Havale Ne Zaman Hesaba Geçer? Kaç Dakika Sürer?

Havale ne zaman hesaba geçer sorusu oldukça önemli kabul ediliyor. EFT’den sonra kullanılan en yaygın para transferi işlemi olan havale, bir bankanın hesapları arasında yapılan para transferlerine verilen isimdir. Yani örnek vermek gerekirse Türkiye İş Bankası hesabınızdan, farklı bir kişinin Türkiye İş Bankası hesabına para göndermek istediğinizde bu işlemin adı havale oluyor. Farklı bir bankaya para göndermek istediğinizde ise bu işleme EFT adı veriliyor. Tüm bu işlemlerin dışında kartsız veya hesabınız olmadan ATM’den de para gönderebiliyorsunuz. Bunun için de ATMden kartsız para gönderme isimli makalemize göz atabilirsiniz.

Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

Havale, bankalarda en yaygın kullanılan işlemlerden birisi. Bir başka hesaba para göndermek istediğinizde, bu hesap aynı bankada ise bu işleme havale adı veriliyor. Havale yapmak için de bazı bilgilere ihtiyacınız olacak. IBAN numarası bunların başında geliyor olsa da, bazı bankalar hesap numarası ve şube kodu da talep ediyor. IBAN ise EFT işlemleri için kullanılıyor.

Havale ne zaman hesaba geçer sorusu oldukça basittir. Bir bankanın hesapları arasında yapılan bir transfer olduğu için, aynı gün içinde hatta dakikalar içinde hesaba geçecektir. Bunun için de aslında asıl sormamız gereken soru, havale kaç dakikada hesaba geçer olmalıdır. Genel olarak bakıldığında en geç 10-15 dakika içinde hesaba düştüğünü söyleyebiliriz.

Havale işlemlerinin sorunsuz tamamlanabilmesi için hesap numarası, şube kodu ve alıcı bilgileri tamamen doğru ve eksiksiz olarak girilmelidir.

Havale Kaç Dakikada Hesaba Geçer?

İşlem yoğunlukları da göz önüne alınarak havalenin dakikalar içinde hesaba düştüğünü söylemek mümkün. Eğer işlem yoğunluğu normal ise 5 dakika içinde bile hesaba düşme ihtimali bulunuyor. Gecikmeden dolayı gönderilemeyen havale işlemleri için müşteri hizmetleri işlem yapamıyor.

Havale Ne Zaman Gelir?

Para transferi işlemlerinde genelde paranın ne zaman geleceği, alıcılar tarafından merak edilmiştir. Eğer acil bir ödemeniz veya beklediğiniz bir para transferi işlemi varsa havale ne zaman gelir sorusunu soruyor olabilirsiniz. Bunun için müşteri hizmetlerini aramak herhangi bir sonuç vermeyeceği gibi, buradan işlem yapılması da mümkün olmayacaktır.

Eğer parayı gönderen kişi bilgileri doğru girdiyse, işlem aynı gün içinde tamamlanacaktır. Havale işlemlerinde mesai saati veya mesai günleri önemli olmadığı için hafta sonu veya gece yarısı bile paranız hesaba düşebilir. Eğer uzun süre para gelmediyse, parayı gönderen kişi müşteri hizmetlerinden bilgi alabilir.

Havale Gelmedi, Ne Yapmalıyım?

Havale ne zaman hesaba geçer sorusu kadar önemli bir diğer durum da paranın hesaba gelmemiş olmasıdır. Havale, çok kısa sürede tamamlanan bir işlem olduğu için, herhangi bir sorun olup olmadığını müşteri hizmetleri aracılığı ile teyit edebilirsiniz. Müşteri hizmetlerini arayarak bilgilerin doğru girilip girilmediğini öğrenebilirsiniz.

Kontrol etmeniz gereken bilgiler;

  • IBAN (girilmiş ise)
  • Hesap numarası
  • Şube kodu
  • Ad – Soyad
  • TC kimlik (girilmiş ise)

Üstte yer alan bilgileri kontrol ettikten sonra, doğruluğundan eminseniz işlemin tamamlayanacağını da anlamış olacaksınız. Eğer bilgiler yanlış ise, iptal işlemi için bazı adımları takip etmeniz gerekebilir. Bunun için de EFT iptali nasıl yapılır isimli makalemizden yardım alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan EFT İptali Nasıl Yapılır? EFT Nasıl İptal Edilir? isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder