IBAN’dan İsim Bulma Nasıl Yapılır? (IBAN Çözümleme)

IBAN’dan isim bulma, herkesin merak ettiği konulardan birisi. IBAN numarası, bankalar arası para transferi yapabilmek için kullandığımız bir numara. Özellikle EFT işlemlerinde kullandığımız bu numara, aslında içinde bir çok bilgi içeriyor. Hesap numarasından, şube koduna kadar tüm bilgilerimizi aslında IBAN çözümleme yöntemiyle bulabiliyor ve ilave yöntemlerle vakit kaybetmemize de gerek kalmıyor. IBAN numaranıza ulaşmak istiyorsanız da internet bankacılığı veya mobil uygulamaya giriş yaparak “Hesaplarım” sekmesini kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığı yoksa müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Bir IBAN numarasının içinde bulunan bölümler şöyle;

T R 7 6 0 0 0 0 9 9 0 1 2 3 4 5 6 7 8 0 0 1 0 0 0 0 1

Üstteki örnek IBAN numarasında renklendirmiş olduğumuz bölümlerin hangi anlama geldiğini alttaki tablodaki renkler ile karşılaştırma yaparak da öğrenebilirsiniz.

Ülke Kodu
Kontrol Basamakları
Banka Kodu
Rezerv Alanı
Şube Kodu
Müşteri Numarası
Ek Hesap Numarası

IBAN Çözümleme ile İsim Bulma

Bankalar, hem banka içinde hem de diğer bankalar arasında kolaylıkla tüm işlemlerini gerçekleştirebilmesi ve herhangi bir karışıklık yaşanmaması için banka hesabın ait müşteri numarası, hesap numarası, IBAN numarası gibi farklı numaralar oluşturur. Müşteri numarası ve hesap numarası genellikle kişinin bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek için kullandığı numaralar iken IBAN numarası EFT, havale gibi daha çok bankalar arası gerçekleşen işlemlerde kullanılır.

2010 yılından önce bakalar tarafından daha kısa bir IBAN numarası kullanılıyordu. 2010 yılından itibaren IBAN numarasının algoritmasında değişikliğe gidildi ve birkaç numarayı barındıran bir IBAN numarası oluşturuldu. Artık kullanıcılar, hesap numarası, şube kodu gibi bilgilere sadece IBAN numarası ile ulaşabilir hale geldi. Peki IBAN’dan isim bulma ve IBAN çözümleme nasıl yapılır?

IBAN’dan İsim Bulma Nasıl Yapılır?

IBAN ile isim öğrenme yapılabilmesi için öncelikle IBAN bilgisinin doğru olması gerekir. IBAN numarasını öğrenmeden birden çok yolu bulunmaktadır. Bazı banka kartlarının ön veya arka kısmında IBAN numarası yazmaktadır. Banka kartında bu bilgi bulunmayan kişiler, bankaya ait şubelerden, ATM’lerden, müşteri hizmetlerini arayarak, internet bankacılığına giriş yaparak veya mobil bankacılık uygulamalardan IBAN numarasını öğrenebilir. 

Ayrıca çoğu bankanın internet sitesinde IBAN sorgulama veya IBAN hesaplama hizmeti bulunur. Ancak bu hizmetlerden IBAN’dan isim sorgulama işlemi gerçekleştirmek mümkün değildir. Bu siteye giriş yapıldıktan sonra karta ait şube, şube kodu, müşteri numarası ve kartın ek numarası gibi bilgiler doldurulduktan sonra IBAN numarası elde edilir. Bu site IBAN numarasını öğrenme amaçlı kullanılabileceği gibi IBAN numarasının doğruluğunu sorgulamak için de kullanılabilir.

IBAN’dan Bulunabilecek Bilgiler

IBAN numarasının bulunmasının ardından sadece bu numara kullanılarak birçok bilgiye ulaşılabilir. 26 haneli olan bu numaranın her hanesi farklı bir bilgi içeren algoritma ile tasarlanmıştır. Her hesabın, her bankanın ve her müşterinin numarası farklı algoritmalar ile oluşturulduğu için birbirinden tamamen farklıdır. IBAN numarası ile ulaşabileceğiniz bilgiler şöyle;

  • Banka hesabına ait ülkeye
  • Hesabın hangi bankaya ait olduğuna
  • Banka şubesinin bulunduğu il ve ilçeye
  • Hesap numarasına ulaşılabilir.

IBAN ile İsim Öğrenme ve Sorgulama

IBAN numarası ile ulaşılabilecek bilgiler yukarıda belirtilmiştir. İsim bilgi hakkında bilgi alabilmek için sadece ATM’lerden ilgili IBAN numarasına para gönderilmeye çalışılabilir. Bazı bankalar ATM’lerden yapılan para transferi işlemlerinde TC Kimlik Numarası talep etse de bu durum tüm bankalar için söz konusu değildir.

ATM’den ilgili hesaba para gönderilerek IBAN’dan isim sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Para gönderimi başarılı şekilde tamamlansa bile isim bilgisinin açık şekilde yazmama ihtimali söz konusudur. Bankadan bankaya değişiklik gösteren bu işlemde isim açık şekilde yazabileceği gibi ME**** FA*** şeklinde de yazabilir.

Müşteri Hizmetlerinden IBAN ile İsim Öğrenme

Banka hesabınızla ilgili şüpheli bir işlem tespit ettiyseniz ve işlem yapan kişinin IBAN numarası bilgisine sahipseniz, bu bilgiyi bankanıza ait çağrı merkezini arayarak müşteri hizmetleri ile paylaşabilir, konu ile ilgili gerekli bilgiyi elde edebilirsiniz.

Elbette başka bir kişinin IBAN numarasını vererek sorgulama yapmanız pek mümkün olmayacaktır. Hem Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) hem de bankaların politikaları gereğince farklı müşterilerin bilgileri sizinle paylaşılmaz. Siz nasıl bilgilerinizin başkalarına verilmesini istemezseniz, aynı şekilde siz de bu yöntemler ile sorgulama yapamazsınız.

İsim Öğrenme İşlemlerine Neden İhtiyaç Duyuyoruz?

Aslında herkesin kafasında soru işareti oluşmasının ortak bir sebebi var. EFT işlemi, bankalar arası para göndermeye yarayan bir transfer biçimi olduğundan, para transferini doğru yaptığımızı teyit etmek amacıyla ad-soyad bilgisine ihtiyaç duyabiliyoruz. Bir üst bölümde de bahsettiğimiz gibi, eksiksiz bir şekilde ad soyad bilgisi yalnızca kişinin kendisinden edinilmelidir. Bankalardan yapacağınız IBAN sorgulama yöntemleri ile ulaşabileceğiniz bilgi yalnızca ilk iki karakteri şeklinde olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Halkbank Hesap No Öğrenme Nasıl Yapılır? isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder