TC Kimlik ile Bankadan Para Çekilir Mi? (ATM ve Şubeden)

TC kimlik ile bankadan para çekilir mi? Bu soru, bir çok vatandaş tarafından merak edilen soruların başında geliyor. Bankalarla çalışma içinde olan, bankaları para transferi yapmak amacıyla kullanan vatandaşlar, kimi durumlarda kartsız ATM’den tc ile para çekme yöntemlerini araştırıyor. Biz de bu konuda hem ATM’den, hem de şubelerden kartınız olmadan sadece TC kimlik numarası ile para çekme yöntemlerinden bahsedeceğiz. Bankalar, hayatımızda bir çok alanda kullandığımız yardımcı finans kuruluşlarıdır. Gerek para transferi, gerekse de ödemelerimizde bankaları aktif olarak kullanıyoruz. Hayatımızı kolaylaştıran bir çok uygulama sundukları için de vatandaşlar tarafından yoğun olarak kullanılan bir çok hizmet bulunuyor. Yine ATM’ler de vatandaşlar tarafından yoğun olarak kullanılıyor.

TC Kimlik ile Bankadan Para Çekilir Mi?

Kartınız olmadan, sadece TC kimlik numaranız veya kimlik kartınız ile birlikte bankalardan para çekmeniz mümkündür. Bunun için kimliğiniz yanınızda olmalıdır. Eğer kimliğiniz yanınızda değilse de direkt olarak ATM’ler üzerinden de kartınız ve kimliğiniz olmadan para çekebilirsiniz. Bunun için hesabınızın bu işleme uygun olması gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, vadeli hesaplar üzerinden para çekim işlemini mobil uygulama veya ATM kartı olmadan yapamıyorsunuz. Kartınız ile işlem yaparak ilk önce vadeyi bozmanız gerekiyor.

TC ile para çekme yöntemleri şunlardır;

  • ATM’den TC kimlik numarası ile,
  • Şubelerden kimlik kartı ile (kimlik yanınızda olmalı).

Bu iki yöntem de, çok sık kullanılan yöntemlerdir. Kartınız yanınızda olmadığında, şubelere giderek gişelerden para çekebilirsiniz ki bu en bilinen yöntemlerin başında geliyor. Elbette bu şekilde para çekimi yapacaksanız kimliğinizin yanınızda olması şart. Banka şubeleri, kimliğiniz yanınızda olmadan para çekim işlemi yapmanıza izin vermez. Eğer kimliğiniz de yanınızda yoksa ATM’lerden hem TC kimlik numarası ile, hem de yeni çıkan QR kod uygulamasını kullanabilirsiniz.

TC ile ATM’den Para Çekme

TC ile ATM’den para çekme yöntemi de yine çok yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için ihtiyacınız olan bazı bilgiler olacak. Bu bilgilerin başında da müşteri numarası, hesap numarası gibi şeyler geliyor. ATM’den tc kimlik numarası ile para çekmek için ihtiyacınız olacak bilgiler şöyle;

  • TC kimlik numarası
  • Bankaya kayıtlı cep telefonu numarası
  • Hesap numarası
  • Müşteri numarası

Müşteri numarası ve hesap numarası gibi bilgileri bazı bankalar isterken, bazıları da istemiyor. Onun için para çekimi yapmadan önce isterseniz müşteri hizmetlerini arayarak hesabınızın müşteri numarasını öğrenebilirsiniz. Yine ATM’lerden deneyerek müşteri numarası isteyip istemediğini görebilirsiniz. Aynı zamanda müşteri hizmetlerini aradığınızda temsilciye bağlanmanıza gerek kalmadan müşteri numarası, hesap numarası ve IBAN gibi bilgileri sesli yanıt sistemi ile öğrenebilirsiniz.

QR Kod ile Para Çekme

Bir çok banka, teknolojik gelişmeleri hızlı hızlı uygulamaya devam ediyor. Müşteri memnuniyetini oldukça üst seviyede tutan bankalar, bir çok kolay işleme de imza atıyor. Bunlardan son çıkan özelliklerden birisi de QR ile para çekme özelliği. Bankalar, ATM’lerden mobil uygulamadaki QR kodu taratarak para çekmemize imkan tanıyor. Yani TC kimlik ile bankadan para çekilir mi diyorsanız, mobil uygulama kullanıyorsanız bu yöntemi de tercih edebilirsiniz.

TC ile Para Çekme

Gördüğünüz üzere TC kimlik ile para çekme yöntemlerinin tamamı kolay işlemlerden oluşuyor. Özellikle ATM’lerden para çekmek istiyorsanız ve müşteri numaranız varsa, TC kimlik kartınız yanınızda olmasa bile TC no ile bankadan para çekebilirsiniz. Bu yazımızda bahsettiğimiz işlemlerin tamamı tüm bankalar için geçerli olup, herhangi bir banka arasında farklılık yoktur. Kimi banka hesap numarası isterken, kimi banka istemeyebilir. Aradaki tek fark budur.

TC Kimlik ile Bankadan Para Çekilir Mi?

TC kimlik ile bankadan para çekme konusunda bir çok yöntem aktardık. Aynı zamanda son dönemlerde oldukça popüler hale gelen Cepbank sayesinde de banka hesabına bile ihtiyacınız olmadan para gönderebilir, para çekebilirsiniz. İstediğiniz bir bankanın internet veya mobil bankacılığını kullanarak karşı tarafın telefon numarasına para gönderebilir, daha sonra bu kişinin parayı ATM’den tc ile çekmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu işlem için günlük limitleri ve nasıl yapılacağını işlediğimiz cebe havale nasıl yapılır isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim? isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder