Kredi Kartı Bloke Kaldırma (Kart Blokesi Kaldırma)

Kredi kartı bloke kaldırma işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız, ilk olarak kartın bloke olmasına sebep olan durumu öğrenmelisiniz. Çünkü kredi kartları, elektronik bankacılık ürünlerinden biri olduğu için bozulma sebebiyle bile bloke olabiliyor. Şüpheli işlemler, kartın çalınması, kaybolması, borcu olması ve ödenmemesi durumunda bloke işlemine maruz kalıyor. Kredi kartınızı kullanmanıza engel olan durumu öğrendikten sonra, altta size vereceğimiz adımları tamamlayarak kart üzerindeki blokeyi kaldırmanız mümkün. Borcundan dolayı bloke olan kredi kartı nasıl açılır diyorsanız, ilk olarak borcun tamamen ödenmesi gerektiğini belirtmemiz gerekiyor. Borç devam ediyorken kartın açılma ihtimali maalesef bulunmuyor. Peki bloke olan kart nasıl açılır?

Kredi Kartı Blokesi Nedir, Nasıl Kalkar?

Kredi kartına konulan bloke nasıl kalkar diyorsanız doğru yerdesiniz. İlk olarak bu duruma sebep olacak şeyleri listeleyelim ve hepsinin ayrı ayrı nasıl ortadan kaldırılacağından da bahsedelim. Kredi kartları, güvenlik sebebiyle bile bloke edilebilecek ürünlerdir. Bankalar, işlemlerinizi provizyon ile ön onay süzgecinden geçirerek yaptığınız işlemi, kredi kartını ve POS cihazını analiz eder.

Bu analiz sonucunda şüpheli kabul edilen işlemler varsa, bunun için tarafınıza bilgi vererek hem işlemin, hem de kredi kartının iptal edilmesini sağlar. Aynı zamanda borcunuz yüzünden de kartınız iptal edilmiş olabilir. Bu gibi bir durumla karşı karşıya kaldıysanız, bu borç kapanmadan kredi kartını kullanmaya devam edemezsiniz. Kartın bloke olmasına yol açan bazı durumlar şunlar;

  • Güvenlik sebebiyle,
  • Kredi kartının son kullanma tarihinin dolması
  • Kredi kartında elektronik ve manyetik bir problem olması
  • Dönem borcunun üst üste ödenmemesi durumunda yapılır.

Bu işlemler kredi kartın tamamen iptal olmasına sebep olmaz. Kartınız güvenlik nedeniyle iptal olmuşsa zaten banka tarafınıza ulaşıp adres doğrulaması yaptıktan sonra yeni kredi kartını adresinize yönlendirir. Eğer kredi kartı borç yüzünden iptal olmuşsa POS cihazı ekranında hata kodu 57 uyarısı da çıkacaktır. Peki kredi kartı bloke kaldırma nasıl yapılır?

Denizbank Kredi Kartı Bloke Kaldırma

Denizbank, uzun yıllardır Türkiyede hizmet veren bankalardan birisi. Müşteri portföyü de oldukça geniş olan bankalardan birisidir. Kredi kartı üzerinde yaşadığınız problemler ve bloke durumlarında Denizbank kart blokesi kaldırma işlemi yapmak istiyorsanız müşteri hizmetleri ile iletişim kurabiliyorsunuz. Eğer kartta güvenlik sebebiyle uygulanan bir bloke işlemi bulunuyorsa, buna sebep olan işlem iptal edilerek kartınız da iptal edilir. Daha sonra yeni kredi kartınız adres doğrulaması yapılarak adresinize yönlendirilir.

Müşteri hizmetleri ile bu işlemleri hızlıca yapmak istiyorsanız, Denizbank müşteri hizmetleri direk bağlanma isimli makalemizi de okuyabilirsiniz. Bu sayede hiç beklemeden işlemleri halledebilirsiniz.

Yapı Kredi Banka Kartı Bloke Kaldırma

Yapı Kredi bankası banka kartı bloke kaldırma işlemi çok sık aranan işlemlerden biri. Banka kartlarının bloke olması için farklı bazı sebepler de karşımıza çıkabiliyor. Bunun önüne geçmek için de kartınızın güvenliğini sağlamalısınız. Eğer kredi veya banka kartınız güvenlik sebebiyle iptal edilmişse bankalar tarafınızı arayarak bilgi verecektir.

Kredi Kartı Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

Kredi kartının üzerinde bir bloke bulunuyorsa, bunu kaldırmanın bir çok yolu bulunuyor. İsterseniz müşteri hizmetlerini arayabilir, dilerseniz de banka şubelerine giderek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kart blokesi, neden koyulduğuna göre kaldırması kolay bir işlemdir. Eğer borcunuz bulunuyorsa ve bunun için kartınız bloke olmuşsa borcun tamamen kapanması gerekir.

Blokeyi kaldırmak için uygulanması gereken işlemler;

  • Müşteri hizmetlerini aramak
  • Şubelerden kaldırmak
  • Şubelere dilekçe vererek kaldırmak

Elbette borç yüzünden kartın bloke olması durumuyla karşılaştıysanız, üzerinden mutlaka 3 ay geçmesi gerekiyor. 3 ay geçtikten sonra zaten bankalar yasal takip işlemlerini de başlatmış oluyor. Tüm bu durumdan kurtulmak için de kartın borcunun tümünü ödemeniz gerekiyor. İsterseniz taksitlendirme de yapabiliyorsunuz.

Kredi kartı borcunuzu 3 ay üst üste ödemezseniz kart bloke olacağı gibi, yasal takip de başlayacaktır. Ödeme yapmamanız durumunda icra işlemleri ile kart borcunun tahsilatı yoluna gidilecektir. Bunun önüne geçmek için de borcunuzu ödemeniz gerekiyor. Bu aşamadan sonra ödeme yapsanız bile kredi kartının açılma ihtimalinin düşük olduğunu unutmamalısınız.

Çalıntı Kredi Kartı Blokesi

Eğer kredi kartınız çalındıysa ve işlem yapıldıysa, banka müşteri hizmetlerini arayarak hızlıca iptal işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Müşteri hizmetlerini aradıktan sonra kayıp ve çalıntı bildirimi menüsünü kullanabilir ve buradan hızlı bir şekilde işlem yapabilirsiniz. Eğer kartınız ile işlem yapılmışsa, bu işlemin iadesi için ayrıca görüşme yapmanız gerekiyor.

Geçici Bloke Nedir, Nasıl Kalkar?

Kredi kartları, bazı sebeplerden dolayı geçici olarak da bloke edilebilir. Şifrenin arka arkaya 3 kez yanlış girilmesi veya güvenilir olmayan bir internet sitesinden alışveriş yapmak kartın bloke olmasına sebep olabilir. Aynı zamanda şifresiz işlem yapmaya çalışan POS’lar da blokeye sebep olabiliyor.

Kredi kartı çipi dışında, mail order veya manyetik şerit kullanılarak yapılan işlemler şifresiz olarak kabul ediliyor. Şifresiz yapmaya çalıştığınız bir işlem olursa da, bankalar geçici olarak güvenlik sebeplerini gerekçe göstererek kredi kartına bloke uygulayabiliyor.

Hatalı Şifre Yüzünden Bloke Olan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kredi kartınız ile işlem yaparken, ATM başındayken şifrenizi yanlış girmeniz durumunda ekranda “şifreniz bloke oldu” gibi bir uyarı çıkar. Bu uyarı, aslında anlayacağınız üzere şifrenin bloke olduğunu söylüyor. Şifre blokesi ile kredi kartının iptal edilmesi aynı şeyler olmadığı için bu daha kolay bir işlemdir. Müşteri hizmetlerini arayarak yeniden şifre oluşturabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hata Kodu 57 Nedir? Kredi Kartı Hata Kodu 57 isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder