VakıfBank Sim Kart Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

VakıfBank sim kart bloke kaldırma işlemi, sim kart değişikliği yaptıktan hemen sonra hızlı bir şekilde yapmanız gereken işlemlerin başında geliyor. Neden diyecek olursanız, siz sim kart değişimi yaptıktan hemen sonra bankalar güvenlik sebepleriyle internet bankacılığı kullanımınızı kısıtlıyor. Bu gibi değişiklikler, mobil operatör firmalarının şubelerinden rahatlıkla yapılabileceği için, yaptığınız değişimin sizin tarafınızdan yapıldığı da bankaya bildirilmek durumunda kalıyor. Elbette bu durum sizin tarafınızdan gerçekleştirilmemişse, bunun da bankaya bildirilmesi oldukça önemli. Bu bildirimi yaptıktan sonra gerekli işlemler sağlanarak tüm şifrelerinizi değiştirmeniz bile gerekebilir.

VakıfBank sim bloke kaldırmak için kullanabileceğiniz yöntemler;

Vakıfbank Sim Kart Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

VakıfBank, müşterilerinin güvenliğini korumak için online alışveriş, internet ve mobil bankacılığa giriş gibi işlemler için banka sistemine kayıtlı cep telefonu numarasına tek kullanımlık kod gönderir. Bu koda ulaşılmadığı takdirde saydığımız işlemlerin gerçekleşmesi mümkün değildir. Vakıfbank sim kart değişikliği, cep telefonunun kaybolması gibi telefon numarasının kullanılmaz hale geldiği durumlarda gelen tek kullanımlık kodları bloke eder. Simdeki blokeyi kaldırmak için birkaç yöntem mevcut.

Artık çoğu işlemlerimizi internet ve mobil uygulamalar üzerinden rahatlıkla yapabiliyor olsak da, sim kartınız üzerinde olan blokeyi kaldırmak için bu yöntemleri kullanamıyorsunuz. Çünkü sim kart değişimi yaptığınızda bu kanallara erişiminiz kısıtlanıyor ve giriş yapamıyorsunuz. Siz de bu kısıtlamaları kaldırmak için diğer yöntemlere başvurmalısınız.

Vakıfbank Sim Kart Bloke Nasıl Kaldırılır?

Öncelikle bloke kaldırma işleminin yapılabilmesi için banka sistemine kayıtlı cep telefonu numarasına erişim sağlanıyor olması gerekir. Banka tarafından Sim karta bloke uygulandığında, 3D Secure bulunan internet sitelerinden alışveriş yapılamaz, internet ve mobil bankacılık uygulamalarına girilemez, SMS ile yapılan bankacılık işlemleri gerçekleştirilemez. Bloke kaldırma için Vakıfbank şubeleri ziyaret edilebilir, müşteri hizmetleri aranabilir veya Vakıfbank internet sitesi kullanılabilir.

Müşteri Hizmetlerini Arayarak Bloke Kaldırma

Cep telefonu numaranıza erişiminiz varsa ancak banka tarafından Sim kartınıza bloke konulduysa, müşteri hizmetlerini arayarak bloke kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. En yaygın olarak kullanılan yöntem de pratik olması sebebiyle müşteri hizmetleri ile yapacağınız yöntemlerdir. Vakıfbank müşteri hizmetlerine 0850 222 0 724 numarası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Vakıfbank Sim kart değişikliği durumlarında müşteri hizmetleri ile bloke kaldırma işlemine müsaade etmez çünkü cep telefonu değişikliği güncellemeleri sadece banka şubelerinden gerçekleştirilebilir. Yani cep telefonu numaranızı tamamen değiştirdiyseniz, öncelikle banka şubelerine giderek cep telefonu bilgilerinizi güncellemeniz gerekir. Normalde bu işlemleri internet bankacılığından da yapabilirsiniz fakat bloke uygulandığından giriş işleminiz başarısız olacaktır.

VakıfBank İnternet Sitesi ile Bloke Kaldırma

Hat taşıma, yeniden hat çıkarma gibi durumlarda oluşan bloke sorunu Vakıfbank internet sitesi üzerinden çözülebilir. Yeni şifre alma, bloke kaldırma ve aktivasyon işlemlerini buraya tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Açılan sayfada takip edilmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • Ekranda bulunan “Şifre Al” ikonuna tıklayın,
  • Açılan yeni sekmede “İnternet Bankacılığı için şifre alma, bloke kaldırma işlemlerini yapmak istiyorum” seçeneğini seçin,
  • Alt kısımda açılan seçenekler arasından size uygun olanı seçerek “Devam” tuşuna basın,
  • Devam etmek için girmek istediğiniz bilgi seçeneğini (Kredi kartı veya bankomat kart) seçtikten sonra bilgilerinizi yazın ve “Devam”a tıklayın.

Bu adımlar sonrasında cep telefonu numaranız doğrulanacak ve bloke kaldırılacaktır. Yeni şifre istemeniz durumunda yeni şifre yine cep telefonuna kısa mesaj olarak gönderilir. Sim kart bloke kaldırma işlemi için en kolay yöntemin bu yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca verdiğimiz link üzerinden bloke kaldırma işlemi sadece Vakıfbank bireysel müşterilerinin yapabileceği bir işlemdir. Ticari müşteriler güvenlik açısından bu yöntemi kullanamaz. Ticari müşterilerin Sim kart bloke kaldırma için Vakıfbank şubelerine gitmeleri gerekir.

Vakıfbank Şubelerinden Bloke Kaldırma

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlere erişiminiz yoksa en yakın Vakıfbank şubesine giderek Sim kart bloke kaldırma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yanınızda TC Kimlik Kartı ve cep telefonunuzun olması yeterlidir. Blokenin kaldırılması için cep telefonuna kısa mesaj gönderilerek numaraya erişiminizin bulunup bulunmadığı teyit edilecektir. Bu sebeple cep telefonunuz yanınızda bulunmalıdır ve cebinize gelecek şifre yalnızca banka personeli ile paylaşılmalıdır.

Sim Kart Bloke Olduğunda Hangi İşlemler Kısıtlanır?

Sim kartınızın bloke olması, bankanın uyguladığı güvenlik tedbirlerinden sadece biridir. En önemli anda başınıza gelebilecek bu durum için önceden tedbirli olmak oldukça faydalı. Neden diyecek olursanız, eğer hattınız üzerinde sim blokesi bulunuyorsa işlem yapamaz internet bankacılığına dahi bağlanamazsınız.

Kartınız bloke olduğunda yapamayacağınız işlemler ise şöyle;

  • Banka internet bankacılığı kısıtlaması
  • Bankanın mobil uygulamasına giriş
  • ATM’den şifreli işlemler
  • İnternetten alışveriş
  • SMS onayı gerektiren tüm bankacılık işlemleri.

Bir önceki yazımız olan Halkbank Hesap No Öğrenme Nasıl Yapılır? isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder