Maaş Hesabı Nasıl Açılır? (Maaş Hesabı Açma)

Maaş hesabı açma, işletmelerin işe yeni başlayan personellerinden talep ettiği işlemlerin başında geliyor. Bir iş yerinde çalışmaya başladıklarında, özlük dosyanız işveren tarafından oluşturulur ve hemen ardından müsait bir zamanda maaş hesabı açmanız istenir. Maaş hesapları, genellikle çalıştığınız yerin anlaşmalı olduğu şubeler tarafından gerçekleştirilir. İşverenler, aylık ödemeleri düzenli olarak bu bankaları kullanarak yaptığından, hesap numaranızı vermenize gerek bile kalmadan; o iş yerinin personeli gözüktüğünüzden otomatik olarak ödenir. Biz de bu yazımızda, bilmeyenler için maaş hesabı nasıl açılır konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.

Maaş Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Maaş hesabı, işletmelerin çalışanlarının maaşlarını yatırmak için kurumlar ile bankalar arasında yapılan anlaşma veya sözleşme çerçevesinde açılan, bireysel banka hesaplarından farklı bir hesap türüdür. Maaş hesabı, sadece işverenin anlaştığı bankada açılabildiği için herhangi bir banka şubesine gidilerek maaş hesabı açmak mümkün değildir.

Maaş hesabı, sadece maaş ödemeleri için değil, kartın içerisinde tutar olması şartıyla kişisel tüm alışverişlerde de kullanılabilmektedir.

Maaş hesabı açmak için ilk yapılması gereken, çalışılan kurumun hangi banka ile anlaştığını öğrenmektir. İşveren kurumun hangi banka ile anlaştığı muhasebe departmanından kolaylıkla öğrenilebilir. İşveren kurumun anlaştığı banka haricinde bir bankada maaş hesabı açmak mümkün değildir. Maaş hesabı nedir, nasıl açılır sorusunu bir örnekle anlatmak gerekirse, örneğin çalışılan işletme A bankası ile anlaştıysa, kişinin A bankasına giderek maaş hesabı açtırması gerekir. B bankasına gidilerek açılan hesap maaş hesabı olmayacaktır.

Maaş hesabı açmanın bireysel banka hesabı açmaktan bir farklı bulunmadığı gibi, bireysel hesap açmak için gereken belgeler ile maaş hesabı açılabilir. Hesap açma işlemleri bankalar arasında değişiklik gösterebileceği için işveren kurumun anlaştığı bankanın hesap açma şartlarının öğrenilmesi gerekmektedir. Müşteri hizmetlerinden yeterli bilgi almak mümkündür.

Maaş Hesabı Açan Bankalar Hangileridir?

Maaş hesabı, her bankadan açılabilen bir hesap türüdür. Fakat kendi kafanıza göre, herhangi bir şubeye giderek maaş hesabı açamazsınız. Bu çok önemli detayların başında yer alıyor. Eğer maaş hesabı açmak istiyorsanız ilk olarak işveren ile görüşmeli ve anlaşmalı olduğu şubeyi sormalısınız. İşletmeler, bir bankanın şubesi ile anlaşarak her türlü maaş hesabı işlemlerini yerine getirebiliyor. Siz de maaş hesabı açmanız gerektiğinde sadece bu şubeden işlem yapabilirsiniz.

Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Teknolojinin ilerlemesi ve tüm işlemlerin dijital ortamda yapılmaya başlanmasıyla işletmeler de maaş ödemelerini bankaların oluşturdukları maaş ödeme sistemleri ile gerçekleştirmeye başladı. Sizler, işe başladığınız işletmenin bir çalışanı olduğunu için, muhasebecinin sizlere söylemiş olduğu şubeden hesap açmanız durumunda ödemeleriniz otomatik yapılacaktır. Bankalar, maaş müşterileri için özel hizmetler sunduğu için, siz de bu havuza dahil olacaksınız ve maaş ödemeniz yapılmaya başlanacaktır.

 • İlk olarak işe giriş işlemlerinin yapılması gerekir. İşe giriş işlemleri sırasında muhasebe departmanız sizin özlük dosyanızı oluşturacak, hemen akabinde ilgili bankanın şubesinden hesap açmanız istenecektir.
 • Daha sonra muhasebecinin söyleyeceği bankaya giderek hangi işletmeden geldiğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Banka personeli zaten işletme ile olan anlaşmayı bildiğinden, kimliğiniz ile hesabınızı açabilecektir.
 • Maaş hesabının normal bir vadesiz hesaptan farkı yoktur. Aynı şekilde bir hesap kartınız olacak ve imkanlardan faydalanmaya başlayabileceksiniz.

Maaş Hesabı Açarken İstenilen Belgeler Hangileridir?

Maaş hesabı nasıl açılır

Bankalar, sadece maaş hesabı değil yaptıkları işlemlerin tamamında bazı belgelere ihtiyaç duyacaktır. Maaş hesabı açmak istediğinizde ise sizi yoracak veya ulaşmanızı gerektirecek bir belge talepleri olmayacaktır. Bu sayede yapmak istediğiniz işlemi söyledikten hemen sonra, sadece kimlik belgeniz ile maaş hesabınızı açabileceksiniz.

Eğer zaten bankalar daha farklı belgeler isteyecek olursa, bunları işletmenizden talep edecektir. Siz zaten işe giriş işlemlerinizi yaptığınızdan, bankanın evrak talep etmesi durumunda işletmenin muhasebe çalışanı bunu mail veya posta yoluyla bankaya iletecektir. Yani sizin yapmanız gereken tek işlem Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgeniz ile şubelere başvurmak olacak.

Akbank Maaş Hesabı Açma

Akbank, kurumların maaş ödeme sistemi için anlaştığı bankalardan biridir. Akbank maaş hesabı açma işlemi için bir Akbank şubesine gitmek gerekmektedir. Şubede yapılan başvuruda istenen tek belge nüfus cüzdanıdır. Hesap açmak için nüfus cüzdanında yer alan bilgiler, adres ve iletişim bilgilerinin doldurulduğu bir form doldurulup “Bankacılık Hizmet Sözleşmesi” imzalanarak kolay bir şekilde maaş hesabı başvurusu yapılabilir.

Başvurunun yapılmasının ardından hesaba ilişkin banka kartı kargo aracılığı ile adrese teslim edileceği için adres bilgilerinin eksiksiz ve doğru verilmesi önemlidir. Ayrıca kart geldikten sonra internet bankacılığı kullanılmak isteniyorsa maaş kartı başvurusu esnasında belirtilmelidir.

Yapı Kredi Maaş Hesabı Açma

Yapı Kredi maaş hesabı açma işlemi için de “Bankacılık Hizmet Sözleşmesi” imzalanması gerektiği için şubeye gitmek gerekmektedir. Nüfus cüzdanı ile şubeye gidildiğinde kişisel bilgilerin yer aldığı bir form doldurup sözleşme imzalanarak maaş hesabı açmak mümkündür. İnternet bankacılığı kullanılmak isteniyorsa başvuru esnasında internet bankacılığı özelliği açtırılabilir. Hesap kartı adrese teslim edileceği için adres ve iletişim bilgilerinin doğruluğu oldukça önemlidir.

Yapı Kredi maaş hesabı ile kazanacağınız ek imkanlar şöyle;

 • Maaş müşterisi olduğunuzda Yapı Kredi hesabı için hesap işletim ücreti ödemeyeceksiniz.
 • Maaş müşterisi olduğunuz için bankanın sunduğu ilave kampanyalardan faydalanabileceksiniz.
 • Esnek Hesap adı verilen KMH hesabı ürününü kullanabileceksiniz.

Garanti BBVA Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Garanti Bankası, maaş ödemeleri sisteminde hem işverene hem de çalışana farklı hizmetler tanıdığı için maaş hesabı konusunda kurumların en çok anlaşma sağladığı bankalardan biridir. Garanti maaş hesabı açma işlemi için banka şubesine gitmek gerekmektedir. Nüfus cüzdanı, adres ve iletişim bilgileri ile hızlı bir şekilde maaş hesabı açma başvurusu yapılabilir.

Ayrıca kurumların maaş hesabı başvuruları, Garanti Bankası’nın internet sitesi üzerinden de yapılabilmektedir. Bunun için bankanın internet sitesinden “Kobi” seçeneği içerisindeki “Esnaf ve Kobi’lere Özel” sekmesindeki maaş ödemeleri kısmına girilerek başvuru yapma seçeneğine tıklanmalıdır.

Kısaca hangi banka olursa olsun maaş hesabı açmak için;

 1. İşletmenin muhasebe departmanından hangi banka ile anlaşma sağlandığı öğrenilmeli,
 2. Anlaşma sağlanan bankanın şubesine nüfus cüzdanı ile gidilmeli ve görevli personele maaş hesabı açtırmak istendiği söylenmeli,
 3. Görevli personelin yönlendirmelerine uygun şekilde kişisel bilgiler verilen forma girilmeli, personelin diğer yönlendirmeleri uygulanmalıdır. Verilen bilgilerin doğru ve eksiksiz şekilde girildiğinden emin olunmalıdır.

Türkiye İş Bankası Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Türkiye İş Bankası da işletmelerin ve şirketlerin maaş ödemesi yapmak için tercih ettiği bankaların başında geliyor. Maaş hesapları, şubeler ile yapılacak özel anlaşmalar doğrultusunda açıldığı için internet üzerinden açmış olduğunuz hesabınızı da şubelere bildirmeniz gerekiyor. İsterseniz İş Bankasında mevcutta bulunan vadesiz hesabınızı da yine şubeleri ziyaret ederek maaş hesabına çevirebiliyorsunuz. Bu işlemleri yaptığınızda şirketinizi bilgilendirmek de faydalı olacaktır.

İş Bankası maaş hesabının bazı özellikleri şöyle;

 • İnternet bankacılığı, telefon bankacılığı ve mobil uygulama ile 7/24 işlem yetkisi.
 • Ek hesap, KMH hesabı gibi kredili ürünlerden düşük faiz ile faydalanabilme imkanı.
 • Maximum özellikli kredi kartı başvurusu ve anında onaylı limit imkanı.
 • Kredi kartı aidatından muaf olabilmek.
 • Hesaptan ve kredi kartından otomatik ödeme talimatı.
 • İhtiyaç kredileri sayesinde anında nakit ihtiyacı.

Bir önceki yazımız olan Harçlık Avansı Bozdurma ve Nakite Çevirme Nasıl Yapılır? isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder