PTT Para Gönderme Nasıl Yapılır? (Posta Çeki)

PTT’den para gönderme işlemi, banka hesabı olmayan veya bankasız para gönderme yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen yöntemlerden biridir. PTT şubelerinin para transferi için tercih edilmesindeki en büyük sebep aslında çok daha ekonomik olmaları. Hem de bir çok noktada hem ATM hemde postaneler ile hizmet verdiği için rahatlıkla ulaşım sağlayabildiğimiz yerlerin başında geliyor. PTT ile para gönderme işlemi bazı ücretler karşılığında yapılıyor olsa da, bu ücretlerin oldukça ekonomik olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

PTT para gönderme işlemi yapmak isteyen vatandaşlar, PTT’de herhangi bir hesabı olmadan işlem yapabiliyor. Herhangi bir postane şubesine gidip, rahatlıkla işlem yapabilirsiniz. Şubeye gittiğinizde sıra beklerken, para göndermek için para gönderme formunu doldurarak vakit kazanabilirsiniz.

PTT’den Para Gönderme Mümkün Müdür?

Banka kullanmayan veya karşı tarafın banka hesabı olmadığı için bankalardan para transferi yapamadığı kişilerin ilk tercihi genelde postaneler oluyor. Postaneden para göndermek isteyen vatandaşlar, yaygın bir hizmet ağı olan PTT Bank sayesinde 50.000 TL’ye kadar para transferi yapabiliyor. Üstelik herhangi bir hesap açma ihtiyacı falan da yok.

PTT’nin Türkiye’de aktif olarak hizmet verdiği 5.000’in üzerinde şubesi bulunuyor. Bu da aslında ne kadar kolay para gönderebileceğinizin garantisi oluyor. Üstelik yeni geçilen sistem ile birlikte, 5.000 TL’ye kadar yapacağınız para transferlerini eve teslim olarak bile seçebiliyorsunuz. Aynı kargolama mantığı ile çalışan sistem yeni olduğu için şimdilik sadece beş bin TL ile sınırlı.

PTT para gönderme işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da var. Bunlardan bazıları ve en önemli kabul edilenleri şunlar;

  • Alıcı bilgileri eksiksiz doldurulmalı
  • Cep telefonu bilgisi doğru verilmeli (SMS gelecek)
  • İşlem tamamlanmadan önce bilgilerin doğruluğu kontrol edilmeli
  • Doldurduğunuz formdaki bilgiler doğru olmalı

PTT Para Gönderme Nasıl Yapılır?

PTT’den isime para göndermek istiyorsanız, herhangi bir PTT şubesine gitmeniz yeterli. Daha sonra burada sizden bir form doldurmanız istenecek. Bu formda ilgili bölümleri eksiksiz ve mutlaka doğru olarak doldurmalısınız. Her ne kadar işlem sırasında bu bilgiler doğrulanıyor olsa da, yine de sorun yaşamamak adına işlemi tamamlarken bilgileri kontrol etmelisiniz.

PTT Mobil Uygulama ile Para Transferi

PTT, posta çeki hesabı açtıran müşterilerine bazı hizmetler sunuyor. Aynı bankalarda olduğu gibi bir karta sahip oluyorsunuz ve bu kart ile ATM’leri de aktif olarak kullanabiliyorsunuz. Ayrıca yine bankalardaki gibi bir internet bankacılığı şifresi alarak hem internetten, hem de mobil uygulama ile bir çok hizmetten faydalanabiliyorsunuz.

İnternetten para göndermek için;

  • Mobil uygulama veya internet bankacılığına giriş yapılır
  • Para transferleri menüsüne girilir
  • Para transferi yapacağınız kişinin bilgileri seçilir
  • Gönderecek kişinin hesabı seçilir
  • Para gönderebilmek için karşı tarafın posta çeki hesabına ihtiyaç vardır

PTT internettten para transferi ücretleri;

Gönderilecek Tutar Toplam İşlem Ücreti
1 – 500 TL 2 TL
500 – 1.000 TL 4.50 TL
1.000 – 20.000 TL 7 TL

PTT Şubelerinden Para Transferi Nasıl Yapılır?

PTT şubelerinden para göndermek istiyorsanız herhangi bir hesabınızın olmasına gerek yok. Üzerinde TC kimlik numarası bilgisi yer alan kimlik kartı, ehliyet veya pasaport ile postane şubelerine giderek transfer yapabilirsiniz. Bunun için de işlem yapmadan önce çalışanın size vereceği para gönderme formunu doldurmanız gerekiyor.

PTT Para Gönderme Ücretleri 2020

PTT para gönderme ücretleri 2020 yılında güncellenmiştir. Yapacağınız her işlem için belli başlı ücretler ödeyeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Bu ücretlendirmeler, genellikle yapacağınız işlemin tutarına göre değişiklik gösteriyor. Siz de alttaki formdan bu ücretlendirmeleri öğrenebilirsiniz.

Gönderilecek Tutar Toplam İşlem Ücreti
1 – 100 TL 8 TL
100 – 250 TL 15 TL
250 – 500 TL 17 TL
500 – 1.000 TL 22 TL
1.000 – 5.000 TL 27 TL
5.000 – 10.000 TL 29 TL
10.000 – 20.000 TL 35 TL
20.000 – 50.000 TL 41 TL

Gördüğünüz üzere ücretlendirmeler tamamen göndermek istediğiniz tutarlar ile alakalı ve yurt içi işlemler için geçerli. Eğer yurt dışına para transferi yapmak istiyorsanız diğer yöntemlerden birini tercih edebilir, dilerseniz de bankasız para gönderme isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Adıma Gelen Para Şubelerden Nasıl Çekilir?

Kişinin hesabı olmadığı için, sık sorulan soruların başında da aslında paranın nasıl çekileceği geliyor. Yine parayı göndermek kadar, şubelerden parayı çekmek de çok kolay. Bir kişi sizin adınıza PTT aracılığı ile para transferi yapmışsa, siz de dilediğiniz PTT şubesinden (veya paranın gönderildiği şubeden) parayı çekebiliyorsunuz.

Tüm bu işlemler için sadece kimlik bilgilerinizi göstermeniz gerekiyor. TC kimlik numaranız ile para çekmeniz mümkün olmuyor çünkü kişiler doğrulama yapmak için kimlik görmek istiyor.

Bir önceki yazımız olan Bankasız Para Gönderme Nasıl Yapılır? 5 Farklı Yöntem isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder