PTT Hesap Açma Nasıl Yapılır? (Posta Çeki Hesabı)

PTT hesap açma, bankalar dışında da hesabının olmasını isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor. Bildiğiniz üzere PTT, artık aynı bankalar gibi hizmetler sunmaya başladı. Gerek mobil uygulama, gerek internet sitesi ve internet bankacılığı uygulamaları ile aynı bankalar gibi aktif hizmetler sunuyor. Eskiden sadece şubelerden yapılan para transferi işlemleri, artık posta çeki hesabı olan kişiler tarafından internet üzerinden de yapılabiliyor. Eğer siz de bir posta çeki hesabınızın olmasını istiyorsanız vereceğimiz adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

PTT Bank Hesap Açma Nasıl Yapılır?

18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes Ptt şubelerinden kendilerine posta çeki hesabı açabilir. Posta çeki hesabı, Ptt şubelerini aynı birer banka gibi kullanmanıza yardımcı olur. Posta müşterisi olmayan kişiler, para transferlerini sadece şubelerden yapabilirken, hesap açmanız durumunda internet üzerinden de para transferi yapabilirsiniz.

Banka olmadan para göndermek istiyorsanız, şubelerden gerçekleştirebileceğiniz işlemler için Ptt para gönderme isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Ptt şubelerine gittiğinizde TC kimlik kartınız ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Eğer kendinize bireysel bir hesap açıyorsanız sorunsuz bir şekilde sadece TC kimlik kartı ile işlem yapabiliyorsunuz. Vakıf, dernek, şirket gibi tüzel kişiler için hesap açmak istiyorsanız da Ptt ilave belgeler talep edebiliyor.

Ticari hesaplar için gerekli belgeler

 • Ticaret sicil gazetesi
 • Oda kayıt belgesi
 • Ticaret odası faaliyet belgesi
 • İmza sirküleri
 • Yetki durumunu gösteren vekaletname

PTT Posta Çeki Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Ptt posta çeki hesabı açma aslında üstte anlattığımız sistemin aynısıdır. Halk arasında çok karıştırılan bir durum olsa da, bu işlemin herhangi bir farkı bulunmuyor. Bankalarda kullandığınız hesapların adı vadesiz veya vadeli mevduat hesabı olarak adlandırılmışken, Ptt de bu hesapların adına posta çeki hesabı adını vermiştir. Üstteki şekilde açılış yapılabilir.

PTT Hesap Açma Ücreti Ne Kadar?

Ptt şubelerinden posta çeki hesabı açarken, bu işlem için 5 TL işlem ücreti talep ediliyor. Bu 5 TL’lik ödeme sadece bir kez yapılıyor ve devamında tekrar ödeme istenmiyor. Ptt internetten hesap açma konusunda yardım almak istiyorsanız, sadece şubelerden hesap açılışı yapabiliyorsunuz.

PTT Bank Vadeli Hesap Seçeneği

PTT bank ve diğer yan kuruluşlarının herhangi bir vadeli hesap seçeneği bulunmuyor.

PTT Bankamatik Kartı Veriliyor Mu?

Herhangi bir Ptt şubesinden, ptt hesap açma işlemi yaptıysanız bu işlemin hemen ardından bankamatik yani hesap kartınız tarafınıza iletiliyor. Anında basım özelliği olmadığı için, daha sonra yine Ptt kargo aracılığı ile kartınız adresinize ulaştırılıyor. Zaten yazımızın ilk bölümlerinde aktardığımız gibi posta çeki hesabının normal bir banka hesabından farkı yok.

Ptt kart özellikleri de şunlar;

 • Alışveriş yapma
 • İnternetten alışveriş ve kredi kartı gibi kullanma
 • ATM’den para çekme
 • ATM’den para yatırma
 • Mail order

Üstteki hizmet ve benzerleri Ptt bank kartları için aktif olarak geliyor. Daha sonra Ptt bank 444 1 788 numaralı çağrı merkezinden bu izinlerin tamamını yönetebiliyorsunuz.

18 Yaşın Altındakiler Posta Çeki Hesabı Kullanabilir Mi?

Evet, 18 yaşın altındaki kişiler de yanlarında velileri olması şartıyla Ptt şubelerine başvurarak posta çeki hesabı açabilirler. 18 yaşın altındakiler için internet bankacılığı hizmeti verilip verilmediği konusunda Ptt resmi internet sitesinde bilgi yer almıyor. Ptt hesap açma işlemi sırasında hangi özellikleri kullanabileceğinizi de öğrenebilirsiniz.

Ptt Bank Posta Çeki Hesabı Özellikleri

Ptt bunca hizmeti bir arada sunarken akıllara da bazı sorular geliyor. Bankalar varken, bankalarda hesabımız varken neden Ptt bank kullanalım ki? Bu soruların önüne geçmek için ve posta çeki hesabının avantajlarından söz edebilmek için bazı özelliklerden bahsedelim.

 • Aynı banka hesabı gibi kullanabilirsiniz
 • Yaygın şube ağı ile işlemlerinizi kesintisiz halledebilirsiniz
 • Şube önlerinde yer alan ATM’lerden kartınız ile işlem yapabilirsiniz
 • Hesabınıza ücretsiz para yatırabilir, ücretsiz para çekebilirsiniz
 • Herhangi bir hesap işletim ücreti bulunmaz
 • İşlem ücreti karşılığında para transferi yapabilirsiniz
 • Başka banka hesaplarına işlem ücreti karşılığında transfer yapabilirsiniz
 • Başka bankaların atmlerinden işlem yapabilirsiniz

Elbette tüm bu özellikleri sadece şube ve ATM’lerden değil, internet bankacılığı ve Ptt mobil uygulaması üzerinden de yapabiliyorsunuz. Eğer posta çeki hesabınız varsa, internet bankacılığına hemen kayıt olabilirsiniz. Bunun için Ptt internet bankacılığı şifresi alma makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan PTT Para Gönderme Nasıl Yapılır? (Posta Çeki) isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder