Kredi Kartını Nakite Çevirme Yöntemleri (Acil Nakit)

Kredi kartını nakite çevirme yöntemleri, acil nakit ihtiyacı doğduğunda banka müşterileri tarafından sıkça tercih edilen konuların başında geliyor. Kredi kartınız, aslında limit dahilinde sizlerin nakit çekim yapmanıza imkan tanıyor. Elbette bu durum her kredi kartı veya her müşteri için geçerli değil. Eğer siz de kartınızdaki limiti nakite çevirmek istiyor ama başaramıyorsanız, yazımızın ilerleyen bölümlerindeki yöntemleri deneyebilirsiniz. Öncelikli olarak kredi kartınızda nakit avans özelliğinin açık olup olmadığına bakabilirsiniz. Bu işlemi yaparken de dikkat etmeniz gereken bir çok nokta bulunuyor. Kredi kartı ile dahi olsa komisyon karşılığında ödeme yapan kişiler tefeci olarak kabul ediliyor.

Kredi kartındaki parayı nakite çevirme aslında kendinizin yapabileceği bir işlem. Bunun haricinde çeşitli internet sitelerine veya el ilanı ile size ulaşan kişilerden uzak durmalısınız. Bu kişiler hem yüksek komisyonlar talep edecek, hem de yaptıkları bir suç kabul edilecektir.

Kredi Kartını Nakite Çevirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartından nakit çekme yöntemleri, aslında bankaların size sunmuş olduğu hizmetlerin başında geliyor. Bankaların nakit avans adı altında sunmuş olduğu bu hizmetler, kredi kartlarında zaten aktif bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Elbette bazı durumlarda bankalar nakit avans özelliğini kısıtlayabiliyor. Geç ödemeler yapmak, düzensiz ödemeler nakit çekim imkanının kısıtlanmasına sebep olabiliyor.

Bu gibi bir durumla karşı karşıya kalmışsanız, maalesef atmlerden nakit çekme imkanınız mümkün olmayacak. Bunun önüne geçmek için isterseniz banka müşteri hizmetleri ile görüşüp bu özelliğin tekrar aktif edilip edilmeyeceğini görüşebilirsiniz. Bunun haricinde ilave yöntemlerle de kredi kartı limitini paraya çevirmek mümkün.

Kredi Kartı Limitini Nakite Çevirmek Güvenilir Mi?

Birazdan kredi kartını nakite çevirebileceğiniz bir çok yöntemden bahsedeceğiz. Bu yöntemler, genelde güvenilir olarak kabul edilen yöntemlerin başında geliyor. Yine de, bu işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken bir çok nokta var. Bunları gözden kaçırmamalı ve işlemleri yapacağınız yerlere oldukça dikkat etmelisiniz. Eğer ATM ile kartınızı nakite çeviremiyorsanız, daha çok esnafları tercih etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bunun için de daha çok tanıdık kişiler ile ticaret yapmanızı öneriyoruz.

Kredi Kartını Nakite Çevirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartını nakite çevirme işlemi, atmler ile yapılmıyorsa farklı yöntemler denenerek uygulanması gereken yöntemlerden biri. Bunu uygularken de esnaflara başvuru yapmanız, daha çok kuyumcular ile çalışmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken noktalardan bazıları şunlar;

 • Kredi kartı bilgilerinizi ve özellikle şifrenizi kimseyle paylaşmamalısınız
 • Kredi kartı numarasını ve CVV kodunu kimseye vermemelisiniz
 • Online ödeme isteyen, para talep eden kişilerden uzak durmalısınız
 • Ön ödeme talep ederek kartınızı nakite çevireceğini söyleyen kişilerden uzak durmalısınız
 • İnternette yer alan firma ve internet sitelerine kişisel bilgilerinizi vermemelisiniz
 • Kendiniz en güvenli gördüğünüz yöntemleri tercih etmelisiniz

Kredi Kartını Nakite Çeviren Yerler, Firmalar

Kredi Kartı Nakite Çevirme

Kredi kartını nakite çevirebileceğiniz bir çok yer, bir çok firma bulunuyor. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanı ise kuyumcular olarak karşımıza çıkıyor. Kuyumcuları tercih ederek kredi kartınız ile altın satın alabiliyor daha sonra ödemelerini taksitle yapabiliyorsunuz. Aldığınız altınları da daha sonra bozdurarak aslında kredi kartınızı düşük zarar ile nakite çevirmiş oluyorsunuz.

 • Nakit avans
 • Taksitli nakit avans
 • Kredi kartından para çekme
 • Kuyumcular ile kart bozdurma
 • Farklı esnaflar ile kartı nakite çevirme

Nakit Avans ile Kredi Kartını Nakite Çevirme

Nakit avans, bankaların kredi kartları için sunmuş olduğu özelliklerden birisi. Kredi kartınız ile banka ATM’lerini ziyaret ederek rahatlıkla para çekebiliyorsunuz. Bu çekeceğiniz para elbette kredi kartı limitiniz kadar olabiliyor. Kullanılabilir limit ne kadarsa, kartta bir kısıtlama olmaması durumunda rahatlıkla para çekebilirsiniz. Artık mobil uygulamalar da bu işlemleri yapmanıza yardımcı oluyor.

Eğer çekmek istediğiniz para ile bankada bir ödeme yapacaksanız, mobil uygulama veya internet bankacılığını kullanarak nakit avans işleminin direkt hesaba aktarılmasını sağlayabilirsiniz. İsterseniz bankanız bu gibi bir hizmet vermiyorsa, müşteri hizmetlerini arayarak da uygulayabilirsiniz.

Kredi Kartından Taksitli Nakit Avans

Bu yöntem de üstteki ile birebir aynıdır. Tek farklı ödemelerin taksitle yapılıyor olmasıdır. Eğer çekeceğiniz nakit avansı geri taksitli olarak ödemek istiyorsanız, bunu işlemin başında belirtmelisiniz. Bazı bankalar minimum 3, bazı bankalar ise minimum 6 taksit ile çekim yapmanıza izin veriyor.

Kredi kartlarına uygulanan bloke sebebiyle bu gibi işlemleri gerçekleştirmeniz kısıtlanabiliyor. Karttaki blokeyi kaldırmak için de kredi kartı bloke kaldırma isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kuyumcular ile Kredi Kartını Nakde Çevirme

Kuyumcular, kredi kartı ile altın satışı yapabiliyor. Bu aşamada bunun ne işe yarayacağı kafanızda soru işaretleri oluşturmuş olabilir. Bankaların kendi hizmeti olan nakit avansı kullansanız bile, bazı ücret ve komisyonlar ödemeniz gerekecek. Nakit avans çekemediğinizi düşünürsek, altın alıp bozdururken karşınıza çıkacak farkı göze almak mantıklı kabul edilebilir.

Kuyumculardan satın alacağınız altınları daha sonra ister aynı kuyumcudan, isterseniz farklı bir kuyumcudan bozdurabilirsiniz. Altın satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise zarar etmeyeceğiniz altın seçeneklerine yönelmek olacaktır. Bu sayede kredi kartındaki limiti nakite çevirme konusunda zararı en aza indirmiş olacaksınız.

POS Cihazı ile Kredi Kartını Nakite Çevirme

POS cihazı olan bir çok işletme, kredi kartınızı nakite çevirebilir. POS cihazından çekim yapıp, daha sonra işletmeden nakit ödeme alabilirsiniz. Bunu yaparken hem POS komisyon oranı, hem de işletmenin keseceği fiş veya faturada yer alan KDV oranlarını da üstlenmeniz gerekecek. Bu tip işlemler yapabileceğiniz işletmelerin bazıları şunlar;

 • Tekel bayiler
 • İnternet cafeler
 • Tanıdık esnaflar
 • Restoranlar

Kredi kartını nakite çevirme konusunda yardım alabileceğiniz esnaflar arasında yer alıyor. Bu işlemleri yaparken dikkatli olmalı, tanımadığınız kişiler ile çalışmamanızı tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan PTT Hesap Açma Nasıl Yapılır? (Posta Çeki Hesabı) isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder