Kredi Kartı Temassız Özelliği Kapatma Nasıl Yapılır?

Kredi kartı temassız özelliği kapatma işlemi internet bankacılığı, mobil uygulama ve müşteri hizmetlerinden dakikalar içinde yapılabilecek işlemlerden birisi. Kredi kartları, hem ödemelerimiz hem de günlük hayatta yoğun olarak kullandığımız bankacılık ürünlerinden biri. Bankalar da bunu değerlendirerek, kredi kartı kullanımını kolaylaştırmak ve yaygınlaştırmak için bir çok adım atıyor. Bu önemli özelliklerden birisi de temassız ödeme yöntemi. Çok yoğun bir kullanım oranı olsa da, çoğu kişi bu özelliğe sıcak bakmıyor ve kapatmak istiyor.

Kredi kartı temassız ödeme kapatma işlemi, güvenlik sebepleriyle müşterilerin sık sık tercih ettiği işlemlerden birisi. Kredi kartının temassız ödeme özelliği açık bir durumda kaybolur veya bir başkasının eline geçerse, bu kişi rahatlıkla ödeme yapabiliyor ve herhangi bir şifre kullanımına gerek kalmıyor. Kredi kartı ile tek seferde yapılabilecek maksimum temassız işlem limiti de 150 TL olarak belirlenmiştir.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Kapatma Nasıl Yapılır?

Temassız ödeme özelliği, kredi kartlarının üzerinde bulunan çip sayesinde, şifre kullanmadan ödeme işleminin tamamlanmasıdır. Günlük hayatta sıklıkla kullanılan bu özellik, şifre kullanmadan ödeme yapılmasından dolayı kullanıcıların bir kısmını tedirgin etmektedir. Kredi kartı temassız kapatma işlemi ile bu özellik kapatılarak ödemeler daha güvenli şekilde gerçekleştirilebilir.

Bu işlemi gerçekleştirebileceğiniz yöntemler;

  • Müşteri hizmetleri
  • İnternet bankacılığı
  • Mobil uygulama

Kredi Kartı Temassız Ödeme Nasıl Kapatılır?

Kredi kartı teslim işlemlerinde yapılan son düzenlemelerle birlikte yeni açılan tüm kredi kartları, temassız ödeme özelliği açık halde gelmektedir. Bu durumun önüne geçmek için kredi kartı başvurusu esnasında temassız ödeme özelliği kapatılabilir. Halihazırda temassız ödeme özelliği açık olan kartlar için bazı bankalar kredi kartı temassız kapatma işlemine izin verirken bazı bankalarda temassız ödeme kapatılmamakta, bu işlem sadece kart iptali ile gerçekleştirilmektedir.

Temassız ödeme özelliği karta, kartın üretim aşamasında yüklenen bir özelliktir. Bu sebeple temassız ödeme özelliği olmayan bir kartta sonradan bu özelliği açmak mümkün değildir. Aynı şekilde bu özellik ile üretilen kredi kartlarının çoğunda, temassız ödemeyi kapatmak için kartın değiştirilmesi gerekmektedir.

Kredi kartı temassız kapatma için öncelikle ilgili bankanın müşteri hizmetleri aranmalı veya şubesine gidilmelidir. Banka, temassız özelliğini kişinin beyanı ile değiştirip kartın değiştirilmesine gerek duymuyorsa işlem bu şekilde gerçekleştirilebilir. Ancak kartın değiştirilmesi gerektiği söyleniyorsa, kullanıcının beyanı ile kart kapatılıp yeni kart siparişi verilir. Yeni gelen kart, temassız ödeme özelliğine sahip olmayacaktır.

Müşteri Hizmetlerinden Temassız Özelliği Nasıl Kapatılır?

Bazı bankalar müşteri hizmetleri aracılığı ile kredi kartı temassız kapatma işlemine izin vermektedir. Bunun için yapılması gereken hesap kartına ilişkin bankanın müşteri hizmetlerini aramaktır. Bankaların çağrı merkezi numaraları internet sitelerinde veya kartın arka kısmında yazılıdır.

Kredi kartı temassız kapatma işlemi için çağrı merkezi arandığında karşılaşılan sesli yanıt sistemi ile temassız ödeme kapatma işlemi yapılamadığı için müşteri hizmetlerine bağlanmak gerekmektedir. Müşteri hizmetleri personeline temassız ödeme özelliğinin kapatılması istendiği belirtilerek bu işlem gerçekleştirilebilir.

Eğer banka direkt olarak kapatma özelliğine izin vermiyorsa müşteri hizmetleri ile kart iptal edilerek, temassız ödeme özelliği bulunmayan bir kart sipariş edilebilir. Bu işlemler şubelerden veya çağrı merkezlerinden gerçekleştirilebilir. Kart iptali yapıldığında, eski kart kullanılamaz hale gelir. Yeni kart sistemde belirtilen adrese kargo ile gönderilir.

İnternet Bankacılığı ile Temassız Ödeme Kapatılır mı?

Dijital bankacılık, kullanımı hızla yaygınlaşan, işlemlerin daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan bankacılık sistemidir. İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık olarak kullanılabilir. İnternet ve mobil bankacılığı kullanabilmek için kartınızın bu işlemlere açık olması gerekmektedir.

Bazı bankalar internet veya mobil bankacılık uygulamalarından kredi kartı temassız kapatma işlemlerine izin vermektedir. İnternet bankacılığı ile temassız ödeme kapatma işlemini bankanızın internet sitesine kişisel bilgileriniz ile giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Mobil bankacılık ile kredi kartı temassız kapatma işlemi için cep telefonuna bankanın mobil uygulaması indirilmeli, kişisel bilgiler ile giriş yapılmalıdır.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Temassız Kapatma

Bazı bankaların temassız ödeme kapatma işlemine izin verirken bazı bankaların bu işleme izin vermediğinden, bu özelliğin kapatılması için kartın iptal edilip yani kart çıkarılması gerektiğinden bahsetmiştik. Kart yenilemeden temassız ödeme özelliğinin kapatılmasına izin vermeyen bankalardan biri de Ziraat Bankası’dır. Ziraat kartınız varsa ve temassız ödeme özelliğini açmak ya da kapatmak istiyorsanız, müşteri hizmetlerini arayarak veya bir Ziraat Bankası şubesine giderek kartınızı iptal ettirmeniz, yeni kart başvurusu yapmanız gerekmektedir.

  • İnternet bankacılığına giriş yapılır,
  • Soldaki menüden kredi kartlarım sekmesine giriş yapılır,
  • Ziraat Bankası temassız özelliğini kapatmak istediğiniz kartı seçebilirsiniz,
  • Kredi kartı ayarlarına girdikten sonra temassız ödeme özelliği kapatılabilir.

Ziraat Bankası‘nın bu özelliği kullanıma açık olarak sunuyor olması, daha sonradan kapatamayacak olduğunuz anlamına gelmiyor. Bazı kredi kartları internet bankacılığından özelliklerin değiştirilmesi kısıtlı olarak gönderilse de, bazı kredi kartları için internet bankacılığından işlem yapabiliyorsunuz. Eğer kredi kartının özelliklerine müdahale edemiyorsanız 444 00 00 numaralı çağrı merkezini arayarak istediğiniz kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Akbank Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır? (Axess Kart İptali) isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder