Enpara Cepbank Nasıl Yapılır? (Enpara Cebe Havale)

Enpara CepBank nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça basit. Cep telefonunuzdan veya bilgisayardan internet bankacılığına giriş yaparak rahatlıkla cebe havale yapabiliyorsunuz. Enpara cebe havale yöntemi, banka hesabı olmayan kişilere para göndermek istediğimizde işimizi son derece kolaylaştıran yöntemlerden birisi. Bu yöntemi tercih ederek, karşı tarafın banka hesabı olmasa bile para gönderebiliyoruz. Diğer tüm bankalar dahil olmak üzere bu konuyu detaylı olarak incelediğimiz cebe havale isimli makalemizi de okuyabilirsiniz.

Enpara CepBank Nasıl Yapılır?

CepBank ya da diğer bir ismi ile Cebe Havale, herhangi bir bankada hesabı bulunmayan kişilere para transferi yapabilme imkanı sağlayan bir transfer yöntemidir. Alıcı ise banka kartı olmamasına rağmen paranın gönderildiği bankanın ATM’lerinden para çekme işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilir. Bu işlemin bazı limitleri olsa da, genel olarak ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabileceğini söyleyebiliriz.

QNB Finansbank tarafından kurulan ve Türkiye’nin ilk şubesiz dijital bankası olma özelliğini taşıyan Enpara.com aracılığı ile kolay ve hızlı bir şekilde CepBank işlemleri gerçekleştirilmektedir. Enpara cebe havale işlemi tamamlandıktan sonra alıcı QNB Finansbank ATM’lerinden para çekme işlemini tamamlayabilir. Bu da tamamen ücretsiz bir işlemdir.

Enpara Cebe Para Gönderme Nasıl Yapılır?

enpara cebe para gönderme

Herhangi bir banka hesabı bulunmayan bir kişiye Enpara üzerinden cebe para gönderme işlemi yapılabilir. Para transferi işlemi Enpara’nın internet bankacılığı ile yapılabileceği gibi mobil bankacılık uygulaması kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Enpara cebe para gönderme işlemini gerçekleştirmek için sırasıyla alttaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Enpara mobil bankacılık uygulamasına veya internet bankacılığına giriş yapılır
 • Menü kısmından ‘Transferler’ seçeneğine girilir
 • Çıkan ekrandan ‘Başka Bir Alıcı’ ve cep telefonu kısmı seçilir
 • Para transferi yapılacak kişinin cep telefon numarası tuşlanır
 • Gönderilecek para tutarı girilir

Onay verildikten sonra para gönderme işlemi tamamlanmış olur. Eğer işlem sorunsuz olarak tamamlanmış, tüm bilgiler de eksiksiz olarak girişmişse karşı taraf bu konuda bilgilendirilir. Enpara, yapılan cebe havale işleminden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Enpara cebe havale işlemi tamamlandıktan sonra alıcının cep telefonuna bilgilendirme mesajı gider. Bu mesaj içerisinde alıcının parayı çekerken kullanacağı ‘Referans No’ bulunur.

Enpara Cebe Havale İşlem Limiti Ne Kadardır?

Cebe havale işlemlerinin kötüye kullanımlarını engellemek amacıyla işlem limitleri getirilmiştir. Normal para transferlerine göre çok daha düşük oranlarla para gönderebileceğiniz gibi, bu limitler haftalık ve günlük olarak da işlem adedi olarak sınırlandırılmıştır. Bu düzenlemelere göre,

 • Günlük en fazla 500 TL tutarında 2 işlem
 • Haftalık en fazla 1000 TL tutarında 4 işlem
 • Aylık en fazla 1500 TL tutarında 6 işlem yapılabilir

Enpara Cebe Gelen Havale ATM’den Nasıl Çekilir?

Alıcının gönderilen parayı çekebilmesi için karta ihtiyacı yoktur. En yakın QNB Finansbank ATM’sine giderek para çekme işlemini gerçekleştirebilir. Para çekme işleminde herhangi bir masraf ödenmez. Para çekerken olduğu gibi, gönderim yapan taraf da herhangi bir komisyon ödemiyor. Enpara cebe para gönderme işlemi tamamlandıktan sonra parayı çekmek için,

 • En yakın Finansbank ATM’sine gidilir
 • ‘Giriş’ tuşuna basılır
 • Ekranda bulunan ‘Para Çekme’ seçeneğine girilir
 • Ardından ‘Cebe Gelen Parayı Çekme’ adımına girilir
 • Gelen ekrana TC kimlik numarası yazılır
 • Cep telefonuna gelen mesajdaki ‘Referans No’ girilir
 • Gönderilen tutar da yine giriş yapılarak işlem tamamlanır.

Verilen bilgilerin doğru olması halinde para çekme işlemi tamamlanmış olacaktır. Kişinin göndermiş olduğu tutar SMS’de yer almıyorsa, bu bilgiyi de parayı gönderen kişiden öğrenebilirsiniz. Bazı bankalar gönderilen tutarı sorarken, bazıları bunun yerine şifre gibi uygulamalar ile karşımıza çıkıyor.

Cebe Gelen Havale Ne Zaman Kadar Çekilebilir?

Enpara cebe havale ile gönderilen paranın 24 saat içerisinde çekilmesi gerekmektedir. 24 saat içerisinde gönderilen para çekilmezse işlem iptal edilir ve transfer edilen para gönderenin hesabına geri yatırılır. Gönderen kişi yaptığı cebe havale işlemini iptal etmek isterse, 24 saat beklemek zorundadır. Gönderilen tutar 24 saat geçmeden hiçbir şekilde geri alınamaz. Sadece süre sonunda alıcının parayı çekmemesi sonucunda para gönderenin hesabına otomatik olarak aktarılır.

Enpara cepbank para gönderme işlemlerinde alıcı bilgilerinin yanlış girilmesi durumunda para transferi işlemi gerçekleşmez. Cep telefonu numarasının yanlış girilmesi durumunda ise para yanlış kişiye gidebilir. Buna engel olmak için de müşteri hizmetlerini arayarak yaptığınız işlemi iptal edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Akbank Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır? (Axess Kart İptali) isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder