silah ruhsatının herkese verilmediğini de belirtelim. Bu yazımızda nasıl kolay bir şekilde silah taşıma ruhsatı alınır, bunun için neler yapmanız gerekir gibi konulara değineceğiz.

Yani bu bilgilerden yola çıkarak, ruhsat çıkartırken dikkatli olmakta fayda olacağını görebiliyoruz. Silah taşıma ve bulundurma ruhsatı her iki ayrı ruhsat olduğundan, bulundurma ruhsatı alarak silahı üzerinizde taşıyamayacağınızı söylemeliyiz. Eğer bu kural ihlalini yaparsanız da bunun da kendi içinde cezaları olduğunu söylemek mümkün.

Taşıma Ruhsatı Almanın Kolay Yolu

Bazı meslek gruplarına mensup kişiler için tabanca kullanmak neredeyse bir zorunluluktur. Ayrıca can güvenliğinizi korumak için ya da mal varlığınız tehdit altındaysa ruhsatlı tabanca almak isteyebilirsiniz. Bu durumlarda durumunuzu belgelendirerek valiliğe başvurup bildirmeniz gerekir. Taşıma ruhsatlı tabanca sahibi olmak için valilik onayı gerekmektedir. Tabancanızın ruhsatı olduktan sonra yasaklı yerler dışında yanınızda her yere götürebilirsiniz. Bunun için bulundurma ruhsatı olması şartı aranıyor.

Silah taşıma ruhsatı almak için en az 21 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. 21 yaşını doldurmayanlara ruhsat verilmemektedir. Tabanca almak için yaş sınırı 21 iken ruhsatlı av tüfeği almak için 18 yaşını doldurmanız yeterlidir. Kişinin kendisini ya da malını korumak zorunda olduğu durumlarda ancak ruhsatlı tabancı alması mümkündür. Bu durumun da ispatı gerekir. Aksi halde ruhsat verilmez. Malınızı korumak için alacağınız silah ruhsatı ise genellikle bulundurma ruhsatı olarak kabul ediliyor.

Güvenlik güçlerine mensup kişiler, şehit askerlerin birinci derece akrabaları ve can güvenliği tehlikede olanlar ruhsat alabilir. Valilik silah kullanımı için gerekçenizin artık bulunmadığını düşündüğü an silah taşıma ruhsatı iptal edilebilir. Ayrıca kişinin silah bulundurma hakkı olup silah taşıma hakkı yoksa; buna rağmen silahını kanuna aykırı hareket edip ikamet yeri dışına çıkarmışsa; bedensel engeli, ruhsal sorunları ya da madde bağımlılığı varsa bu kişilere taşıma ruhsatlı tabanca izni verilmez.

Taşıma Ruhsatı Nasıl Alınır?

Silah Taşıma ruhsatı kimlere verilir

Silah taşıma ruhsatı almak isteyen kişiler gerekli belgelerini tamamlayarak ilgili kolluk birimlerine başvurmalıdır. Ayrıca başvuru öncesinde herhangi bir devlet hastanesine gidilerek ‘’Tabanca Ruhsatı Taşıyabilir’’ ibaresi bulunan heyet sağlık raporu alınmalıdır. Raporun en az 7 doktor tarafından imzalanması ve onaylanması gerekir. Kazancınız yüksek olduğu için silah almak istiyorsanız, vergi dairesinden şirket beyannamesi edinmeniz gerekir. Ayrıca aşağıdaki belgeleri de sunmanız beklenir:

 • T.C. nüfus cüzdanınız kendisi ve 1 adet fotokopisi,
 • Son 12 ayda çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf,
 • Heyet sağlık raporu,
 • İkametgah belgesi,
 • İl Güvenlik Müdürlüğü’nden alınmış tabanca ruhsatı biçim belgesi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği, 
 • Tabanca taşıma, tabanca bulundurma ya da tabanca ruhsatı alma isteğine yönelik dilekçe,
 • Sabıka kaydı,
 • Tüm belgeleriniz denetlenip ruhsat almanız uygun görülürse verilecek parmak izi.

Bu belgelerin birinden biri eksik olursa, silah ruhsatı çıkarma konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Ruhsat çıkarma işlemi, ince elenip sık dokunarak yapılan bir işlem olduğu için tüm belgelerin doğru ve eksiksiz olarak tamamlanmış olması gerekiyor. Bazı meslek grupları da kolaylıkla silahları için ruhsat alabiliyor. Şimdi bunları inceleyelim.

Silah Taşıma Ruhsatı Kimlere Verilir? (Meslek Grupları)

En kolay silah taşıma ruhsatı nasıl alınır diyorsanız, bunun mesleğiniz ile de doğrudan alakası olduğunu söyleyebiliriz. Güvenlik güçlerine mensup kişiler dışında, bazı meslek grupları da mal ve can güvenliğini sağlamak için ruhsatlı tabanca alabilirler. Silah taşıma ruhsatı verilecek meslek grupları şöyledir:

 • Kuyumculuk yapan esnaf,
 • Kuyumculara mal veren toptancı,
 • Geliri yüksek şirket sahibi,
 • Kırsal yerlerde büyük toprak sahibi kişi,
 • Yurtdışı lisansına sahip vapur kaptanı,
 • TSK mensubu çalışan,
 • Askerlik görevini sürdüren kişi,
 • Güvenlik mensubu,
 • Döviz bürosu sahibi,
 • Para ya da yolcu taşıyan pilot,
 • Çoban,
 • Köy ve mahalle muhtarı,
 • Para taşıyan memur.

Elbette bu meslek grubuna dahil olan herkes rahatlıkla ruhsat alacak diye bir kural da yok. Yine bir üst aşamadaki silah ruhsatı alma bölümünde bahsettiğimiz şartların tamamını karşılıyor olmanız gerekiyor. Aynı zamanda valiliklerin talep ettiği tüm belgelerin de eksiksiz olarak tamamlanmış olması gerektiğini bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

En Kolay Silah Taşıma Ruhsatı Nasıl Alınır?

Özellikle kamu görevlileri ve üstte belirttiğimiz gibi bazı meslek grupları hem can, hem de mal güvenliğini sağlayabilmek için silah taşıma ruhsatı alabiliyor. Bu meslek grupları, normal başvuru yapan bir vatandaştan daha kolay ruhsat alabiliyor. Yine de 21 yaşını doldurmuş herkesin başvuru hakkının olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yine de başvuru yapmadan önce, ruhsatınızın çıkması için gerekçelerinizi kanıtlı bir şekilde ilgili kurumlara sunmanız gerekiyor.

Eğer sadece taşıma amaçlı, herhangi bir güvenlik gerekçesi ile ruhsat almaya çalışıyorsanız, bu talebin reddedilebileceğini söylemek doğru olur. Bunun için üstte vermiş olduğumuz detaylara dikkat etmeli, daha çok kanıtlı bir şekilde silah ruhsatını alma başvurusu yapmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Akbank Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır? (Axess Kart İptali) isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder