Kara Listeden Nasıl Çıkılır? (5 Kesin Yöntem!)

Kara listeden nasıl çıkılır diyorsanız doğru yerdesiniz! Vereceğimiz birbirinden harika taktikler sayesinde, banka sicilinizi hızlı bir şekilde toparlayacak ve kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaksınız. Kara liste, bankalara olan ödemelerini düzensiz yapan ve sonucunda yasal takip işlemlerine maruz kalan kişiler için kullanılan bir tabir. Halk arasında bu duruma kırmızı kalem adı da veriliyor. Banka sicilinize kırmızı kalem çekildiğini düşünüyorsanız, burada vereceğimiz taktikleri uygulamaya başlayarak sicilinizi düzeltebilirsiniz. Kara liste aslında bankaların uygulamış olduğu en katı kurallardan birisi. Eğer kara listeye girerseniz, bu durumdan çıkış yapmanız biraz zor olabilir. Gelin bu yöntemlerin hepsini birlikte inceleyelim.

Kara Liste Nedir, Nasıl Çıkılır?

Kara liste, bankaya olan kredili ürünlerin ödemelerini yapmayarak avukatlık olan vatandaşlar için kullanılan bir tabir. Bankaya olan kredi veya kredi kartı borcunuzu düzenli ödemediğinizde, bankalar sizi kara listeye alarak bu borçlardan kurtulmadan sizlere yeni bir ürün açılışı yapmazlar. Hatta icra işlemleri başlamışsa, bankadan hesap açmanız durumunda hesabınıza bloke uygulanabilir ve para yatırırsanız icraya konu borcun tahsilatı bu banka hesabından yapılabilir.

Tabi bu aşamaya gelmeden önce ilk olarak kara listede olup olmadığınızı öğrenmeniz de gerekiyor. Eğer kara listede olup olmadığınızı bilmiyorsanız bunun için de yine sizler için hazırladığımız ve madde madde anlattığımız kara liste sorgulama isimli makalemizi de okuyabilirsiniz.

Kara Listeden Nasıl Çıkarım?

Kara listeden nasıl çıkarım diyorsanız ilk olarak üstte de belirttiğimiz gibi bu duruma sebep olan ödemelerinizi kontrol etmelisiniz. Bankalar, 3 ay üst üste ödeme yapılmadığı durumlarda borçları avukata devredebiliyor. Daha sonrasında borçlarınızı kapatmanız halinde kara liste uygulamasına daha girmeden kurtulmuş oluyorsunuz. Elbette kredilerin düzensiz ödenmesi, direkt olarak kara listeye girmenize de sebep olmuyor. Bu durum kredi notunu düşürse de, kara listeye girmek için borcun avukatlık olması gerekiyor. Devamındaki işlemler ise ödemeleri yapmaktan geçiyor.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden nasıl çıkılır diyorsanız bunun ilk cevabı borçları ödemekten geçiyor. Bu duruma sebep olan borçlarınızı kapatmadan, kara listeden kurtulma ihtimaliniz sıfır. Yani borçlarınızı ne kadar erken kapatırsanız bu uygulamadan o kadar çabuk kurtulursunuz. Kara listeye sebep olan durumlardan en önemli olanları sırasıyla şunlardır;

  • Borçların ödenmemesi
  • Kredi veya kartların avukatlık olması
  • Avukatlık borçlara ödeme yapılmaması

Yani bu durumların aksini düşünerek, bunları tamamen ortadan kaldırmamız gerekiyor. Üstte bahsettiğimiz durumlardan kurtulduktan sonra, kara listeden çıkmak için bazı işlemler yapmanız gerekecek. Bu işlemlerin başında da yine bankanın kredili ürünlerini kullanmak geliyor.

Borçların Tamamen Kapatılması

Kara listeden çıkmak istiyorsanız, ilk olarak tüm borçlarınızı kapatmalısınız. Borçlarınızı kapattıktan hemen sonra ilgili bankalara da bunu bildirmelisiniz. Bazen bankaların borçlara ödeme yaptığınızı farketmesi uzun sürebiliyor. Çünkü yapacağınız ödemeler icra dairelerinden yapıldığı için, bankalara ödeme yaptığınızı bildirmeniz gerekiyor. Tabii bazı durumlarda avukatlar da gerekli bildirimleri yaparak bankaları haberdar edebiliyor.

Bankalardan Teminatlı Ürünler Kullanmak

Kara listeden çıkmak ve kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltmek için yine bankalardan ürün kullanmanız gerekiyor. Bankalardan ürün kullanmadığınız sürece, kredi notunuzun kendiliğinden yükselmesi mümkün olmuyor. Tabii hesap açmak da yeterli değil. Kredili ürünlerden olan KMH, kredi kartı veya kredi gibi ürünleri kullanmanız gerekiyor.

“Kredi notum yok, bir de üstüne kara listedeyim, hangi banka kredi veya kart verir?” diyor olabilirsiniz. Endişelenmenize gerek yok, büyük bir çoğunluğu kredi veya kredi kartı ürünlerini kullanmanıza izin verecektir. Fakat bunun karşılığında bankalara da bir teminat sunmanız gerekecek. Bir diğer adıyla da ipotek göstererek kredi çekebilirsiniz.

  • Bloke teminatlı kredi kartı
  • İpotekli ihtiyaç kredisi

Gibi ürünleri tercih ederek, önden bankaya ipotek veya teminat sunarak kredili ürünlerden herhangi birini kullanabilirsiniz. Bloke göstererek kart alma yöntemlerini de detaylı olarak anlatmış olduğumuz bloke teminatlı kredi kartı isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden hızlı bir şekilde çıkmak istiyorsanız, üstte de belirttiğimiz gibi ilk olarak borçlardan kurtulmalısınız. Borçlar ödenmeden, kırmızı kalem durumundan kurtulma ihtimaliniz sıfırdır. Bunun için de zaten bankalar tarafınıza defalarca arama yapacak ve kısa sürede ödeme yapmanız konusunda sizleri uyaracaktır.

Kara listeden nasıl çıkarım diyorsanız, mutlaka avukattan gelen aramaları dikkate almalısınız. Borcunuzu bir kerede ödemekte zorlanıyorsanız, bu borcu taksitlendirme yoluna da gidebilirsiniz. Bildiğiniz üzere taksitlendirme işlemleri, sadece banka borçları için geçerli değil. İcra borcunu taksitlendirme işlemi de bulunduğu için, sizi arayan avukat ile mevcut gelir durumunuzu paylaşarak icraya konu tutarın aylık taksitlere bölünmesini isteyebilirsiniz.

  • Borçların tamamını ödemek
  • İcra takibindeki borçlardan kurtulmak
  • Yasal takibe borç düşmemesine dikkat etmek

Üstteki seçeneklere de dikkat ederek işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Kara listeye girmek kolay olsa da, çıkmak o kadar kolay değildir.

Dilekçe Vererek Kara Listeden Çıkabilir Miyim?

Böyle bir durumun mümkün olmasını istiyorsanız, öncelikle borçlarınızı kapatmalısınız. Borçlarınızı kapattıktan sonra halen kara listeden kurtulamıyorsanız, bankaya borcu ödediğinize dair bir dilekçe iletebilirsiniz. Tabii bu dilekçe ile birlikte ödeme dekontlarını da sunmanız gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan Kara Liste Sorgulama, Banka Kara Liste Öğrenme isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder