Hacizli Araç Yakalama Süresi Ne Kadardır? (Araç Bağlama)

Hacizli araç yakalama süresi, arabalar üzerinde bankalar veya diğer farklı borçlar yüzünden uygulanan icra işlemleri sebebiyle vatandaşların aklına gelen sorulardan biridir. Eğer üzerinde haciz bulunan bir aracınız varsa, bildiğiniz gibi trafik çevirmesine girdiğinizde araç bağlanarak yediemin otoparkına çekiliyor. Bu işlemlerin yapılması için de yetkili avukat tarafından icra dairelerinden yetki alınması gerekiyor. İşlemlerin süresi, borcun durumuna veya avukatla olan anlaşmanıza göre farklılık gösterebiliyor. Bu yazımızda odaklanacağımız yer icralık arabalarda yakalama süresi ne kadardır?

Hacizli Araç Yakalama Süresi Ne Kadardır?

Zaman zaman kişiler kurumlara ya da bankalara olan borçlarını ödeyemeyebilirler. Bu durumda borç icra takibine düşer. Haciz işlemi ile ya da teminat olarak gösterilmişse araç icralık olabilir. Alacaklı kişi borcunun tahsili için taşıt haczi talep edebilir. Satışlar ise yine icra mahkemeleri tarafından idare edilir.

Ödenmeyen borcun tahsil edilebilmesi için de borçlu kişinin mal varlıkları icralık olur. Ancak hem alacaklılar hem de borçlular hacizli araç yakalama süresi konusunu merak etmektedir.

Araç Yakalaması Ne Zaman Düşer?

2004 yılından itibaren alacaklı kişiler için uygulanacak haciz işlemi ve bu doğrultuda yapılabilecekler İcra İflas Kanunu kapsamında düzenlenmektedir. Bu düzenleme nezdinde taşıt hacizlerinde yakalama süresi hakkında resmi bir bilgi sahibi olunabilir. Kanun kapsamında haczin uygulanması için gereken süre ya da taşıt haczinde yakalama süresi hakkında bilgi yer almamaktadır.

Alacaklı kişiler borcun tahsili için icra yoluna gidebilirler. Alacak için yakalama işlemi de ancak hak sahibi tarafından başlatılabilir. Ancak bunun araç yakalaması sürelerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu sürelerin kaçırılması durumunda borçlu kişi başvuruda bulunarak haczin kaldırılmasını talep edebilir. Ki yasal olarak böyle bir hakka sahiptir.

Araba Üzerindeki Haciz Ne Zaman Düşer?

İcra İflas Kanunu içinde yer alan 150. maddenin E bendine göre yakalamadaki aracın satışı alacaklının borcunun tahsili amacıyla altı ay içinde yapılabilir. Alacaklı da bir yıl içinde satışını isteyebilir. Satış, bu süre zarfında istenmediği takdirde borçlu kişi araç yakalaması kararı ve haciz uygulama işleminin kaldırılmasını isteyebilir.

İcra İflas Kanunu 110. maddesinde de araba üzerindeki haciz düşme zamanı hakkında bilgi yer almaktadır. Buna göre alacağa konu olan araç belirtilen süre içerisinde satılmazsa, araç satışı için gider ücreti 15 gün içinde ödenmezse, bu durumda araç üzerindeki haciz kararı kendiliğinden kalkacaktır. Bu sürenin takibini ise icra dairelerinde ilgili dosya numarası üzerinden yapabiliyorsunuz.

Araç Yakalama Kararı

Eğer alacaklı kişi borcun tahsili amacıyla yakalanan aracın satışını talep etmezse; gider ücretini de 15 gün içinde ödemezse araç yakalama kararı kendiliğinden düşer. Borçlu kişi şerhin düşmesi için başvurduğu takdirde süreç daha hızlı bir şekilde ilerler. Bu yüzden hacizli araç yakalama süresi hem borçluları hem de alacaklıları yakından ilgilendirmektedir. Alacaklı kişinin süreyi takip ederek gerekli ücreti vaktinde yatırması önemlidir.

Araç Yakalama Kararı Ne Zaman Düşer?

Aracın satışı 6 ay içinde yapılmazsa, alacaklı bir yıl içinde aracın satışını talep etmezse ya da alacaklı gider ücretlerini ödemezse araç yakalama kararı düşer. Ancak bu süreden sonra hak sahibi tekrardan icraya başvurarak taşıt haciz işlemlerine başlayabilir. Araç yakalaması süresi dolduğunda alacaklı sırasını kaybetmiş olur. Tekrar icra işlemlerini başlattığında da yeniden sıraya girer. Alacaklılar altı ayda bir yatırılması gereken avansı ödedikleri müddetçe sıralarını kaybetmemiş olurlar.

Hacizli araç yakalaması, bağlanması ve borcun tahsili için gerekli süre aşağı yukarı bir senedir. Ancak aracın yakalanıp yakalanmayacağı ya da bağlanıp bağlanmayacağı aracın hangi şekilde kullanıldığına bağlı olarak değişir. Bu yüzden bu aşamaların ne kadar süreceği ile ilgili süre belirtilmesi doğru olmaz. Eğer hacze konu araç oldukça eski bir modelse araç hurdaya ayrılabilir. Ya da kaza yapıp fazlasıyla hasar almış araçlar da hurdaya bırakılabilir.

Borçların ödenmemesi durumunda alacaklı ve borçlu kişilerin hakları resmi süreçler içinde avukatlar aracılığıyla yürütülür. Borcunu nakit olarak ödemeyi kabul etmeyen ya da ödeyemeyen borç sahipleri araç haczi ile karşı karşıya kalacaktır. Bu durumda da sürelerin kaçırılmaması adına hacizli araç yakalama süresi hem borç sahibi hem de hak sahibi tarafından takip edilmelidir. Aracın yakalama kararı Yargıtay ve Emniyet güçleri tarafından yönetilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Puanı Kullanılabilen İnternet Siteleri isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder