TC Kimlik Numarası ile Banka Hesabı Sorgulama Yöntemi

TC no ile banka hesabı sorgulama, herkesin merak ettiği ortak sorulardan birisi. Bir kişinin bankalardaki hesapları, bu hesapların kontrolü ve kullanılmayan hesapların kapatılabilmesi için; tüm bankalardaki hesapların ortak bir noktadan sorgulanarak yönetilmesi işlemine de bu isim verilebilir. Fakat tahmin edeceğiniz üzere böyle bir yöntem yok ve tek çatı altından sorgulama yapabileceğiniz tek yer E-Devlet. Bu şekilde yapacağınız sorgulamada ise işlem hacminiz biraz kısıtlı. Tüm bankalar için geçerli olmayan bu yöntem ile TC kimlik numarası ile banka hesabı sorgulama işlemi yapabiliyorsunuz. Bu işlemi yaparken e-devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerektiği gibi, sadece giriş yapan kullanıcının banka hesaplarını görebiliyorsunuz.

TC Kimlik ile Banka Hesabı Sorgulama

Banka hesabı sorgulama işlemi, hangi bankada hesabı olduğunu unutanlar veya adına açılmış hesap olup olmadığını kontrol etmek isteyenler için çok kullanışlı bir işlemdir. Unuttuğunuz hesaplarınızın içerisinde kalan paranın TMSF’ye aktarılmaması, kullanılmadığı halde hesap işletim ücreti ödememek ve adınıza hesap açılıp açılmadığını öğrenmek gibi sebepler ile banka hesabı kontrol etme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü TMSF’ye aktarılan hesap bakiyesi, geri alınamıyor.

Bunun için de banka hesaplarınızı kontrol etmek isteyebileceğiniz gibi, farklı durumlar için de bakiyenizi öğrenmek isteyebilirsiniz. Haberiniz olmadan veya açıp unuttuğunuz banka hesaplarını öğrenmek oldukça önemlidir. Kullanmadığınız bir banka hesabı bulunuyorsa, pasif şekilde beklese bile hesap işletim ücreti işlemeye devam edecektir. Bunun önüne geçmek istiyorsanız da hesapların kapatılması, borç işlemesine engel olacaktır.

Banka Hesabı Kontrol Etme Nedir?

TC kimlik no ile banka hesabı sorgulama, hangi bankada hesabınızın olup olmadığını öğrenmeye yarayan bir işlemdir. Bu işlem birçok yönden faydalıdır çünkü özellikle çok fazla banka hesabı bulunan kişiler, hangi bankada hesabının olup olmadığını karıştırabilmektedir. Bu da gereksiz yere hesap işletim ücreti ödenmesine sebep olabilir.

Bildiğiniz gibi bankalar, aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak müşterilerinden hesap işletim ücreti talep etmektedir. Bu ücret hesap kullanılsa da kullanılmasa da alınır. Unutulan hesaplarda ise içerisinde para varsa bu paradan kesinti yapılır, para yoksa borç olarak geçirilir. Kapatmadığınız için borç biriken hesaplar ile karşılaşmak istemiyorsanız banka hesabı kontrol etme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca banka hesaplarında bulunan ve uzun süre kullanılmayan paralar zaman aşımına uğrayarak TMSF’ye aktarılmaktadır. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için banka hesaplarınızı sorgulamanız ve kullanmadığınız hesaplarınızı kapatmanız yeterlidir.

TC Kimlik No ile Banka Hesabı Sorgulama

TC Kimlik Numarası ile banka hesabı sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilir ancak farklı bir yöntem uygulamak gerekir. Öncelikle e-Devlet Kapısı’na giriş yapmak için e-Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, TC Kimlik Kartı veya internet bankacılığı seçeneklerinden birine sahip olmak gerekir. E-Devlet şifresi, PTT’den kolaylıkla alınabilir.

TC Kimlik ile adıma açılan banka hesabı sorgulamak istiyorum diyorsanız, e-Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonra SGK’ya giriş yapmalısınız. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, direkt olarak BDDK gibi seçeneklerden banka hesabı sorgulamak mümkün değildir bu sebeple SGK’nın Şahıs Ödemeleri Sorgulama sayfası kullanılmalıdır. Bu sayfada ödeme yapmak için banka tanımlamak gerekir ve bu sayede hangi bankada hesabınızın olduğunu öğrenebilirsiniz. Banka hesabı kontrol etme işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 1. E-Devlet Kapısı’na giriş yapın,
 2. Arama yerine SGK yazın,
 3. SGK/Şahıs Ödemeleri Sorgulama seçeneğine tıklayın,
 4. Açılan sayfada “ Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama hizmetini kullanarak, şahıs ödemelerinizin yatırılmasını istediğiniz banka hesabını tanımlamak için tıklayınız.” Seçeneğindeki “tıklayınız” bölümüne tıklanır,
 5. Banka seçme alanından sorgulamak istenilen banka seçilir ve “Sorgula” seçeneğine tıklanır.

Bu işlem sonrasında eğer seçmiş olduğunuz bankada hesabınız varsa ekranda sadece “Hesap Tanımlama Geçmişi” seçeneği bulunacaktır. Ancak hesabınız yoksa “Hesap Bilgisi Bulunamamıştır” veya “Bu TCKN Ait Hesap Bulunmamaktadır” yazısı çıkacaktır. Bu şekilde istediğiniz bankayı seçerek hesabınız olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu yöntem ile sorgulama yapabileceğiniz bankalar şunlardır;

 • Akbank
 • Burgan Bank
 • Deniz Bank
 • Fibabanka
 • Garanti BBVA
 • Halk Bankası
 • QNB Finansbank
 • Şekerbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası

Banka Hesabı Sorgulama Yöntemleri

E-Devlet üzerinden yapılan sorgulama işleminde sadece bankada hesap bulunup bulunmadığı bilgisine ulaşılabilir. Hesapta bulunan para miktarı, hesaba ait borç miktarı gibi bilgilere bu yöntemle ulaşmak mümkün değildir. Banka şubelerine gitmek, hem tüm soruların cevaplarının alınmasını hem de kesin sonuçlara ulaşılmasını sağlar. Bu yöntem biraz zahmetli olsa da banka hesabı kontrol etme işlemi için kesin sonuçlara ulaşılması açısından en sağlıklı yöntemdir.

Adıma açılan banka hesabı sorgulama işlemi yapmak istiyorum diyorsanız, bankanın şubesine TC Kimlik Kartı’nız ile birlikte gidip müşteri temsilcisi ile görüşmeniz yeterlidir. Müşteri temsilcisi, TC Kimlik Numarası ile bankada hesabınızın bulunup bulunmadığını, hesabınız varsa içerisindeki para miktarını veya hesaba ait borç miktarını net bir şekilde belirtir. Bu sonuçlar yukarda da belirttiğimiz gibi en kesin sonuçlardır.

Hesabın İçerisinde Kalan Parayı Almak Mümkün mü?

Uzun zamandır kullanılmayan bir hesabınız varsa ve içerisinde para kalmış ise bu hesap zaman aşımına uğrar ve içerisindeki para otomatik olarak TMSF’ye aktarılır. Zaman aşımı süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir. Yani 10 yıldır kullanılmayan bir hesabınız varsa içerisindeki para aktarılacaktır. TMSF’ye aktarılan parayı geri almak maalesef mümkün değildir.

Müşteri Hizmetlerinden Sorgulama Yapabilir Miyim?

Elbette müşteri hizmetlerinden de sorgulama işlemi yapabiliyorsunuz. Fakat bu sadece tek banka için geçerli olacağından, tüm bankaları aramak oldukça zahmetli bir işlem olacak. Bunun yerine bir üst bölümde bahsettiğimiz gibi TC kimlik numarası ile banka hesabı sorgulama yöntemlerini tercih ederek çok daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Müşteri hizmetlerini aradığınızda bankanın sizi tanıyor olması, adınız ile hitap ediyor olması bankada hesabınız olduğu anlamına gelmez. Müşterisi olsanız da hesabı kapatmış olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda çağrı merkezi yetkilisi ile görüşmeniz gerekmektedir.

Ayrıca bankalar arasındaki sicil durumunuza bağlı olarak kara listeye girip girmediğinizi öğrenmek için de sizin için hazırladığımız banka kara liste sorgulama isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Halkbank Hesap No Öğrenme Nasıl Yapılır? isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder