Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur? (Tüm Borçlar)

Kefil olunan kişi ölürse ne olur diyorsanız, muhtemelen borcuna kefil olduğunuz bir kişinin vefatı ile karşı karşıya kalmışsınız demektir. Bankalara olan kredi borçları veya kefil olunan senet borçlarında bu durumların tamamı geçerli olup, bahsedeceğimiz konular tüm borçları kapsayacak şekilde kaleme alınmıştır. Kefillik, basit bir durum olmamakla beraber önemli işlemlerin başında geliyor. Kefil olacağınız kişiyi kesinlikle iyi tanıyor olmalı, ödeme gücünüzün olmadığı borçlara asla kefil olmamalısınız. Çünkü kefil demek, bir kişinin borcu ödememesi durumunda yasal olarak borcun tahsil edilebileceği ikinci kişi anlamına gelir. Yani bu durumda doğrudan borcun yasal bir tarafının da siz olduğunuz söylenebilir.

Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

Adım adım anlatmak gerekirse, bir borca kefil olduğunuzda doğrudan borcu ödemeniz gerektiğini söylemek yanlış olur. Eğer asıl borçlu, ödeme konusunda problem yaşıyorsa bankalar veya diğer alacaklı kişi tarafından sık sık uyarılır. Bankalar tarafında 3 ay üst üste ödeme yapılmayan borçlar avukatlara devredilir. Bu aşamadan sonra borçlunun muhatabı avukatlar olacaktır.

Avukatlar da bu borcu tahsil etmek adına bir çok yöntem dener. Bu aşamada eğer borcun tahsil edilmesi için borçlu gerekli yeterlilikleri sağlıyorsa, kefil için endişelenecek bir durum bulunmuyor. Fakat asıl borçluda ödeme yapacak güç yoksa, avukatlar da ödemeyi tahsil edecek bir yöntem bulamıyorsa kefilden tahsil yoluna gidecektir.

Avukatların borç tahsil yöntemleri;

  • Maaşa haciz
  • Banka hesabına haciz
  • Banka hesabına bloke
  • Eve haciz

Bu işlemlerin tamamı yasal takip işlemleri aşamasında başımıza gelebilecek durumlardandır. Eğer avukat, üstteki yöntemleri kullanarak borçludan alacağı tahsil edemiyorsa, daha sonrasında aynı yöntemlerle kefilden ödemesini isteyecektir. Eğer kefil de borcu ödemezse yine üstte listelediğimiz yöntemler kefilin başına gelebilecektir.

Aynı zamanda ilgili borçlar için asıl borçlu veya kefilin üzerinde bulunan ev, araba gibi mallara da avukatlar satılamaz şerhi koyabiliyor. İlerleyen süreçte halen borç ödenmezse bu şerh konulan mallar icra yoluyla satılabiliyor ve borç tahsilatı da gerçekleşmiş oluyor.

Kefil Olunan Kişi Ölürse Borç Kefile Kalır Mı?

Kişi vefat ettikten sonra borç kefile kalabilir.

Borcu olan bir kişinin vefatı durumunda, mal varlığı nasıl miras kalıyorsa tüm borçları da miras kalabilir. Bu mirastan sorumlu olan kişi sadece mirasçılarıdır. Mirasçılar haricinde borçlardan sorumlu olacak bir diğer kişi de eğer varsa kefillerdir.

Eğer kefil olduğunuz bir borç varsa ve borçlu vefat etmişse, ilgili borç tamamen size kalmış demektir. Bu borcu ödemelisiniz ve ödeme yapmazsanız da ilgili işlemler ile icra takibinin başlayacağını söylemek mümkün. Tam da bu sebeple kişilere kefil olmadan önce iyi düşünmeli, ödeme gücünüz olmayan borçlara kefil olmamalısınız.

Bir önceki yazımız olan Peşinatsız Senetle Araba Satan Galeriler (Anında Teslim!) isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder