PTT Havale Ücretleri (PTT Para Gönderme Ücretleri)

PTT havale ücretleri, bankalar dışında havale yapmak isteyen kişiler ve para transferi işlemlerinde postaneleri tercih eden kişiler tarafından oldukça merak edilen konuların başında geliyor. Bildiğiniz üzere, bankalara ihtiyaç olmadan da para gönderebileceğiniz bir çok sistem var. Bunlardan biri de PTT ve PTT Bank hizmeti. Bu hizmetler sayesinde, postanelerden isme veya PTT şubesine rahatlıkla para gönderebiliyorsunuz. Hatta isterseniz, PTT şubelerinden hesap açarak sorunsuz bir şekilde internet bankacılığını da kullanarak para transferi işlemleri yapabiliyorsunuz.

PTT Havale Ücretleri (Para Gönderme Ücretleri)

PTT, devlet bankası olması ve para transferleri işlemlerinde sunduğu avantajlar sebebiyle en çok tercih edilen bankalardan biridir. PTT ile yapılan para gönderme işlemlerine ParaPosta denmektedir. ParaPosta ile PTT’de hesabı olan veya olmayan kullanıcılara para gönderme işlemi yapılabilir. ParaPosta ile hesap numarasına ve IBAN’a para gönderilebileceği gibi, kredi kartına para gönderme işlemi de yapılmaktadır. Bunun için de karşı tarafın kredi kartı numarası ve ad soyad bilgilerini öğrenmeniz gerekiyor.

PTT ile hem yurtiçine hem de yurtdışına şubelerden, ATM’lerden, internet bankacılığından veya mobil bankacılıktan para transferi yapabilirsiniz. Kolay bir şekilde havale gibi tüm para transferi işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz PTT, diğer bankalara kıyasla PTT bank para gönderme ücretleri daha uygundur. Bunun için de bir çok kişi tarafından bankalardan sonra en güçlü alternatif olarak görülüyor.

PTT Bank Havale Ücreti Ne Kadar

Birçok banka havale işlemlerini ücretli şekilde gerçekleştirse de PTT Bank havale masrafları için yeni düzenlemeler getirerek havale masraflarını ortadan kaldırmıştır. PTT Posta Çeki Hesabından başka bir Posta Çeki Hesabına gönderilen para transferleri ücretsiz olarak yapılmaktadır. PTT şubelerine giderek, PTT ATM’lerinden, internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden para gönderme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şubeden para göndermek için, en yakın PTT şubesine gidilip ParaPosta gönderim formu doldurulmalıdır. Gönderinin kimlik bilgileri, alıcının ise kimlik bilgileri ve hesap bilgileri ile para transferi işlemi gerçekleştirilir.

ATM’lerden PTT kartı ile para transferi işlemi gerçekleştirilmektedir. Bunun için alıcının TC Kimlik Numarası ve hesap bilgileri gerekmektedir. Burada dolduracağınız bilgilerin tamamen doğru ve eksiksiz olarak yazıldığına dikkat etmeniz gerekiyor.

PTT EFT Ücreti Ne Kadar?

PTT’den başka bir banka hesabına yapılan para transferi işlemlerinde gönderilen miktara göre PTT eft ücreti almaktadır. PTT şubesinden eft işlemi yapmak için ParaPosta gönderim formu doldurulması gerekir. Formda gönderenin kimlik bilgileri ve alıcının hesap bilgileri yer almaktadır. Kimlik ve para gönderim formu görevli personele verilir. Para transferi işlemi tamamlandıktan sonra kişinin cep telefonuna bilgilendirme mesajı gönderilir.

Şubeden yapılan PTT eft ücreti şu şekildedir;

İşlem Tutarı EFT Ücreti
1 – 100 TL arası 8 TL
100 – 250 TL arası 15 TL
250 – 500 TL arası 17 TL
500 – 1.000 TL arası 22 TL
1.000 – 5.000 TL arası 27 TL
5.000 – 10.000 TL arası 29 TL
10.000 – 20.000 TL arası 35 TL
20.000 – 50.000 TL arası 41 TL

Eft işlemi internet bankacılığından veya mobil bankacılıktan da gerçekleştirilebilir. Bu kanallardan yapılan para transferlerinde daha az masraf alınmaktadır. Ayrıca interaktif kanallardan para transferi işlemleri hafta içi 08:30-16:55 saatleri arasında, yarım günlerde ise 08:00-12:00 arasında yapılmalıdır. Hafta sonu ise para transferleri hesaba aktarılmaz. Yapılan işlemler ise Pazartesi mesai saati başladığında hesaba yatırılacaktır. İnternet ve mobil bankacılıktan yapılan PTT eft ücretleri şu şekildedir;

İşlem Tutarı EFT Ücreti
1 – 500 TL arası 2 TL
500 – 1.000 TL arası 4,50 TL
1.000 – 20.000 TL arası 7 TL

PTT bank para gönderme ücretleri, internet ve mobil bankacılıktan yapılan para transferlerinde daha az olsa da bu kanallardan yapılan işlemlerde limitler bulunmaktadır. Tüm işlem limitlerini ve aklınıza takılan soruların cevaplarını 0850 582 69 51 hatlı telefon numarasını arayıp müşteri hizmetlerine bağlanarak 7/24 öğrenebilirsiniz.

PTT ile Para Göndermek İstiyorum, Ücretli Midir?

PTT ile para göndermenin aslında ücretsiz olduğunu, başka banka hesaplarına ödeme veya para transferi yapmak istediğinizde ise bu işlemin ücretli olduğunu üstte verdiğimiz tablolar ile de açıkladık. Eğer banka hesabı kullanmadan PTT ile para göndermek istiyorsanız bunu da postaneler aracılığı ile yapabiliyorsunuz. Bu işlemlerin her birini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, PTT para gönderme isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Akbank Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır? (Axess Kart İptali) isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder