Kara Liste Sorgulama, Banka Kara Liste Öğrenme

Kara liste sorgulama, özellikle bankalara borcunu ödemeyen kişiler tarafından sıkça aranan konulardan birisi. Bankalara olan borçlarınız, sürekli olarak Kredi Kayıt Bürosu yani KKB tarafından kayıt altında tutuluyor. Bu işlemler, bankalar arasında yaptığınız tüm işlemler olarak nitelendiriliyor. Yani kredi ödemeleri, kart ödemeleri, kredili işlemler üzerinde yaptığınız tüm işlemler KKB ekranlarında kayıt altında tutulacaktır. Daha sonra bu bilgiler de Findeks.com aracılığı ile diğer bankalarla ortak bir ekran üzerinden paylaşılıyor. Peki kara listede miyim nasıl öğrenirim?

Banka Kara Liste Nedir?

Kara liste, bankada olan kredili ürünlerini düzenli olarak ödemeyen kişilerin dahil edildiği bir listedir. Kara liste, aslında halk arasında kırmızı kalem olarak da kullanılıyor olsa da, tek kredi derecelendirme sistemi kredi notudur. Kredi notunun oldukça düşük olduğu durumlarda, maalesef kara liste durumu söz konusu olabiliyor. Bunu anlamanın birden çok yolu olduğu için, kara listede olup olmadığımı nasıl anlarım sorusunun cevabı tüm bunları detaylandırdıktan sonra verilmelidir.

Her kredi notu düşük olan, kredi notu sıfır olan kişinin kara listede olduğunu söylemek mümkün değildir. Onun için de, kara listede miyim sorgulaması yapmak için size vereceğimiz bazı verileri de değerlendirmeniz gerekecek. Doğrudan kara listede olup olmadığınızı anlamak için aslında avukatlık veya yasal takip altında olan borcunuzun olup olmadığına bakabilirsiniz.

Kara liste sorgulaması yaparken bakılması gerekenler;

 • Findeks.com hesabı ile sorgulama
 • Risk analizi
 • Risk raporu
 • Bankalar arası tüm kredili ürünler
 • E-devlet risk raporu
 • E-devlet icra dava dosya sorgulama

Üstte yer alan yöntemleri kullanarak banka kara liste sorgulama yapma imkanınız olacak. Bu verilerin de tamamını doğru kullanmanız gerekecektir. Onun için de diğer bölümdeki tariflere gözatabilirsiniz.

Banka Kara Liste Sorgulama

Banka üzerinden kara liste sorgulama gibi bir hizmet bulunmuyor. Bankalar, kara listede olduğunuzu görüyor olsa da bunu artık paylaşmak istemiyor. Findeks.com üzerinden sorgulama yöntemleri piyasaya çıktığından itibaren, bankalar artık müşterilerini buralardan sorgulama yapmaları için yönlendiriyor. Eğer bankalardan ücretsiz olarak öğrenmek istiyorsanız, kredi başvurusu yaparak sicilinizin bozuk olup olmadığını, neden bozuk olduğunu öğrenebilirsiniz. Kredi başvurusunun reddedilmesi sebebiyle, çalışanlar bu durumu size aktaracaktır.

Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kara liste öğrenme işlemleri ve kara listede miyim, nasıl öğrenebilirim diyorsanız ilk olarak alttaki seçeneklerden birini tercih etmelisiniz. Bu seçeneklerin dışındaki tüm girişimleriniz sonuçsuz kalacağı gibi, güvenilir olmayan internet sitelerinde kişisel bilgilerinizi paylaşmamalısınız.

 • Findeks.com ile kredi notu sorgulama
 • Bankalardan sicil sorgulaması
 • Bankalardan kara liste öğrenme
 • Bankalardan talep edilecek findeks raporları

Bu yöntemlerin tamamı güvenilirdir. Zaten Findeks.com da KKB ve bazı Türk bankalarınını ortaklığı ile kurulmuş bir kredi derecelendirme kuruluşudur. Bankalar, tüm kredi notu bilgilerini ve ödeme analizlerini KKB yani Findeks üzerinden temin etmektedir.

Bankalardan kullandığınız tüm kredili ürünler, KKB tarafından kayıt altında tutulur. Kredi ve kartlara yapacağınız düzensiz ödemeler, kredi notunuzu her ay düzenli olarak düşürür. 3 ay üst üste ödeme yapmamanız durumunda yasal takip işlemleri başlar ve bu aşamada kara listeye girdiğiniz söylenebilir.

Kara listeyi anlamanın en kolay yöntemi de budur. Çünkü avukatlık olan, borçlarını ödemediği için yasal takip işlemlerine maruz kalan kişiler bu işlemleri düzeltene kadar kara listede olacak ve kurtulmaları da çok da kolay olmayacaktır. Yine de bu konuda bir çok taktik verdiğimiz kara listeden nasıl çıkılır isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama 2020

merkez bankası kara liste sorgulama

2020 yılında yine en çok merak edilen konulardan birisi de merkez bankası üzerinden kara liste öğrenmenin mümkün olup olmadığıdır. Bunu net bir dille yalanlamak mümkün. Merkez bankası, bir çok alanda hizmet verip bankalar arasındaki düzeni sağlıyor olsa da, kişiler için kara liste öğrenmelerini sağlayacak bir hizmetleri bulunmuyor. Bunun yerine çalıştığınız bankaları veya üstte yer alan seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz.

Kara Listede Miyim, Nasıl Öğrenebilirim?

Kara listede miyim, nasıl öğrenirim diyorsanız bunun yöntemlerini üstte yazmıştık. Burada karşınıza “Kara Listedesiniz” şeklinde bir uyarı çıkmayacaktır. Bunu daha çok kendiniz analiz etmek durumunda kalabilirsiniz. İlk olarak kredi notunun düşmesi, kara listede olduğunuz anlamına gelmez. Kredi notunuz sıfır bile olsa, bu kara liste uygulamasına maruz kaldığınız anlamı taşımıyor. Daha çok yasal takipte olan borçlarınızı analiz etmeli, bunlar üzerinden yorum yapmalısınız.

 • 3 ay üst üste ödeme yapmamak
 • Borcun avukata devredilmesi
 • Yasal takip işlemlerinin başlaması
 • İcralık borçların olması

Yasal takip ve kara liste durumlarını birbirinde getirecek seçeneklerden sadece bazılarıdır. Eğer üstteki durumlardan herhangi birine maruz kaldıysanız, kara listede olduğunuzu rahatlıkla söyleyebilir ve bankaların kırmızı kalem çektiğini de ifade edebiliriz. Bu yöntemleri kullanırken özellikle üstteki verilere dikkat etmelisiniz.

Eğer verileri yorumlamakta zorlanıyorsanız, bankalardan kredi başvurusu yaparak da öğrenebilirsiniz. Bunun için şubeleri ziyaret etmeniz gerekiyor. Banka çalışanına “kredi çekecek durumda mıyım” gibi bir soru sorarsanız, sicilinizin uygun olmadığını söyler. Hemen arkasından buna sebep olan şeyleri sorabilir, kara listede olup olmadığınızı da öğrenebilirsiniz. Bu başvuruları şubelerden yapmalısınız.

İnternetten Kara Liste Sorgulanır Mı?

İnternet üzerinden kara liste sorgulaması sadece Findeks.com üzerinden yapılıyor. Bunun için de bazı ücretler ödemeniz gerekiyor. Detaylı bir risk raporu almak istiyorsanız 6 TL, kredi notu olan bir risk raporu almak istiyorsanız 12 TL gibi ücretler ödemeniz gerekiyor. Fakat siciliniz oldukça bozuksa, kredi notu talep etmenize gerek yok çünkü kara listeye bir etkisi de yok.

Banka Kara Liste Sorgulama Ücretsiz!

Bankalardan kara liste öğrenme hizmeti almak mümkün değil. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Findeks.com’dan ücretli hizmet olarak detaylı bir kredi ve kredi notu raporu talep edebiliyorsunuz. Bazı bankaların sunmuş olduğu kampanyalar sayesinde bunu daha uygun fiyatlara da alabiliyorsunuz. Haricinde ücretsiz olarak bankalardan bu durumu öğrenmek istediğinizde, tamamen banka çalışanlarının insiyatifinde olduğunu söyleyebiliriz.

Ücretsiz kara liste sorgulama sadece bankalardan yapılmaktadır. Bunun için de bankada çalışan bir tanıdığınız varsa devreye sokabilir, bu kişilerden yardım isteyebilirsiniz. Dilerseniz, hesabınız ile ilgilenen bireysel müşteri temsilcisi ile de görüşebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Cebe Havale Nedir, Nasıl Yapılır? Cepbank Para Gönderme isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder