Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur? (İcra Takibi)

Senet borcu ödenmezse ne olur diyorsanız, bir çok işlem uygulanmaktadır ve senet önemli bir evraktır. Halk arasında senetli borçlar ödeme konusunda pek fazla önemsenmediği için aslında büyük bir yanılgıya da düşmemize sebep olabiliyor. Aslında senetler, yasal bir evrak olmakla beraber bir çok yaptırımı bulunan evraklar arasında yer alıyor. Kişiler de senetli borçlara ödeme yapmadığında başına gelen durumlardan sonra “senet borcu ödenmezse ne olur” sorusunuz sorabiliyor. Bizler de bu yazımıda sizin için senet borcu ödenmediğinde ne olur, yasal takip işlemleri nasıl yürür ve senet borcu ödenmezse hapis cezası var mı gibi merak edilen tüm soruların cevaplarını açıklayacağız.

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Senet borcu ödenmezse ne olur diyorsanız, bahsedeceğimiz tüm detayları dikkatle okumalısınız. Senetler, halk arasında önemsenmeyen borçlar olarak görülüyor. Kişiler, senet borçları için herhangi bir yaptırım olmadığını düşünerek aslında büyük bir yanlışın ortasına düşebiliyor. Senetler, yasal bir evrak olup ödeme taahhüdü verilen evrakların başında geliyor. Yani bir banka, çektiğiniz bir krediyi ödemediğinizde icra takibi işlemlerini başlatabildiği gibi; bir kişiden almış olduğunuz bir ürün için düzenlenen senedin ödenmemesi durumunda da yasal takip işlemleri başlayabiliyor. Bu işlemler, alacaklı tarafından icra ediliyor.

Alacaklı, senet borcu ödenmediğinde senet için avukat tutarak, borcu avukata devrediyor. Bu aşamadan sonra da muhatabınız alacaklı kişi yerine avukat oluyor. Genel olarak bakıldığında, avukatlar ilk olarak senet borcunu ödemeniz için tarafınıza ulaşarak ödeme yapmanızı talep ediyor. Bir kaç defa yapılan bu aramalardan sonuç çıkmazsa, artık icra takibi işlemlerini de başlatabiliyor. Yine bu aşamanın ardından tarafınıza bir tebligat iletiliyor.

Bu tebligat, ödeme yapmanız gerektiğini bildiriyor. Tebliğ edildikten 7 gün sonra da icra işlemleri başlatılıyor. İcra takibi işlemlerinin başlamasının önüne geçmeniz için de bu 7 günlük süre içinde mevcut borca itiraz etme hakkınız bulunuyor. Elbette borcun olmadığını veya ödendiğini de kanıtlamanız istenecektir.

Senet Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

En çok sorulan soruların başında aslında senet borcu ödenmezse hapis cezası varmı sorusu geliyor. Eğer bir senetli borca ödeme yapmazsanız, avukatlar senet için üstte bahsettiğimiz işlemleri başlatabiliyor. Fakat çıkarılan son yasalara göre senet veya diğer bir sözleşmeden doğan borçlar için kişiler özgürlüğünden mahrum edilemiyor. Yani borç yüzünden hapis cezası alma durumu mevcut değil.

Senet Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi?

Evet, senet borcu ödenmezse eve haciz gelir mi diyorsanız, avukatın başlatacağı işlemlere göre gelebiliyor. Elbette avukatlar, ilk olarak kolay yoldan borcu tahsil edebilmek için farklı yöntemlere başvuruyor. Bu yöntemlerin arasında bir çok işlem bulunuyor. Bunlar;

  • Banka hesabına bloke uygulama,
  • Maaş hesabına bloke uygulama,
  • Maaşa haciz (4’te 1’ine),
  • Eve haciz.

Bahsettiğimiz ilk 3 işlem, borcun tahsil edilmesi için en çok tercih edilen yöntemlerin başında geliyor. Eğer SGK’lı bir çalışan iseniz ve aktif olarak bir maaşınız bulunuyorsa, yasal olarak bu maaş haczedilebiliyor. Elbette buna da karar veren merci icra mahkemeleri oluyor. İcra mahkemeleri borcun varlığından emin olduktan sonra senet ile birlikte işlem yaparak icra işlemlerini, yani hesaba bloke veya maaş hesabına haciz işlemlerini başlatabiliyor.

Senet Borcunda İcra İşlemleri Ne Zaman Başlar?

Senet borcunda icra işlemlerinin başlaması için üstte belirttiğimiz kriterlerin oluşması gerekiyor. Eğer alacaklı kişi bir çok kez denemesine rağmen borcu tahsil edememişse, yasal olarak avukata devrederek borcu tahsil edebiliyor. Elbette bunu da avukatların bildirmesi gerekiyor. Tarafınıza bildirim yapıldıktan 7 gün içinde borca itiraz etme hakkınız bulunuyor.

Eğer tebligat tarafınıza ulaştıktan sonra bu borca itiraz etmezseniz, borcu kabul etmiş sayılıyorsunuz. Eğer borca ödeme yaptığınız halde veya böyle bir borç bulunmadığı halde ödemeye zorlanıyorsanız bunun için de itiraz edebilir ve gerekli durumu ilgili mahkemelere bildirebilirsiniz. Bunun için de borcun olmadığını veya ödeme yaptığınızı kanıtlayacak evraklara ihtiyacınız olacak. Senet borcuna itiraz edebilmeniz için bazı diğer seçenekler de şunlar;

  • Senedin baskı ve tehdit altında imzalanmış olması,
  • Senette değişiklik düzenleme yapılmış olması,
  • Senedin geçersiz olması,
  • Böyle bir borcun olmaması,
  • Senede ödeme yapılmış olması.

Senet borcuna itiraz edebilmeniz için yeterli sebepler olarak gösteriliyor. Eğer senedin ödendiğini düşünüyor, bunu kanıtlayamıyorsanız da mahkeme bunu kabul etmeyecektir. Bunun için mutlaka bankadan veya elden alınmış bir ödeme dekontunun bulunması gerekiyor.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder