Yapı Kredi Hesap No Nerede Yazar? (TL Kart Hesap No) 

Yapı Kredi hesap no nerede yazar diyorsanız, hesap numaranıza ihtiyacınız olmuş demektir. Hesap numarasını öğrenmek için bir çok yöntem olmasıyla birlikte, bazı acil durumlarda hızlı bir şekilde hesap no öğrenerek karşı tarafa iletmemiz gerekebiliyor. Bu gibi durumlarda sizler için Yapı Kredi TL kart ile hesap no öğrenme yöntemlerinden söz edeceğiz. Aynı zamanda bildiğiniz üzere IBAN numarası çözümleme yöntemleri ile de hesap numarasının nerede yazdığını görebilirsiniz. Altta verdiğimiz örnek bir Yapı Kredi iban numarası ve bu numaranın ne anlama geldiği, hangi bölümünün hesap numarası olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Hesap no ve şube kodu bölümünü almak sizin için yeterli olacaktır.

Yapı Kredi TL Kart Hesap NO Nerede Yazar?

Yapı Kredi bankasında yeni bir hesap açtırdığınızda tarafınıza sadece size özel bir hesap no tanımlanır. Ancak çoğu kişi hesap numarası sorulduğunda ne olduğunu, bu bilginin nerede yazdığını, nasıl öğreneceğini bilememektedir. Kartın üzerinde genelde birçok numara yazar. Ancak hangisinin hesap numarası olduğunu ayırt etmek de pek kolay olmayabilir. Birisi size para gönderecekse ya da banka ile halletmeniz gereken işlemler varsa Yapı Kredi hesap no bilgisine sahip olmanız gerekir.

Aynı zamanda sadece hesap numarası değil, bankalar şube kodu bilgisini de istemektedir. Artık internet bankacılığı ile yapılan transferlerde doğrudan şube kodu girmek yerine kişinin çalışmış olduğu şube adını da listeden seçebiliyorsunuz. Şube kodunu biliyorsanız bu sadece listeden şubeyi rahatlıkla bulmanıza imkan sağlayacaktır.

Yapı Kredi Hesap Numarası Nerede Yazar?

Öncelikle hesap numarasının ne olduğuna değinmemiz gerekli diye düşünüyoruz. Herhangi bir bankadan yeni bir hesap açtığınızda hesabın tanımlanması amacıyla kişiye özel bir numara oluşturulmaktadır. Bu numara, hesap numarası olarak adlandırılır. TC kimlik numaranızın farklı olması gibi her bir müşterinin hesap nosu da farklılık göstermektedir. Hesap numarası kartsız işlem yaptık istediğinizde ve para transferi yaparken lazım olabilir.

Birine para göndereceğiniz zaman ya da birisi size para göndermek istediğinde hesap no ile işlem yapmak çok daha kolaydır. Ancak bunun için numaranın nerede yazdığını bilmeniz gerekir. Yapı Kredi bankası hesap numarası banka kartınızın üzerinde yer almaktadır. Genelde kartın üzerinde birden fazla sayı olduğu için müşteriler hangisinin hesap numarası olduğunu anlamakta zorluk çekebilirler. Karışıklık yaşadığınızda müşteri hizmetlerini arayarak da bilgi edinebilirsiniz.

Yapı Kredi Hesap No Öğrenme

Şimdi sıra geldi IBAN numarası ile Yapı Kredi hesap no çözümleme işlemine. Altta sizler için kolaylık olmasını istediğimiz için örnek bir IBAN no paylaştık. Bu iban numarasındaki karakterlerin renklerine bakarak hemen alttaki tablodan renklerin ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz. Örneğin kırmızı renk ile yazdığımız TR; ülke kodu anlamına geliyor. Burada dikkat etmeniz gereken yer şube kodu ve hesap numarası bölümleri olmalıdır. Bu sayede elinizdeki iban numarasından şube kodu ve hesap numarasına ulaşmış olursunuz.

T R 7 6 0 0 0 0 9 9 0 1 2 3 4 5 6 7 8 0 0 1 0 0 0 0 1

Hesap numaranızı IBAN numarası biliniyorsa ondan da öğrenebilirsiniz. IBAN numarası para transferi yapılırken kullanılan, yine size özel ve 26 haneden oluşan bir numaradır.

Ülke Kodu
Kontrol Basamakları
Banka Kodu
Rezerv Alanı
Şube Kodu
Müşteri Numarası
Ek Hesap Numarası

IBAN üzerinde yer alan 8 hanelik müşteri numarası ile 4 hanelik ek hesap numarası size hesap no bilgisini vermektedir. Yani IBAN’ın son 12 hanesi sizin hesap numaranızdır. Şube kodu bilgisi ise hesap numarası ile birlikte verilmemelidir. IBAN numarasının son 12 karakteri hesap numarası, önceki 4 karakter ise şube kodu olarak karşı tarafa iletilmeli.

Yapı Kredi Kartta Hesap No Nerede Yazar?

Yapı Kredi kartta hesap no bulmak aslında son derece kolaydır. Sadece, hesap numarasının kaç haneden oluştuğunu ve yazılış biçimini bilmediğiniz durumlarda kart numarası ile karıştırma olasılığınız yüksektir. Hesap numarası kart tipinize ve kartınızın özelliklerine göre kartın her iki tarafında da yazabilir. Ancak Yapı Kredi kartlarında bu numarayı genelde ön kısma yazmaktadır.

Katın orta kısmında 16 haneli bir sayı yer almaktadır. Bu 16 hanelik sayı 4’lü gruplar halinde yazılmaktadır. Bu 4’lü grubun ilki şube kodunu ifade eder. Sonraki 12 hanelik kısmın ilk 8 hanesi müşteri numarasıdır. Son 4 hane ise ek hesap numarasına denk gelmektedir. Ek hesap numarası ve müşteri numarası birlikte hesap numarasını vermektedir. Yani kartın üstündeki 16 hanelik numaranın son 12 hanesi sizin hesap numarası olarak kullanacağınız numaradır.

Yapı Kredi Bankası Hesap Numarası Nerede Yazıyor?

Yapı Kredi bankası için hesap numarası öğrenme ve sorgulama işlemleri için bir çok yöntem paylaştık. Tüm bunların haricinde ilkel de olsa hesap cüzdanınız varsa, hesap numarasını hesap cüzdanı sayesinde de öğrenebiliyorsunuz. Eğer hesap cüzdanı yoksa, internet bankacılığı veya mobil uygulamayı kullanarak hesap numarasına ulaşabilirsiniz.

Hesap numarası öğrenmek için kullanabileceğiniz yöntemler;

  • Yapı Kredi internet bankacılığı veya mobil uygulama
  • Yapı Kredi şubelerinden
  • Yapı Kredi ATM’den hesap numarası öğrenme
  • Yapı Kredi müşteri hizmetleri ile sorgulama
  • Hesap cüzdanı kullanarak hesap numarası öğrenme

Aynı zamanda bu yöntemler arasında en yaygın ve kolay kullanım yöntemi internet bankacılığı ve mobil uygulamadır. Şubeye gidiş geliş oldukça zahmetli olacağından, bir hesap numarası öğrenmek için şubede vakit kaybetmenize gerek yoktur. Bunun yerine internet bankacılığına girip alttaki detayları uygulayabilirsiniz;

  • İnternet bankacılığına giriş yapılır
  • Hesaplarım
  • Vadesiz Hesaplarım adımına giriş yapılır
  • Hesap bilgileri bölümünde hesap adının altında hesap numarası yazar
  • Hesap Detayları sekmesinden IBAN ve şube kodu da öğrenilebilir.

Aynı zamanda Yapı Kredi POS Destek Hattı isimli makalemize de göz atabilirsiniz. Yapı Kredi işletme müşterileri için başvuru, arıza kaydı ve takibi konusunda bir çok önemli detay içeriyor.

Bir önceki yazımız olan Halkbank Hesap No Öğrenme Nasıl Yapılır? isimli makalemiz de çok önemli detaylar içeriyor, göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapılmamış İlk Yorumu Sen Gönder

Yorum Gönder