Otomatik Ödeme Talimatı Ne Zaman Ödeme Yapar?

Otomatik ödeme talimatı ne zaman ödeme yapar diyorsanız, bu bazı durumlarda değişiklik gösterebiliyor. Bankalar, dönemsel olarak bazı kampanyalar yaparak banka hesabınızdan veya kredi kartınızdan ödeme talimatı vermenizi talep edebilir. Eğer kampanyalar işinize geliyorsa bu yöntemleri tercih edebilirsiniz. Sadece kampanyalar için değil, verdiğiniz otomatik ödeme talimatı sayesinde aslında ödemelerinizi de planlamış olursunuz. Bu sayede yaptığınız işlemleri aksatmaz, faturalarınızın da gecikmeye girmesine sebep olmazsınız. Şimdi gelin birlikte otomatik fatura talimatı ne zaman ödenir, nasıl ödenir inceleyelim.

Bankalarda verilmiş bir otomatik ödeme talimatınız var ve fatura ödenmemişse lütfen müşteri hizmetlerini arayarak durumu teyit edin. Bazı durumlarda ödemeler gecikebiliyor ve mesai saatinin sonuna bırakılabiliyor. Son ödeme günü ödeme yapılmadığında siz de ödeme yaparsanız, mükerrer ödemeye sebep olabilir, faturayı iki kez ödemiş olabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Ne Zaman Ödeme Yapar?

Otomatik ödeme talimatı, bankaların sunmuş olduğu kolaylıkların başında geliyor. Vadesiz hesabımızdan, maaş hesabımızdan veya kredi kartımızdan otomatik ödeme talimatı verebiliyoruz. Siz de bu yöntemleri tercih ediyorsanız, bankaların güncel kampanyalarına göz atarak kredi kartınızdan vereceğiniz talimatlar için ilave puan kazanabilirsiniz. Eğer ödemelerinizi düzene sokmanız gerekiyor veya takibini yapmakta zorlanıyorsanız, bu yöntemlerin oldukça harika olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

Otomatik ödeme talimatı ne zaman ödenir diyorsanız, faturanın son günü ödendiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Örnek vermek gerekirse ayın 15’inde ödenmesi gereken bir fatura, ayın 15’ine kadar bekletilir. Ayın 15’i geldiğinde mesai başlangıcından sonuna kadar ödeme zamanı vardır. Hatta bazı bankalar gece 12’ye kadar bile uzatabiliyor. Bu durum, işlem yoğunluğuna göre değişiklik gösterebiliyor. Bazı durumlarda sabah erken saatlerde ödenirken, bazı durumlarda gün sonuna kadar beklediği de görülebiliyor.

Otomatik Ödeme Talimatı Ödenmezse Ne Yapmalıyım?

Son günü gelmesine rağmen otomatik ödeme talimatı ödenmiyorsa endişelenmenize gerek yok. Yazımızın “Otomatik ödeme talimatı ne zaman ödeme yapar?” bölümünde de bahsettiğimiz gibi, gece 12’ye kadar ödeme süresi vardır. Eğer 12’den sonra da halen fatura ödenmemişse, müşteri hizmetlerini arayarak sorunun ne olduğunu öğrenmelisiniz. Hesabınızda para olmadığında veya sistemsel aksaklıklar yüzünden bu gibi problemler meydana gelebiliyor.

Müşteri hizmetlerini aradıktan sonra faturanın ödenmediğinden emin olmalısınız. Eğer faturanın ödenmediği konusunda eminseniz, talimatı iptal ederek ilgili kuruma manuel ödeme yapabilirsiniz. Bu ödemeleri kuruma giderek yapabileceğiniz gibi, internet bankacılığını kullanarak da yapabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Otomatik ödeme talimatı, bankaların müşteri hizmetleri veya online kanalları kullanılarak verilebilir. Müşteri hizmetlerini aradığınızda talimat vermek istediğiniz kuruma ait abone bilgilerini paylaşmanız yeterli olacaktır. İlk fatura ödemeleri, talimatı verdiğiniz tarihe bağlı olarak aksayabiliyor. Bu konuda da müşteri hizmetlerinden bilgi alarak faturanın ödenip ödenmediğini öğrenebilirsiniz. Talimat verdikten sonraki ilk faturanızın günü geçtiği halde ödenmediğini farkettiyseniz, üstteki yöntemleri kullanarak ödeme yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Metropol Kart Nakite Çevirme (Metropol Kart Bozdurma) isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder