Provizyondaki İşlemler Nedir? Bekleyen Provizyon

Provizyondaki işlemler nedir diyorsanız muhtemelen kredi kartı, mobil uygulama veya internet bankacılığında “Bekleyen Provizyon” adı altında bir uyarı görmüşsünüz demektir. Kredi kartı bekleyen provizyon, yaptığınız tüm işlemlerin denetimden geçirildiğini belirten uygulamalardan birisi. Bankalar, işlemlerin ve kredi kartının güvenliğini sağlamak için yaptığınız işlemlerin tamamını bir provizyon sürecinden geçirir. Bu süreç içinde işlem limitten düşürülmüş olsa dahi, herhangi bir problem olması durumunda iptal edilebilir. Elbette bu gibi iptal işlemlerinin yapılması için de bazı kriterlerin oluşması gerekiyor. Provizyondaki işlemler ne demek, gelin hep birlikte inceleyelim.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Bankalar, kredi kartları ile yapılan işlemleri doğrulamak ve güvenliği sağlamak için bu işlemleri bazı süzgeçlerden geçirir. Bu süzgeçlerden birisi de provizyon olarak karşımıza çıkıyor. İşlem yaptığınız pos cihazı ve kredi kartı baştan aşağı kontrol edilerek işlemin doğruluğu da teyit ediliyor.

Kredi kartı ile bir işlem yaptıktan sonra, işlemi kontrol edebileceğiniz bir çok aktif kanal bulunuyor. Hesap özeti, ekstre veya kredi kartı hareketlerinin tamamı mobil uygulama ve internet bankacılığı ile kontrol edilebiliyor. Yeni yaptığınız bir işlem bu listede bekleyen provizyon olarak listelenecektir. Bu durumu yanlış anlamamak gerekiyor. Aslında işlem tamamlanmış, kredi kartı limitinize de yansımıştır.

Tabii bu aşamalarda iptal hakkınız da bulunuyor. Elbette satın aldığınız bir ürünün ödemesini daha sonradan iptal etmeniz mümkün olmuyor. Böyle bir hakkınız olduğunu düşünmek yanlış olur. Çünkü bankalar herhangi bir hizmeti doğru veya eksiksiz alıp almadığınızı kontrol edecek kurumlar değil. Bu işlemleri iptal etmek için ortada bir güvenlik problemi olmalı ve kredi kartınız çalınmış olmalıdır.

Provizyonda Bekleyen İşlemler Nedir?

Provizyondaki işlemler ne demek diyorsanız, bankanın almış olduğu bir güvenlik tedbiri denilebilir. Bu aşamada tüm işlemleriniz, pos cihazı ve kart bilgileriniz kontrol edilir. Herhangi bir kayıp çalıntı durumunda ise bunun önlemini alarak bankalara gerekli bildirimleri yapmanız gerektiğini de hatırlatmamız gerekiyor. Yani bu işlemlerin tamamına da bir ön onay süreci adı verilebilir.

Kredi kartınız bloke olduğunda da bazı problemler yaşamanız kaçınılmazdır. Kredi kartında bulunan bloke, hata veya problemi kaldırmak için uygulamanız gereken adımları kredi kartı bloke kaldırma isimli makalemizde detaylı olarak ele aldık.

Provizyondaki İşlemler Ne Demek?

Bir işlemin provizyonda bekliyor olması, o işlemin onaylanmadığı anlamına gelmiyor. Eğer provizyonda bekleyen bir işlem için banka hata tespit ettiyse, bunu tarafınızı arayarak sizlere bildiriyor. Bu bildirim sonrasında da zaten gerekli iptal işlemleri de gerçekleştiriliyor.

Provizyondaki bir işlem için iptal kararını maalesef siz veremiyorsunuz. Harcama yaptıktan sonra bir işlemi iptal etmek istiyorsanız kanıtlarınız ile birlikte kredi kartı harcama itirazı yapmanız gerekiyor. Bu işlemler sonrasında banka uygun görürse işlemi iptal edebiliyor.

Provizyondaki İşlemler Ne Kadar Sürer?

Bir işlemin provizyonda bekleme süresi, yapılan işlemin POS cihazı ve bankasına göre değişiklik gösteriyor. Bir bankanın kredi kartı ile, aynı bankanın POS cihazından yapılan işlemlerin provizyonda bekleme süresi genelde 1 gün olarak kabul ediliyor. 1 günün sonunda da işlem onaylanarak provizyondan çıkıyor.

  • Aynı banka kartı ve pos cihazı olursa 1 gün
  • Farklı kart ve pos cihazı olursa 2 gün

Eğer bir bankanın kredi kartı ile, farklı bir bankanın pos cihazı üzerinden işlem yapıyorsanız, bu işlemin onaylanması 2 günü bulabiliyor. Bazı durumlarda, yoğunluklara göre bu işlemin bekleme süresi 3 güne kadar uzayabiliyor. Bu işlemi kısaltmak için yapacak bir işlem de bulunmuyor.

Bir önceki yazımız olan Denizbank Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder