Harçlık Avansı Bozdurma ve Nakite Çevirme Nasıl Yapılır?

Harçlık avansı bozdurma, KYK öğrencilerinin sık sık başvurduğu yöntemlerin başında geliyor. Nakit olarak ihtiyaçlarını karşılamak üzere bazı işlemlere ihtiyaç duyan öğrenciler, kredi kartını nakite çevirme işlemlerinin haricinde KYK bursunu nakite çevirme gibi yöntemleri de tercih etmek zorunda kalabiliyor. Bildiğiniz üzere KYK bursunuz Ziraat Bankası’nın bir ürünü olan Genç Bankkart ile sunuluyor. İsterseniz başvuru sırasında kredi kartı özelliğini de açarak tek kart ile iki hizmeti kullanabiliyorsunuz. Bu ücret karta yatırıldığı için de öğrenciler nakite çevirme yöntemlerine başvurabiliyor. Biz de bu yazımız ile size bu konunun detaylarını vermeye çalışacağız.

Harçlık Avansı Bozdurma ve Nakite Çevirme

Günümüzde birçok kişi üniversite okurken Kredi Yurtlar Kurumu’ndan öğrenci kredisi almaktadır. Eğer KYK alıyorsanız krediniz ya da bursunuz Ziraat Bankası tarafından sunulan Genç Bankkart üzerinden yatırılmaktadır. Genç Bankkart içinde harçlık avans hakkı bulunmaktadır. Yani aylık harcama yapabileceğin banka hesap bakiyeniz ya da kredi kartı limitinize ek olarak sanki banka kartı kullanıyor gibi işlem yapabileceğiniz ayrı bir limit bulunmaktadır.

Bu limiti kullanarak yapmış olduğunuz harcamalar bir sonraki ay yatan kredi tutarından düşülür. Oldukça avantajlı bir haktır ancak birçok öğrenci harçlık avansı bozdurma ve nakite çevirme işlemlerini merak etmektedir. Bu yazımızda Ziraat Bankası Genç Bankkart kullanarak harçlık avansı nakite çevirme yöntemlerini sizlere aktarmış olacağız. Tabiki bu işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken bir çok nokta olduğu için yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Harçlık Avans Nedir, Nasıl Kullanılır?

Eğer KYK kredisi alıyorsanız her ayın 6. günü ile 10. günü arasında krediniz Ziraat hesabınıza yatmaktadır. Kredinizin hangi gün hesabınıza yatacağı Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı numarasının son 4 rakamına göre değişir. Eğer kartınızda harçlık avans özelliğini kapattırmamışsanız bu özelliğe muhtemelen sahipsinizdir. Her ay hesabınıza harçlık avans olarak kullanabileceğiniz 375 lira limit tanımlanır. Bu harçlık avansı internet alışverişlerinde kullanabileceğiniz gibi mağazalarda alışveriş yaparken de kullanabilirsiniz. Ancak ATM üzerinden nakit olarak para çekemezsiniz. Aslında harçlık avansını nakite çevirmek birtakım yollar ile mümkündür. Peki nasıl?

Harçlık Avansı Bozdurma

Özellikle maddi olarak zorluk çektiğiniz dönemlerde nakit paraya ulaşmak gerçekten gerekli ve hususi olabilir. Dolayısı ile harçlık avansı nakite çevirmek bazıları için önemsiz bir konu iken bazıları için de hayat kurtarıcı olarak görülür. Bu yüzden bu yazıda bu işlemi nasıl yapacağınızdan bahsetmeye karar verdik. Bahsedeceğimiz yöntemleri kullanarak Ziraat Bankası Genç Kart hesabınızda bulunan harçlık avans limitinizi de nakit olarak kullanabilirsiniz.

KYK Harçlık Avans Nakite Çevirme

Öncelikle harçlık avans harcamalarınızın bir sonraki ay yatacak olan KYK kredisinden düşüleceğini unutmamalısınız. Yani harcama yaparken bu hususu göz önünde bulundurmalısınız. Harcamalarınız için herhangi bir komisyon ya da faiz ödemezsiniz. Dolayısıyla bunu ATM üzerinden kredi kartından nakit çekmek gibi düşünmemeniz gerekir. Eskiden harçlık avansı nakite çevirme işlemi PayPal üzerinden Migros marketlerde yükleme yapmak karşılığında kolayca halledebiliyordu. Ancak bildiğiniz üzere PayPal Türkiye’den çekildikten sonra bu işlem birçok öğrenciyi mağdur etti. Yine de istediğiniz zaman harçlık avansı bozdurmak hala mümkündür.

Herhangi bir kuyumcudan altın alarak ve daha sonra o altını başka bir kuyumcuda bozdurarak nakit avansı nakite çevirebilirsiniz. Bu, birçok öğrenci tarafından kullanılan en yaygın yöntemdir. Ayrıca kaybınızda birkaç liradan daha fazla olmayacaktır. Son derece hızlı bir şekilde nakit elde edebilmeniz de bir diğer şanstır. Sıkça tercih edilen bir başka yaygın yöntem ise sadece harçlık avansı nakite çevirmek için hizmet veren kartçı lakabı ile tanınan kişilere ulaşmaktır. Bu kişiler pos cihazı üzerinden nakit avans limitiniz ile çektikleri parayı size nakit olarak verirler. Tabii ki bu işlem için belli bir komisyon alırlar. Bu işlem komisyon oranı tamamen kişinin inisiyatifine kalmıştır, ancak aşağı yukarı %3 gibi bir komisyon oranı makul kabul edilebilir.

Kuyumcular KYK Harçlık Avansını Bozdurur Mu?

Aslında öğrencilerin en çok tercih ettiği yöntemlerin başında kuyumculardan yardım almak geliyor. Kuyumcuları tercih eden öğrenciler, kuyumculardan altın alıp bozdurmuş gibi göstererek kredi kartlarındaki kyk burs bakiyesini bozdurabiliyor. Bu her kuyumcuda mümkün olmadığı gibi, bazı kuyumcular çok yüksek komisyonlar da talep edebiliyor.

KYK bursunu bozdurabileceğiniz bazı işletmeler;

  • İnternetten online alışveriş
  • Pazar yeri siteleri
  • Kuyumcular
  • Marketler
  • Kart harcaması yapabileceğiniz diğer işletmeler

İnternetten alışveriş yaparak veya pazar yeri sitelerini kullanarak kredi kartınızdaki KYK bakiyesini nakite çevirmek için ilk olarak kartınızın internet alışverişine açılması gerekiyor. Alttaki videoyu izleyerek kartınızı internete açabilirsiniz.

ATM’den Nakit Çekim Yapabilir Miyim?

ATM’den nakit çekim yapmak bu kartlar için pek mümkün olmuyor. Genellikle bu özelliğe sahip kartlar bankalar tarafından belirleniyor ve işlem yetkisi de yine bankalar tarafından belirlenebiliyor. Eğer ATM’den nakit çekim hakkınız olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız ilk olarak banka müşteri hizmetleri ile görüşmelisiniz. Kartınızda böyle bir özellik varsa ve kapalı ise yine çağrı merkezinden bu özelliği açtırabilirsiniz.

Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Ne olursa olsun işlemlerinizi yaparken tercih ettiğiniz kişilere dikkat etmeniz önerilir. Güven vermeyen, sizi dolandırabilecek ya da şikayetçi olabilecek kişilerden uzak durmalısınız. Harçlık avansı bozdurma ve nakite çevirme tamamen yasal şekilde yapılmaktadır. Yani kuyumcudan altın alırken de, pos cihazından çekim yaptırırken de suç işlemiş olmazsınız. Yine de bankanızın bu suiistimali fark etmesi durumunda harçlık avans limiti üzerine bloke koyması mümkündür.

Bir önceki yazımız olan SIM Kart Blokesi Kaldırma Nasıl Yapılır? (Sim Bloke) isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder